Mətbuat şərhi 05 dekabr 2025
Almaniya Federativ Respublikasının Kansleri Fridrix Merts Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevə zəng edib
04 dekabr 2025, 20:10
Dekabrın 4-də Almaniya Federativ Respublikasının Kansleri Fridrix Merts Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevə zəng edib.
Fridrix Merts, ilk növbədə, Azərbaycan ilə Ermənistan arasında sülh gündəliyinin irəli aparılması istiqamətində əldə olunmuş nailiyyətlər münasibətilə təbriklərini çatdırıb. Kansler Almaniyanın regionda sabitliyi dəstəklədiyini vurğulayıb.
Təbriklərə görə minnətdarlığını bildirən dövlətimizin başçısı Azərbaycanın regional sülh təşəbbüslərinin müəllifi olduğunu qeyd edib.
Prezident İlham Əliyev ölkəmizin regionda davamlı sülhün təmin olunması və möhkəmləndirilməsi istiqamətində səylərini bundan sonra da davam etdirəcəyini bildirib.
Telefon danışığı zamanı Azərbaycanla Almaniya arasında ikitərəfli münasibətlərin inkişaf perspektivləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Kansler Fridrix Merts dövlətimizin başçısını Almaniyaya səfərə dəvət edib. Dəvəti məmnunluqla qəbul edən Prezident İlham Əliyev öz növbəsində Almaniya Kanslerini Azərbaycana səfərə dəvət edib. Fridrix Merts də dəvəti məmnunluqla qəbul edib.

Press release 05 December 2025
Chancellor of the Federal Republic of Germany Friedrich Merz made a phone call to President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev
04 December 2025, 20:10
On December 4, Chancellor of the Federal Republic of Germany Friedrich Merz made a phone call to President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev.
Friedrich Merz first conveyed his congratulations on the progress achieved in advancing the peace agenda between Azerbaijan and Armenia. The Chancellor emphasized Germany’s support for stability in the region.
Expressing gratitude for the congratulations, President Ilham Aliyev noted that Azerbaijan is the initiator of regional peace initiatives.
President Ilham Aliyev reiterated that Azerbaijan will continue its efforts to ensure and strengthen lasting peace in the region.
During the telephone conversation, the sides exchanged views on the prospects for bilateral relations between Azerbaijan and Germany.
Chancellor Friedrich Merz invited the President of Azerbaijan to visit Germany. President Ilham Aliyev gratefully accepted the invitation and, in turn, invited the German Chancellor to visit Azerbaijan. Friedrich Merz also gladly accepted the invitation.