Almaniyada Ələt Azad İqtisadi Zonasının imkanları təqdim olunub
Ələt Azad İqtisadi Zonasının səlahiyyətli qurumunun rəhbəri Valeh Ələsgərov 26-29 sentyabr 2022-ci il tarixində Almaniyaya səfər edib. Azərbaycanın Almaniyadakı Səfirliyinin təşkilatçılığı ilə keçirilən səfər çərçivəsində Almaniyanın Federal İqtisadi İnkişaf və Xarici Ticarət Asossiasiyasında, Səfirliyin tabeliyindəki Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzində və "MÜSİAD Berlin"də (Müstəqil Sənayeçi və İş Adamları Dərnəyi) təqdimatlar keçirilib. Həmçinin, Almaniyanın Federal Qidalanma və Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin, Kiçik və Orta Miqyaslı Müəssisələr Asossiasiyasının, “SAP” və “Siemens Mobility” şirkətlərinin rəhbər vəzifəli şəxsləri ilə ikitərəfli görüşlər keçirilib.
Təqdimat və görüşlərdə Valeh Ələsgərov rəhbərlik etdiyi qurumun qarşısına qoyulan məqsədlər haqqında ətraflı danışıb. Qeyd edib ki, Ələt Azad İqtisadi Zonası Azərbaycana innovativ texnologiyalara əsaslanan, əlavə dəyər yaradan ixrac yönümlü istehsal müəssisələrinin yaradılması üçün münbit şərait təqdim edir. Bu xüsusda alman investorlara unikal qanunvericilik bazası, fiskal və qeyri-fiskal imtiyazlar, əlverişli logistika və nəqliyyat infrastrukturu, habelə istehsalatın yaradılması üçün bütün zəruri infrastruktur ilə təchiz olunan torpaq sahələri təklif edilir. Təqdim edilən şəraitin yerli və beynəlxalq investorlarda böyük marağa səbəb olduğunu bildirən Valeh Ələsgərov Almaniya şirkətlərini Ələt Azad İqtisadi Zonasında yaradılmış əlverişli şəraitdən yararlanmağa dəvət edib.
Azərbaycanın Almaniyadakı səfiri Nəsimi Ağayev Azərbaycan iqtisadiyyatının son illərdəki inkişafı, onun şaxələndirilməsi istiqamətində aparılan genişmiqyaslı işlər haqqında danışaraq, Ələt Azad İqtisadi Zonasının bu sahədəki önəmini diqqətə çatdırıb. O, sözügedən iqtisadi zonanın alman investorlar üçün unikal investisiya imkanları yaratdığını bildirib.
Təqdimatlarda iştirak edən şirkətlərin, eləcə də “SAP” və “Siemens Mobility” şirkətlərinin nümayəndələri Azərbaycana marağını ifadə edərək, gələcək əməkdaşlıq imkanları barədə öz fikirlərini bölüşüblər.

Opportunities of Alat Free Economic Zone presented in Germany
Valeh Aleskerov, head of authorized body of Alat Free Economic Zone, visited Germany on September 26-29, 2022. Within the framework of the visit, organized by the Embassy of Azerbaijan in Germany, presentations were made at the German Federal Association for Economic Development and Foreign Trade, the Azerbaijan Cultural Centre under the Embassy and "MUSIAD Berlin" (Association of Independent Industrialists and Businessmen). Bilateral meetings were also held with senior officials of the German Federal Ministry of Food and Agriculture, the Association of Small and Medium Enterprises, SAP and Siemens Mobility.
During the presentations and meetings Valeh Aleskerov spoke in detail about the objectives of the organisation he leads. He noted that Alat Free Economic Zone provides favourable conditions for creation of export-oriented production enterprises, based on innovative technologies and creation of added value in Azerbaijan.
The Ambassador of Azerbaijan to Germany, Nasimi Aghayev, speaking about the development of Azerbaijani economy in recent years, large-scale work on its diversification, noted the importance of Alat Free Economic Zone in this field. He noted that this economic zone creates unique investment opportunities for German investors.
Representatives of companies participating in the presentations, as well as SAP and Siemens Mobility expressed interest in Azerbaijan and shared their views on opportunities for further cooperation.