Mətbuat şərhi 08 fevral 2017
Ayri-ayrı ölkələrin vətəndaşlığını daşıyan Aleksandr Lapşin barəsində Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinə uyğun olaraq cinayət işinin açılması və onun Azərbaycana ekstradisiya edilməsi məsələsinin siyasiləşdirilməsi və ya ona siyasi don geyindirilməsi cəhdləri düzgün deyildir. Sırf hüquqi xarakter daşıyan bu məsələ hüquqi müstəvidə baxılmalıdır.
Vətəndaşlığını daşıdığı ölkələrin xarici işlər nazirliklərinin xəbərdarlığına baxmayaraq, A.Lapşin Azərbaycan Respublikasının Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən işğal edilmiş ərazilərinə Azərbaycan hökumətinin icazəsi olmadan qanunsuz səfərlər edib və Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazi bütövlüyünün parçalanmasına çağırışlar edib. Adının arzuolunmaz şəxslər siyahısında olduğunu bilərək o, 2016-cı ilin iyununda başqa ölkənin pasportu ilə yenidən Azərbaycan ərazisinə daxil olub. Bu əməlləri qəsdlə və qərəzli şəkildə etdiyini açıq şəkildə bildirib.
A.Lapşının hərəkətlərində dövlət əleyhinə yönələn açıq çağırışlar və dövlət sərhədini qanunsuz olaraq keçmə əməllərinin tərkib əlamətləri olduğundan Baş Prokurorluq tərəfindən fakta görə Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin 281.2 (dövlət əleyhinə yönələn açıq çağırışlar) və 318.2-ci (Azərbaycan Respublikasının dövlət sərhədini qanunsuz olaraq keçmə) maddələri ilə cinayət işi başlanıb və barəsində dövlətlərarası axtarış elan edilib.
A.Lapşin 2016-cı ilin dekabrın 14-də Belarus Respublikası hüquq mühafizə orqanları tərəfindən saxlanılıb. O, 7 fevral 2017-ci il tarixində Belarus Respublikasından Azərbaycan Respublikasına ekstradisiya edilib və Ədliyyə Nazirliyi Penitensiar xidmətin Bakı istintaq təcridxanasına yerləşdirilib. A.Lapşinin məsələsi Azərbaycan Respublikasının qanunları çərçivəsində baxılır.
A.Lapşin məsələsi bir daha göstərir ki, Ermənistan əcnəbi vətəndaşları müxtəlif qeyri-qanuni yollar və aldatma ilə Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərinə qanunsuz səfərlərə sövq edir və sonradan həmin şəxsləri özünün siyasi təbliğatının alətinə çevirməyə çalışır.
Xarici İşlər Nazirliyi bir daha əcnəbi vətəndaşları Azərbaycanın Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən işğal olunmuş ərazilərinə qanunsuz səfərlərdən çəkinməyə, digər dövlətləri isə öz vətəndaşlarını bu kimi səfərlərin hüquqi fəsadları barədə xəbərdar etməyə çağırır.

Press release 08 February 2017
The attempts to politicize the criminal case filed against Alexander Lapshin in accordance with the Criminal Code of the Republic of Azerbaijan, as well as his extradition to Azerbaijan, who holds the citizenship of several countries, are not correct. This issue is of complete legal nature and must be reviewed from the legal standpoint.
A.Lapshin, despite the warnings from the Foreign Ministries of the countries whose citizenship he holds, without permission of Azerbaijani authorities illegally visited the territories of Azerbaijan occupied by the armed forces of Armenia and made calls aimed at violation of Azerbaijan’s internationally recognized territorial integrity. A.Lapshin, knowing about the inclusion of his name into the list of undesirable persons, re-entered Azerbaijan’s territory with another passport in June of 2016. He openly stated that he has committed these acts in a deliberate and provocative manner.
Due to the fact that A.Lapshin’s actions hold elements of open calls against the state and illegal border crossing, Prosecutor General's Office of the Republic of Azerbaijan filed a suit under the articles of 281.2 (appeals against the state) and 318.2 (illegal border crossing) and put him on the international wanted list.
Law-enforcement agencies of Belarus detained A.Lapshin on December 14, 2016. He was extradited to Azerbaijan on February 7, 2016 and placed at the Baku Detention Facility of the Penitentiary Service of the Ministry of Justice. His case is being reviewed within the laws of Azerbaijan.
Lapshin’s case once again indicates that Armenia fraudulently attracts foreign nationals to the illegal visits to Azerbaijan’s occupied territories and then tries to turn them into a tool of its political propaganda.
Foreign Ministry once again calls upon foreign citizens to refrain from illegal visits to the occupied territories of Azerbaijan as well as other countries to warn their nationals about legal consequences of such trips.