Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Ermənistanın Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində uşaqlardan əsgər kimi istifadə etməsinə dair məlumatı
Son günlər sosial mediada Ermənistanın Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində uşaqlardan əsgər kimi istifadə etdiyini nümayiş etdirən videolar geniş yayılıb.
Təxminən otuz ildir ki, Azərbaycan Respublikasında yüz minlərlə uşaq Ermənistanın davamlı təcavüzündən və bunun uzunmüddətli təsirlərindən əziyyət çəkir. Ancaq göründüyü kimi, Ermənistan nəinki azərbaycanlı uşaqların hüquqlarını pozmağa davam edir, hətta erməni uşaqların da hüquqlarını pozmaqdan çəkinmir.
Ermənistan hərbi əməliyyatlarda uşaqlardan istifadə etməklə, mülki əhalinin qorunmasına dair IV Cenevrə Konvensiyası və “Uşaqlar xüsusi hörmət obyektinə çevrilməli və hər cür ədəbsiz hücumdan qorunmalıdır” deyən I Əlavə Protokolun uşaqların müdafiə olunması zəmanətini pozur.
Ermənistan bu cür hərəkətləri ilə BMT-nin Uşaq Hüquqları Konvensiyasında, uşaqların silahlı qarşıdurmaya cəlb olunmasına dair Fakultativ Protokolda, xüsusən də 1-ci və 2-ci maddələrində təsbit olunmuş uşaq hüquqlarını kobud şəkildə pozur.
Uşaqları döyüşçü kimi istifadə edərək Ermənistan, onları əsas hüquqlarından, xüsusən yaşamaq və qoruma hüququndan məhrum edir, çünki uşaqlar döyüşçülər kimi hərbi hədəf ola bilərlər.
Özünü təhlükəsiz məktəblər haqqında bəyannamənin "müdafiəçiləri"ndən biri kimi təqdim edən Ermənistan, məktəb binalarını hərbi məqsədlər üçün istifadə etməkdən belə çəkinmir və bununla da gələcək nəslin qorunmasına hörmətsizliyini bir daha nümayiş etdirir.
Ermənistan tərəfindən beynəlxalq konvensiyalara və beynəlxalq humanitar hüquq öhdəliklərinə açıq şəkildə məhəl qoyulmadan uşaq hüquqlarının pozulmasını qətiyyətlə pisləyirik və müvafiq beynəlxalq təşkilatları bu qanunsuz təcrübəni hərtərəfli araşdırmağa və Ermənistan tərəfindən uşaq hüquqlarının pozulmasının dayandırılması üçün lazımi tədbirləri görməyə çağırırıq.

Information of the Press Service Department of the MFA of the Republic of Azerbaijan on employment of children by Armenia as soldiers in the occupied territories of Azerbaijan
The recent videos widely spread on social media demonstrate that Armenia employs children as soldiers in the occupied territories of Azerbaijan.
It is almost three decades that hundred of thousands of children in the Republic of Azerbaijan suffer from the ongoing aggression of Armenia and its long-lasting effects. But as we are witnessing today Armenia not only continues to violate the rights of Azerbaijani children but does not hesitate to violate the rights of Armenian children as well.
By using children in the military operations Armenia violates the protection guaranteed for children by the IV Geneva Convention relative to the protection of civilians and Additional Protocol which provides that "children shall be the object of special respect and shall be protected against any form of indecent assault".
By such actions, Armenia vigorously violates the child rights enshrined in the UN Child Rights Convention, its Optional Protocol on the involvement of children in armed conflict, in particular Article 1 and Article 2.
While using children as combatants Armenia deprives the children of their fundamental rights, in particular the right to life and the right to protection, as children might become military targets as combatants.
Moreover, Armenia which presents itself as one of the "advocates” of the Safe Schools Declaration does not hesitate to use school buildings for military purposes, which is another demonstration of its failure to respect the protection of future generations.
We firmly condemn the violation of the rights of children by Armenia in blatant ignorance of international conventions and its commitments under international humanitarian law and call the related international organizations to thoroughly investigate these illegal practices and take necessary measures to stop the breach of rights of children by Armenia.