President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has received a delegation led by EU Special Representative for the South Caucasus and the crisis in Georgia Toivo Klaar.
Minister of Foreign Affairs Elmar Mammadyarov met with Mevlüt Çavuşoğlu, Minister of Foreign Affairs of Turkey.
Statement by Hikmat Hajiyev, Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs on the 25th anniversary of the occupation of Aghdam region of Azerbaijan
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has met with President of the French Republic Emmanuel Macron.
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has met with President of the French Senate Gerard Larcher in Paris.
Chairman of Azerbaijan`s State Committee on Work with Diaspora Fuad Muradov paid a visit to the Federal Republic of Germany.
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has met with President of the European Council Donald Tusk in Brussels.
Statement by the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan.
The President of the Republic of Azerbaijan H.E .Mr. Ilham Aliyev is on the working visit to Brussels, Kingdom of Belgium on 10-12 July 2018.
Comments by Hikmat Hajiyev, Spokesperson of MFA on the fourth anniversary of hostage taking of Dilgam Asgarov and Shahbaz Guliyev by Armenia.
The Delegation from Azerbaijan participates at the annual session of OSCE PA held in Berlin.
Statement by Hikmat Hajiyev, Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs on the 25th anniversary of the occupation of Aghdara and neighboring villages.
Annual meetings of the Board and Members of the German Azerbaijan Forum were held in Berlin.
Statement by Hikmat Hajiyev, Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs on anniversary of tragic Alkhanli events.