Prezident İlham Əliyev Münxen Təhlükəsizlik Konfransı çərçivəsində enerji təhlükəsizliyi ilə bağlı dəyirmi masada iştirak edib
Fevralın 17-də Münxen Təhlükəsizlik Konfransı çərçivəsində “Boru arzuları: Gələcəyə uyğun enerji təhlükəsizliyi” mövzusunda dəyirmi masa keçirilib. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tədbirdə iştirak edib.
Ölkəmizin Avropanın enerji təhlükəsizliyinə verdiyi töhfədən danışan dövlətimizin başçısı bildirdi ki, ötən il Azərbaycanın qaz təchizatının artırılması qısamüddətli perspektivdə Avropanın enerji təhlükəsizliyinə verilən töhfə idi. Orta və uzunmüddətli perspektivdəki hədəf isə Azərbaycan tərəfindən irəli sürülən Cənub Qaz Dəhlizinin genişləndirilməsidir. Prezident İlham Əliyev qeyd etdi ki, 2027-ci ilədək TAP-la qaz nəqlinin indiki 11 milyard kubmetrdən 20 milyard kubmetrə, TANAP-la isə 16 milyard kubmetrdən 31 milyard kubmetrə çatdırılması nəzərdə tutulur.
Ötən il Bakıda Avropa Komissiyasının Prezidenti Ursula Fon der Lyayenin iştirakı ilə Azərbaycanla Avropa İttifaqı arasında enerji sahəsində Strateji Tərəfdaşlığa dair Anlaşma Memorandumunun imzalandığını xatırladan dövlətimizin başçısı vurğuladı ki, enerji sahəsində Azərbaycan-Avropa İttifaqı əməkdaşlığı bu sənədə uyğun olaraq bundan sonra da genişlənəcək.
Azərbaycanla Avropa İttifaqı arasında əməkdaşlıqda bərpaolunan enerjinin xüsusi rolunun olduğunu deyən Prezident İlham Əliyev ölkəmizin son dövrlər bu sahədə bir sıra vacib addımlar atdığını diqqətə çatdırdı. Dövlətimizin başçısı qeyd etdi ki, Azərbaycanda bu istiqamətdə artıq bir sıra layihələr həyata keçirilir, həmçinin 25 qiqavatadək enerji istehsalı ilə bağlı müxtəlif sənədlər imzalanıb. Bu isə Azərbaycanın istehsal etdiyi yaşıl enerjinin daxili istehlakla yanaşı, Avropaya ixrac edilməsinə də imkan verəcək ki, bu da orta və uzunmüddətli perspektivdə Avropanın enerji təhlükəsizliyinə töhfə olacaq. Prezident İlham Əliyev vurğuladı ki, Azərbaycan bundan sonra da Avropanın enerji təhlükəsizliyində vacib rol oynamağa davam edəcək.
Tədbirdə digər çıxış edənlər Azərbaycanın ötən dövrdə, xüsusilə keçən il Avropanın enerji təhlükəsizliyinə verdiyi töhfəni xüsusi vurğuladılar, Azərbaycanla bu sahədə əməkdaşlığı yüksək qiymətləndirdilər və onun davamlı olacağına əminliklərini bildirdilər.

President Ilham Aliyev attended round table on energy security on sidelines of Munich Security Conference
A round table on “Pipe Dreams: Future-Proofing Energy Security” has been held on the sidelines of the Munich Security Conference.
Highlighting Azerbaijan`s contribution to Europe's energy security, the head of state said that increase in Azerbaijan`s gas supply last year was a short-term contribution to Europe's energy security. The Azerbaijani President noted that the goal in the medium and long term is the expansion of the Southern Gas Corridor proposed by Azerbaijan. President Ilham Aliyev underlined that by 2027, it is planned to increase gas transportation through TAP from the current 11 billion cubic meters to 20 billion cubic meters, and via TANAP from 16 billion cubic meters to 31 billion cubic meters.
Recalling that a Memorandum of Understanding on Strategic Partnership in the field of energy was signed last year between Azerbaijan and the European Union in Baku with participation of President of the European Commission Ursula von der Leyen, the head of state stressed that cooperation between Azerbaijan and the European Union in the field of energy will continue to expand in line with this document.
Saying that renewable energy has a special role in cooperation between Azerbaijan and the European Union, President Ilham Aliyev pointed out that Azerbaijan had taken a number of important steps in this field recently. The head of state underscored that a number of projects in this area are already being implemented in Azerbaijan, and various documents on energy production of up to 25 gigawatts had been signed. The President said that this will allow the green energy produced by Azerbaijan to be exported to Europe in addition to domestic consumption, which will contribute to Europe's energy security in the medium and long term. President Ilham Aliyev underlined that Azerbaijan will continue to play an important role in Europe's energy security.
Other speakers at the event specially emphasized Azerbaijan's contribution to Europe's energy security in the past period, especially last year, hailed the cooperation with Azerbaijan in this field and expressed confidence that it will be sustainable.