Xarici İşlər Naziri Elmar Məmmədyarovun Dünya İqtisadi Forumu tərəfindən keçirilən yeni çempionların illik görüşündə çıxışı
Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Naziri
Zati-aliləri cənab Elmar Məmmədyarovun çıxışı
Dünya İqtisadi Forumu tərəfindən keçirilən yeni çempionların illik görüşü
Avrasiya panelində inklüziv rəqəmsal inkişaf
19 sentyabr 2018-ci il, Tianjin, Çin
Hörmətli nümayəndə heyətləri,
İlk növbədə, mən panelin iştirakçılarını salamlamaq və bu tədbiri təşkil etdiyi üçün Çin hökumətinə və Dünya İqtisadi Forumuna minnətdarlığımı bildirmək istərdim. İnanıram ki, bugünkü görüş Avrasiyada inklüziv rəqəmsal inkişaf üzrə fikir mübadiləsi aparmaq və regionda əməkdaşlığın daha da möhkəmləndirilməsinə hədəflənmiş mövzu ilə bağlı tövsiyələri müəyyən etmək üçün yaxşı imkandır.
Biz yüksək texnologiyalar dövründə yaşayırıq. Süni zəka, bulud tipli məlumat bazası, əşyaların interneti və cihazlararası uzlaşma (M2M) texnologiyaları qlobal tendensiyalardır. Bu texnologiyaların inkişafı və dördüncü sənaye inqilabı ölkələr və hökumətlərə həyat keyfiyyətini artırmaq və insanların həyat səviyyəsini yaxşılaşdırmaqla ictimai xidmətlərdə keyfiyyəti və şəffaflığı təkmilləşdirmək üçün yeni iqtisadi imkanlar yaradacaqdır.
Bu sahədə sərmayələr hər bir ölkənin gələcəkdə davamlı inkişafında mühüm rol oynayır. Evlərin yüksək sürətli internetə çıxışı, Böyük Həcmli Verilənlər (Big Data) çağırışı üçün bulud tipli məlumat bazası, kiber təhlükələrə cavab verən yaxşı inkişaf etmiş həll yolları bu prosesdə başlıca maneə kimi nəzərdən keçirilə bilər.
Qəbul edirik ki, əgər biz ortaq rifah üzərində qurulan bir gələcək yaratmaq istəyiriksə, rəqəmsal texnologiya vacib olacaqdır. Faktiki olaraq, texnoloji innovasiya sürətləndikcə, bu, inklüziv artım üçün ən yaxşı cığır ola bilər. Rəqəmsal iqtisadiyyatın əsaslarını möhkəmlətməklə hökumətlər bu xüsusda əsas rol oynayırlar. Biz sahibkarlıq subyektlərinin rəqəmsal texnologiyaların rəqabətə və yeniliklərə üstünlük verməsinə imkan verən siyasət və qaydaları inkişaf etdirməliyik.
Azərbaycana gəldikdə informasiya və kommunikasiya texnologiyalarının (İKT) inkişafı hökumətin gündəliyində prioritet sahələrdən biridir. Biz yüksək texnologiyaları davamlı iqtisadi inkişafın əsas hərəkətverici qüvvəsi kimi tanıyırıq və bu sektorun inkişafı üçün zəruri addımlar atırıq. Qlobal iqtisadiyyatda dəyişikliklər informasiya və kommunikasiya texnologiyalarını ölkədə ən sürətlə inkişaf edən sektorlardan biri etdi. Belə ki, hal-hazırda enerji və nəqliyyatdan sonra bu, ölkənin üçüncü vacib iqtisadi sektorudur.
Azərbaycan Respublikasının informasiya və telekommunikasiya texnologiyalarının inkişafı üzrə Strateji Yol Xəritəsi 2016-cı ildə Prezidentin sərəncamı ilə təsdiq edilib. Bu, İKT sektorunun inkişafının müxtəlif aspektlərini, habelə müvafiq tənzimləyici məsələləri əhatə edir. Siyasi çərçivələri və idarəetmə protokollarını hazırlayarkən biz elmi tərəqqi və innovativ inkişafa böyük diqqət ayırırıq. Ölkə əsas hədəflərdən bir neçəsi qismində rəqəmsal ticarət, transsərhəd məlumat axınları, blokçeyn və bölüşdürülmüş kitabça texnologiyasına diqqət ayırır.
Ölkə əhalisinin 79 faizi internet istifadəçisidir, onların 72 faizi genişzolaqlı internetdən istifadə edir. İlbəil evlərin internetə çıxışı artır və indi bu 77.2 faizdir. Rəqəmsal televiziya yayımına keçid tamamlanmışdır. Bununla yanaşı, “Azerspace-1” telekommunikasiya peyki, “Azersky” yer səthinin müşahidə peyki uğurla fəaliyyət göstərir və müasir peyk xidmətlərini təmin edirlər.
Azərbaycan bütün dövlət təşkilatlarından 30 milyon dəfə tətbiq edilmiş 450 növ xidmətdən çox olmaqla blokçeyn texnologiyasına əsaslanan eGov portalı təsis edib. Hal-hazırda gömrük bəyannamələrinin 100 faizi, vergi bəyannamələrinin 90 faizi, əmək müqavilələrinin 100 faizi və qaimələrin 100 faizi onlayn qaydada yerinə yetirilir.
Milli malların onlayn kataloqunu yaratmaqla yanaşı, yeni xarici bazarlara çıxış üçün Rəqəmsal Ticarət Mərkəzi (RTM), dövlət özəl tərəfdaşlıq platforması yaradılmışdır. Bu platformanın əsas məqsədi bütün lazımi xidmətlər göstərməkdir, həmçinin öz məhsullarını ixrac etmək istəyən sahibkarlar, xırda və orta sahibkarlara lisenziyalar, icazələr, sertifikatlar və ödəniş imkanları təmin etməkdir. Azərbaycanın Rəqəmsal Ticarət Mərkəzi yerli və regional səviyyədə inkişaf edir. 2016-ci ildə əsası qoyulduqdan sonra fəaliyyətinin ilk ilində 74 ölkədən sifariş edilmiş 475 milyon ABŞ dolları dəyərində mallar istehsal olunub.
Azərbaycan dünyada Rəqəmsal Ticarət Mərkəzi vasitəsilə qeyri-rezidentlərə E-Rezidentura təklif edən ikinci, m-Rezidentira təklif edən birinci ölkədir. E-Rezidentura və m-Rezidentura Azərbaycanda müstəqil biznesin qurulması və yerləşdirilməsi üçün dünyanın müxtəlif regionlarında və Azərbaycanda müstəqil müəssisələrin yerləşdirilməsi həmçinin, yerli Rəqəmsal Ticarət Mərkəzinin transsərhəd elektron xidmətlərindən istifadə etmək kimi sahibkarları təşfiq etmək məqsədilə Azərbaycan hökumətinin bütün qeyri-rezidentlərə verdiyi rəqəmsal və mobil şəxsiyyətdir.
Biz Bakıda 7\24 fəaliyyət göstərəcək İnnovasiyalar Mərkəzi qurmaq niyyətindəyik. Bu mərkəz innovativ ideyaları olan gənc sahibkarlar və startuplar üçün pulsuz olacaq. Onların, həmçinin İnformasiya Texnologiyalarının İnkişafı Dövlət Fondundan qrant və kredit almaq imkanı da var. Azərbaycan hökuməti sahibkarları öz ideyalarını biznesdə həyata keçirmək üçün dəstəkləyir.
WEF Global IT Hesabatının 2016-cı ilinə əsasən, Azərbaycan mobil şəbəkə əhatəsi üzrə 1-ci, Hökumətin gələcək baxışlarında İKT-yə verilən əhəmiyyət və İKT sektorunun təbliğində hökumətin uğuruna görə 8-ci, dövlətin vətəndaşlara dövlət xidmətlərinin keyfiyyətinin yaxşılaşdırılması üçün hökumət tərəfindən qabaqcıl texnologiya məhsullarının satın alınması və İKT-lərin istifadəsi üzrə 12-ci yerdə sıralanır. Qeyd edək ki, Dünya İqtisadi Forumunun "İnklüziv İnkişaf İndeksi 2018" hesabatında Azərbaycan inkişaf etməkdə olan ölkələr arasında üçüncü, MDB və Avrasiya regionunda birinci yerdədir.
Coğrafi mövqeyi və iqtisadi potensialı sayəsində Avrasiya regionu bu gün diqqət mərkəzindədir. Təbii ehtiyatlar və karbohidrogen ehtiyatları ilə zəngin olan region həm də yüksək elmi və texnoloji potensiala və insan resurslarına malikdir.
Eyni zamanda, regionda müasir və yüksək texnoloji İKT infrastrukturlarının qurulması zəruridir və bu məqsədlə, Azərbaycan hökuməti Frankfurt şəhərindən Honq-Konqşəhərinə istiqamətlənən  transmilli fiber-optik xəttin çəkilməsini nəzərdə tutan "Trans-Avrasiya Super İnformasiya Magistralı" (TASİM) layihəsi  (TASIM) təşəbbüsü ilə çıxış etdi. Bu genişzolaqlı marşrut, hər saniyənin vacib olduğu rəqabət dövründə Şərq və Qərbi birləşdirən ən qısa xətt olmalıdır. BMT Baş Assambleyasının qətnaməsi ilə dəstəklənən layihə  cəlb olunan  ölkələrə təkmilləşdirilmişregional və qlobal uzlaşma, diversifikasiya marşrutları, təkmilləşdirilmiş fəlakətin dayanıqlığı, rəqəmsal bölünmənin pozulması və davamlı inkişaf məqsədlərinə (SDGs) töhvə verilməsi və regional innovasiyalara və modernizasiyaya töhfə kimi faydaların verilməsini nəzərdə tutur. Biz əminik ki, TASİM layihəsinin reallaşdırılması Avrasiyanın dənizə çıxışı olmayan ölkələri üçün yeni iqtisadi imkanlar açacaqdır. Biz inanırıq ki, İKT sektorunun inkişafı sahəsində digər tədbirlərlə yanaşı, nəqliyyat dəhlizlərinin infrastruktur rəqəmsallaşdırılması da inklüziv artımın effektiv təminatçısı kimi xidmət edəcəkdir.
Tarixə nəzər salsaq, bu region ticarət marşrutlarının mərkəzi hesab edilib və daha geniş regionda iqtisadi inkişafda mühüm rol oynayıb. Hər kəsə Böyük İpək Yolunun tarixi əhəmiyyəti məlumdur və təsadüfi deyildir ki, müstəqilliyini əldə etdikdən sonra Azərbaycan bu təşəbbüsü dəstəkləmiş və onun bərpasında aparıcı rol oynamışdır. Ümumiyyətlə, Azərbaycan regionda Bakı-Tbilisi-Qars neft kəməri, Trans-Anadolu qaz kəməri (TANAP), Trans-Adriatik kəməri (TAP) və Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu xətti kimi bəzi nümunələr göstərilməklə böyük infrastruktur layihələrinin təşəbbüskarı kimi tanınır.
Azərbaycan məsafə və zaman baxımından Çin və Avropa arasında ən qısa əlaqə hesab edilir. Müxtəlif hesablamalara əsasən, bu əlaqə nəqliyyat daşımalarının vaxtının 70 faizinə qənaət etməyə imkan verir. Hal-hazırda, Avropa və Asiya arasında ticarət axını artdığından Azərbaycan Avrasiyanın kəşisməsində nəqliyyat və logistika qovşağı kimi inkişaf edir.
Azərbaycan Avropa ilə Asiyanın birləşdiriməsində, xüsusilə tranzit və logistik imkanlar, trans-Xəzər nəqliyyat və ticarət dəhlizi, Bakı-Tbilisi-Qars dəmiryol xətti və Ələt Beynəlxalq ticarət limanı vasitəsilə Çinin təşəbbüsü olan  “Bir kəmər, Bir yol” layihəsinin gerçəkləşdirilməsi baxımdan əlverişli mövqe tutur. Çin və Avropa İttifaqının üzvlərinin nəqliyyat şəbəkələrinin əlaqələndirilməsinə yönəlmiş bu layihələr Avrasiya çərçivəsində iqtisadi və ticarət əlaqələrinin inklüziv və davamlı inkişafına, eləcə də regional inkişafı və rifahı təşviq etməklə insanlar arasında təmasların fəallaşdırılmasına töhfə verəcəkdir.
Bundan əlavə, Azərbaycan daha sürətli Cənub-Şimal nəqliyyat dəhlizinin yaradılmasında tərəfdaşları ilə əməkdaşlıq edir. Bu marşrut quru yolla İran, Pakistan və Hindistandan Avropa ölkələrinə Azərbaycan vasitəsilə yük daşımalarının həyata keçirilməsini təmin edir.
Təhlükəsizlik və sabitliyin qorunması Avrasiyada inklüziv rəqəmsal inkişafa nail olmaq üçün vacib bir şərtdir. Lakin hazırkı reallıqlar şəraitində, Ermənistanın Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazilərinin davam edən işğalı genişmiqyaslı regional əməkdaşlığın inkişafına və eləcə də nəinki Azərbaycanda, habelə bütövlükdə regionda davamlı inkişafın əldə olunmasında bizim imkanlarımızı məhdulaşdırır və daraldır. Bu xüsusda, vurğulamaq istərdim ki, bu işğalçı siyasət Ermənistanın özünü regiondakı iqtisadi artım və ticarət  imkanlarından məhrum edir. Beləliklə, biz hələ daha da geniş əhatəli və hərtərəfli iqtisadi əməkdaşlığa keçmək üçün regionumuzun mövcud potensialdan tam şəkildə istifadə edə bilmirik.
Öncə qeyd etdiyim kimi, yeni texnologiyaların sürətli inkişafı insanlara və ölkələrə iqtisadi və sosial sahələrdə yeni imkanlar yaradır. Bununla yanaşı, həmin proses kiber hücumlar və iş yerlərinin itirilməsi kimi yeni çağırışlar və təhdidlər gətirir. Bu çətinliklərlə üzləşərkən dövlətin üzərinə böyük məsuliyyət düşür. Beləliklə, vəziyyət düzgün qiymətləndirməli və vətəndaşların bu kimi təhdidlərdən qorunması üçün lazımı ölçülər götürülməlidir.
Yekun olaraq vurğulamaq istərdimki,  Azərbaycan Respublikası İKT və inklüziv davamlı inkişaf üçün yeni texnologiyaların artan əhəmiyyətini və bununla da iqtisadi göstəricilərin yüksəldilməsini və insanların həyat səviyyəsinin yaxşılaşdırılmasını nəzərə alaraq, Avrasiya regionu ilə bu sahədə əməkdaşlığı daha da möhkəmləndirməyə və genişləndirməyə hazırdır.

Statement by Minister of Foreign Affairs Elmar Mammadyarov at the Annual Meeting of the New Champions held by the World Economic Forum
Statement by H.E. Mr. Elmar Mammadyarov
Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan
Annual Meeting of the New Champions held by the World Economic Forum
Inclusive Digital Development in Eurasia panel
19 September 2018, Tianjin, China
Distinguished delegates,
At the outset, I would like to greet participants of the panel and express my gratitude to the Government of China and the World Economic Forum for organizing this event. I believe that today’s meeting is a good opportunity for exchange of views on Inclusive Digital Development in Eurasia and for setting up recommendations on the topic aimed at further strengthening cooperation in the region.
We live in the era of high technologies. The global trends are Artificial Intelligence, Cloud Computing, the Internet of Things and Machine to Machine (M2M) technologies.
Development of these technologies and 4th Industrial Revolution will create new economic opportunities for countries and governments to improve the quality and transparency of public services thus enhancing the quality of life and improving the living standards of people.
Investments in this field play crucial role in further sustainable development of each country. Access of the households to high speed internet, cloud computing for the Big Data challenge, well-developed solutions that meet cyber threats can be considered as the main milestones of this process.
We acknowledge that if we wish to create a future built on a shared prosperity, digital technology will be critical. In fact, as technology innovation accelerates, it may be the best path to inclusive growth. Governments have a key role to play in this regard by strengthening the foundations of digital economy. We should develop policies and regulations that enable business entities to leverage digital technologies to compete and innovate.
As far as Azerbaijan is concerned, development of Information and Communication Technologies (ICT) is one of the priority areas in the agenda of the Government. We recognize high technologies as a key driver of sustainable economic growth and take necessary measures for developing this sector. Shifts in the global economy made Information and Communication Technologies one of the most rapidly growing sectors in the country. Thus, currently it is the third important economic sector of the country after energy and transport.
Strategic Roadmap for Development of Telecommunication and Information Technologies in the Republic of Azerbaijan was approved by decree of the President in 2016. It covers various aspects of ICT sector development as well as relevant regulatory issues.
We put an immense emphasis on scientifıc progress and innovative development while drafting policy frameworks and governance protocols. The country has focused on Digital Trade, Cross-Border Data Flows, Blockchain and Distributed Ledger Technology as few of its main targets.
79% of the country population are internet users, 72% of them use broadband internet. Internet access of households increases year on year and it is 77.2% now. Transition to the digital TV broadcasting has been completed. Besides, “Azerspace-1” telecommunication satellite, “Azersky” Earth observation satellite operate successfully and provide modern satellite services.
Azerbaijan has built an eGov portal based on blockchain technology with over 450 services from all government organizations that provided these services 30 million times. Presently 100% of customs declarations, 90% of tax declarations, 100% of labour contracts and 100% of invoices are processed online.
Besides creating an online catalog of national goods, in order to facilitate reaching new foreign markets the Digital Trade Hub (DTH), a public private partnership platform was established. The main purpose of this platform is to provide all necessary services; licenses, permissions, certifıcates and payment solutions to entrepreneurs and SMEs wishing to export their products. Azerbaijan’s DTH is thriving locally and regionally. After the launch in 2016 it has generated 475 million USD worth of goods ordered to 74 countries in its fırst year of activity.
Azerbaijan is the second country in the world to offer e-Residency and fırst to offer m-Residency to non-residents through Digital Trade Hub. E-Residency & m-Residency are Digital and Mobile identity issued by the Government of Azerbaijan to all non-residents with the aim to empower entrepreneurs around the world to set up and run location independent businesses in Azerbaijan and use cross-border e-services of local DTH.
We are planning to build Innovations Center in Baku, which will operate 7/24. This center will be free of charge for young entrepreneurs and StartUpers who have innovative ideas. They also have opportunity to get grants and loans from the State Fund for Development of Information Technologies. Government of Azerbaijan supports entrepreneurs to realize their ideas in business.
According to the WEF Global IT Report 2016, Azerbaijan is ranked 1st in Mobile Network Coverage, 8th in Importance of ICTs to government vision of the future and government success in ICT promotion and 12th in government procurement of advanced technology products and the use of ICTs by the government to improve the quality of public services to citizens. It’s worthy to also mention that Azerbaijan took the third place among the developing countries and first place in the CIS and in the whole Eurasian region in the annual Inclusive Development Index 2018 of the World Economic Forum.
Thanks to its geographical location and economic potential the Eurasian region is in the spotlight today. A region rich with natural resources and hydrocarbon reserves also possesses high scientific and technological potential and human resources.
Meanwhile, it is necessary to build modern and highly technological ICT infrastructures in the region and with this in mind the Government of Azerbaijan initiated Trans-Eurasian Information Super Highway (TASIM) project aimed to build a trans-national fiber-optic line between Hong Kong and Frankfurt. This broadband route should be the shortest line connecting East and West in the era of competition where every single second is important. The project supported by the UN General Assembly resolution is expected to give the countries involved such benefits as improved regional and global connectivity, routes diversification, improved disaster resilience, breaching digital divide and contributing to Sustainable Development Goals (SDGs) and contribution to regional innovation and modernization. We are convinced that realization of TASIM project will also open new economic opportunities for the land-locked counties of Eurasia.
We believe that along with other activities within ICT sector development, infrastructure digitization of transport corridors will also serve as effective enablers of inclusive growth.
Looking back to the history, this region was considered as center of trade routes and played an important role in economic development in a wider region. Everyone is aware of the historical significance of the historic Great Silk Road and it is not a coincidence that since gaining its independence Azerbaijan has supported the initiative and played a leading role in its restoration. Generally, Azerbaijan is known as the initiator of big infrastructure projects in the region such as Baku-Tbilisi-Ceyhan oil pipeline, Trans-Anatolian gas pipeline (TANAP), Trans-Adriatic Pipeline (TAP) and Baku-Tbilisi-Kars railway are just some examples.
Azerbaijan is considered to be the shortest linkage between China and Europe both in terms of distance and time. According to various estimates, this linkage allows to save 70% of transportation time. Presently, as trade flows increase between Europe and Asia, Azerbaijan is emerging as a transport and logistics hub at the crossroad of Eurasia.
Azerbaijan is very well-placed to play a key role in linking Europe and Asia, namely in realization of “One Belt, One Road” project initiated by China, by means of transit and logistics opportunities, Trans-Caspian transport and trade corridor, Baku-Tbilisi-Kars railway and Alat international trade port. These projects aimed to connect transport networks of China and European Union members should contribute to the inclusive and sustainable development of economic and trade relations within Eurasia as well as people to people contacts thus promoting regional development and prosperity.
Besides, Azerbaijan cooperates with its partners on creation of faster South-North transport corridor. This route provides delivery of cargo via Azerbaijan to the countries of Europe from Iran, Pakistan and India by land.
Maintaining security and stability is a crucial prerequisite in achieving inclusive digital development in Eurasia. But in the current realities ongoing occupation of internationally recognized territories of Azerbaijan by Armenia impedes and narrows our possibilities for developing full-fledged regional cooperation and thus achieving sustainable development not only in Azerbaijan, but also in the region as a whole. In this regard, I should stress that this occupation policy also deprives Armenia itself of its opportunities for economic growth and trade in the region. Thus, we still cannot use the full potential of our region to advance to a more inclusive, comprehensive economic cooperation.
As I mentioned before, rapid development of new technologies provide new opportunities to people and to countries in the economic and social areas. But apart from that it also brings new challenges and threats such as cyber-attacks and job losses. While facing these challenges governments have large responsibilities. They should properly assess the situation and take necessary measures to prevent the citizens from these treats.
In conclusion, I would like to underline that taking into account growing importance of ICT and new technologies for inclusive sustainable development and thus for fostering economic performance and raising living standards of people, the Republic of Azerbaijan stands ready to further strengthen and broaden cooperation in this sector within Eurasian region.