AZAL Bakıdan İstanbula daha iki xüsusi reys yerinə yetirəcək
“Azərbaycan Hava Yolları” (AZAL) iyunun 25 və 26-da Bakı-İstanbul-Bakı marşrutu üzrə daha iki xüsusi reys həyata keçirəcək.
“Azərbaycan Hava Yolları” QSC-nin mətbuat xidmətindən bildirilib ki, hər bir istiqamətdə reysə 150 sərnişin qəbul ediləcək. Bakı-İstanbul reyslərinə 1-ci Terminalda (Terminal 1) xidmət göstəriləcək.
Aviabiletlərin satışı aviaşirkətin rəsmi internet saytında (www.azal.az) açıqdır.
Bakı-İstanbul reysinə aviabiletləri Azərbaycan, Türkiyə və digər dövlətlərin vətəndaşları olan, həmin ölkələrə daxil olmaq hüququna malik şəxslər əldə edə bilər. İstanbul-Bakı reysinə yalnız Azərbaycan vətəndaşları buraxılır.
Yeni qaydalara uyğun olaraq yalnız koronavirus (COVID-19) testindən keçmiş və mənfi nəticə əldə etmiş sərnişinlər uçuşlara buraxılır. Tibbi Ərazi Bölmələrini İdarəetmə Birliyi (TƏBİB) tərəfindən akkreditə olunmuş laboratoriyaların siyahısı ilə tanış olun:
- İnci laboratoriyası - Bülbül prospekti, 40. Əlaqə telefonu: +994 51 229 49 80
- Referans Klinik Laboratoriya Mərkəzi - Mirzəbala Məmmədzadə küçəsi. Əlaqə telefonu: +994 70 653 00 33
- Memorial Klinik, Qara Qarayev prospekti, 38a. Əlaqə telefonu: +994 12 520 30 40
İstanbuldan uçuş zamanı hava limanında qeydiyyatdan keçərkən Türkiyə Səhiyyə Nazirliyinin saytında qeyd olunan Türkiyə klinikalarından biri tərəfindən verilmiş COVID-19-a dair mənfi nəticə barədə arayış təqdim edilməlidir: https://covid19bilgi.saglik.gov.tr/tr/covid-19-yetkilendirilmis-tani-laboratuvarlari-listesi
Bu halda İstanbul-Bakı reysi ilə gələn Azərbaycan vətəndaşları karantindən azad edilirlər. Lakin həmin reysin sərnişinlərində COVID-19 əlamətləri aşkar edildikdə onlar təkrar surətdə tibbi müayinədən keçirilə bilərlər.
AZAL-ın yeni qaydalarına əsasən yalnız qadın çantasının və ya kişi portfelinin, həmçinin uşaqlar üçün zəruri əşyaların əl yükü qismində daşınmasına icazə verilir. Digər baqaj, o cümlədən kağız və polietilen paketlər qeydiyyatdan keçirilərək baqaj bölməsinə təhvil verilməlidir. "Duty free" mağazalarından alınan əşyaların təyyarədə əl yükü qismində daşınması qadağandır.
Xatırladaq ki, COVID-19 pandemiyası dövründə həyata keçirilən reyslərdə həm gediş və gəliş hava limanında, həm də təyyarənin göyərtəsində xüsusi qaydalar tətbiq olunur. "Azərbaycan Hava Yolları" tərəfindən hazırlanmış videotəlimatı buradan izləmək olar: https://youtu.be/-s-0s4o1L2M
AZAL sərnişinləri Nazirlər Kabineti yanında Operativ Qərargahın, habelə Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının COVID-19 ilə mübarizə üzrə bütün tələb və tövsiyələrinə riayət etməyə çağırır.
Aviaşirkətin və hava limanının əməkdaşları, öz növbələrində, uçuşun maksimum rahat və təhlükəsiz keçməsi üçün onlardan asılı olan bütün tədbirləri görəcəklər və sərnişinlərə yalnız qəti zərurət olduqda təyyarə ilə səyahət etməyi tövsiyə edirlər.

Two more special flights to be operated from Baku to Istanbul
On June 25 and 26, Azerbaijan Airlines will perform two special flights on the Baku-Istanbul-Baku route, press service of Azerbaijan Airlines CJSC told AZERTAC.
According to AZAL, 150 passengers will be accepted for flight in each direction. The Baku-Istanbul flights will be served through the Terminal 1 of the Heydar Aliyev International Airport.
Ticket sale is open on the official website of the airline at www.azal.az.
For the Baku-Istanbul flight, tickets can be purchased by citizens of Azerbaijan, Turkey and other states eligible to enter this country. Only citizens of Azerbaijan will be allowed on the Istanbul-Baku flight.
According to the new rules, only passengers who were tested for coronavirus (COVID-19) will be allowed for flights. A list of laboratories accredited by the Management Union of Medical Territorial Units (TABIB) can be found below:
Inci Laboratories, Bulbul Avenue, 40. Contact number: +994 51 229 49 80
Referans Clinical Laboratory Centre, Mirzabala Mammadzade str. Contact number: +994 70 653 00 33
Memorial Clinic, Gara Garayev Avenue, 38a. Contact number: +994 12 520 30 40
When departing from Istanbul airport, at the check-in counter, the passengers will need to present a certificate of negative COVID-19 test result issued by one of the Istanbul clinics available from the list on website of the Ministry of Health of Turkey: https://covid19bilgi.saglik.gov.tr/tr/covid-19-yetkilendirilmis-tani-laboratuvarlari-listesi
In this case, Azerbaijani citizens arriving by the Istanbul-Baku flight are exempted from quarantine. However, if COVID-19 symptoms are found, the passengers of this flight may be sent to further medical examination.
According to the new rules introduced by AZAL, only women’s handbags or men's briefcases, as well as items necessary for children, are allowed as carry-on luggage. Other baggage including paper and plastic bags must be checked to be transported in the cargo hold of aircraft. Purchases made at Duty Free stores are also not allowed on board of an aircraft.
On flights operated during the COVID-19 pandemic, special rules will be applied both at the airport of departure and arrival, and on board the aircraft. "Azerbaijan Airlines" prepared a video instruction available at: https://youtu.be/Rbb_I0NsW7U
AZAL calls upon passengers to follow the requirements and recommendations of the Task Force and the World Health Organization aimed at combatting COVID-19 with utmost importance.
In turn, the airline and airport personnel will do their utmost to make flights as safe and comfortable as possible, and call upon passengers to travel only when absolutely necessary.