Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyi Mətbuat Xidməti İdarəsinin məlumatı
10 noyabr 2020-ci il tarixində imzalanmış üçtərəfli bəyanata əsasən işğaldan azad edilmiş Laçın və Kəlbəcər rayonlarının Ermənistan ilə həmsərhəd bölgələrində çətin dağ relyefi quruluşuna və iqlim şəraitinə malik olan məntəqələrdə hava şəraitinin yaxşılaşması ilə Azərbaycan sərhəd qüvvələri ölkəmizə aid mövqelərdə yerləşdirilir. Bu proses adi rejimdə və sistematik qaydada icra edilir.
Azərbaycanın ərazi bütövlüyü çərçivəsində həyata keçirilən sərhəd mühafizə sisteminin gücləndirilməsi tədbirləri Ermənistan və Azərbaycan arasında sərhəd xəttini müəyyən edən və tərəflərdə olan xəritələr əsasında aparılır. Müstəqilliyini bərpa etdiyi vaxtdan etibarən iki dövlət arasında məlum səbəblərdən dövlət sərhədi olmayıb və bu səbəbdən hazırda tərəflərin fikir ayrılığı ilə müşayiət olunan qəliz texniki prosesdən söz gedir.
Bu proseslə bağlı Ermənistan tərəfinin qeyri-adekvat reaksiya verərək, təxribat xarakterli bəyanatlarla çıxış etməsi təəccüb doğurur. Hesab edirik ki, bu məsələnin Ermənistandakı seçkiqabağı vəziyyətlə bağlı rəsmi dairələr tərəfindən siyasi məqsədlər üçün istifadə olunması cəhdləri yolverilməzdir.
12 may tarixindən etibarən AR Dövlət Sərhəd Xidmətinin rəhbərliyi əraziyə ezam olunub, qarşı tərəfin sərhədçiləri ilə danışıqlar aparılır və vəziyyətin normallaşması istiqamətində müvafiq addımlar atılır.
Ermənistanın siyasi-hərbi dairələrinə təşvişə düşməməyi, Azərbaycanın Zəngilan, Qubadlı, Laçın və Kəlbəcər rayonları boyunca dövlətlərarası sərhəd rejimi reallığını qəbul etməyi və əsassız olaraq bölgədə vəziyyəti gərginləşdirməməyi tövsiyə edirik. Bu kimi hallar hər iki tərəfdən hərbçilər arasında qarşılıqlı təmaslar vasitəsilə müzakirə olunaraq, həll oluna bilər və olunmalıdır.
Azərbaycan öz tərəfindən, qeyd olunan bölgədə gərginliyin aradan qaldırılmasına sadiqdir və bu istiqamətində müvafiq addımların atılmasına çağırır.

According to the trilateral statement signed on November 10, 2020, with the improvement of weather conditions in the settlements of the liberated Lachin and Kalbajar regions bordering with Armenia, which have a difficult mountainous terrain and climatic conditions, the Azerbaijani border forces are deployed in the positions of our country. This process is carried out in the usual mode and in a systematic manner.
Measures to strengthen the border protection system implemented within the territorial integrity of Azerbaijan are carried out on the basis of maps available to each of the sides that define the border line between Armenia and Azerbaijan. Since regaining its independence, there has been no state border between the two countries for obvious reasons, and for this reason we speak about the complicated technical process, which is currently accompanied by disagreements between the sides.
It is surprising that the Armenian side reacted inadequately to this process and made provocative statements. We believe that attempts by official circles to use this issue for political purposes in connection with the pre-election situation in Armenia are unacceptable.
Since May 12, the leadership of the State Border Service of the Republic of Azerbaijan has been sent to the area, negotiations are underway with the border guards of the opposite side and appropriate steps are being taken to normalize the situation.
We recommend that the political and military circles of Armenia not be alarmed, accept the reality of the interstate border regime along the Zangilan, Gubadli, Lachin and Kalbajar regions of Azerbaijan and not unreasonably aggravate the situation in the region. Such cases can and should be resolved through mutual contacts between the military on both sides.
From its side, Azerbaijan is committed to resolving tensions in the region and calls for appropriate steps to be taken to that end.