Azərbaycan və Almaniya Müdafiə nazirlikləri arasında ikitərəfli danışıqlar keçirilib
Oktyabrın 2-də “Azərbaycan Respublikası Müdafiə Nazirliyi və Almaniya Federativ Respublikası Federal Müdafiə Nazirliyi arasında 2019-cu il üçün ikitərəfli əməkdaşlıq Proqramı”na uyğun olaraq Bakı şəhərində hər iki ölkənin müdafiə nazirlikləri arasında danışıqlar keçirilib.
Görüşdə ölkələrimiz arasında hərbi sahədə əməkdaşlığın mövcud vəziyyəti, inkişaf perspektivləri, hərbi təlim və təhsil üzrə əməkdaşlıq fəaliyyətləri müzakirə olunub, eləcə də regional təhlükəsizlik məsələləri barədə fikir mübadiləsi aparılıb.

Ministries of Defense of Azerbaijan and Germany held bilateral talks
On October 2, the Ministries of Defense of Azerbaijan and Germany held bilateral talks in Baku according to the "Program of bilateral cooperation between the Ministry of Defense of the Republic of Azerbaijan and the Federal Ministry of Defense of the Federal Republic of Germany for 2019".
During the meeting, the current state and prospects for the development of military cooperation between the two countries, including joint activities in the field of military education and training were discussed. The sides also held an exchange of views on regional security issues.
Source: https://mod.gov.az/en/news/ministries-of-defense-of-azerbaijan-and-germany-held-bilateral-talks-28715.html