Mətbuat şərhi 01 oktyabr 2018
29 sentyabr 2018-ci il tarixində Berlin şəhərində Almaniyada fəaliyyət göstərən Azərbaycan diaspor təşkilatlarının nümayəndələrinin növbəti toplantısı keçirilib.
Toplantıda Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov və Azərbaycan Respublikasının Almaniyadakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Ramin Həsənov da iştirak ediblər.
Tədbirdə diaspora fəaliyyəti, aktual məsələlər və qarşıda duran vəzifələr barədə ətraflı fikir mübadiləsi aparılıb. Diaspora fəaliyyətinin daha da səmərəli olması məqsədilə müxtəlif təkliflər səsləndirilib və bu təkliflər iştirakçılar tərəfindən nəzərdən keçirilib.
Almaniyada yaşayan soydaşlarımızın daha sıx birləşməsinin və diaspor təşkilatlarımızın fəaliyyətinin əlaqələndirilməsinin zəruriliyi vurğulanıb və bu məqsədlə Almaniya azərbaycanlılarının Koordinasiya Şurasının təsis edilməsi qərara alınıb. Bakı-Nürnberq Mədəniyyət və Təhsil Mərkəzinin sədri Yaşar Musayev Almaniya azərbaycanlılarının Koordinasiya Şurasının əlaqələndiricisi seçilib.

The Coordination Council of Azerbaijanis in Germany was established
The meeting of representatives of Azerbaijan Diaspora Organizations in Germany was held in Berlin on 29.09.2018.
The Chairman of the State Committee on Affairs with Diaspora of the Republic of Azerbaijan H.E. Mr. Fuad Muradov and Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Azerbaijan to the Federal Republic of Germany H.E. Mr. Ramin Hasanov attended the meeting.
Comprehensive discussions on the work of diaspora, relevant issues and the objectives ahead were held. Various proposals were made for increasing the efficiency of diaspora and reviewed by participants of the meeting.
The necessity of cohesion of our fellow citizens living in Germany and coordination of work of our diaspora organizations was highlighted and the decision on the establishment of the Coordination Council of Azerbaijanis in Germany was made. Mr. Yaşar Musayev, Chairman of Baku-Nürnberg Culture and Education Center was elected the coordinator of the Coordination Council of Azerbaijanis in Germany.