Mətbuat şərhi 27 noyabr 2025
Azərbaycanın Almaniyadakı səfirliyi 2025-ci ilin 8-9 və 15 noyabr tarixlərində Köln şəhərində, 22-23 noyabr tarixlərində isə Münhen şəhərində səyyar konsulluq xidməti həyata keçirib.
Kölndə səyyar konsulluq xidmətinin ilkin olaraq 8-9 noyabr tarixlərində keçirilməsi nəzərdə tutulsa da, müraciətlərin çoxluğu nəzərə alınaraq xidmət 15 noyabr tarixində də davam etdirilib.
Ümumilikdə, Köln və Münhendə səyyar konsulluq xidməti zamanı ümumvətəndaş pasportunun yenilənməsi üçün 320-ə yaxın vətəndaşımızın müraciəti qəbul edilib.
Səyyar konsulluq xidmətinin təşkilində məqsəd bu və ya digər səbəbdən Berlinə səfər edə bilməyən vətəndaşlarımıza yerində operativ və rahat xidmət göstərməkdir.
Kölndə səyyar konsulluq xidmətinin keçirilməsi üçün şərait yaradan Almaniya-Azərbaycan Mədəniyyət Evinə təşəkkürümüzü bildiririk.
Qeyd edək ki, 2024-cü ildən bəri Almaniyanın müxtəlif şəhərlərində keçirilmiş səyyar konsulluq xidmətləri vasitəsilə 850-ə yaxın Azərbaycan vətəndaşının ümumvətəndaş pasportunun yenilənməsi ilə bağlı müraciəti qəbul olunub.

Mobile consular services in Cologne and Munich
The Embassy of Azerbaijan in Germany carried out mobile consular services on November 8-9 and 15, 2025, in Cologne, and on November 22-23 in Munich.
Although the mobile consular service in Cologne was initially scheduled for November 8-9, due to the high number of applications, the service was continued on November 15.
In total, during the mobile consular services in Cologne and Munich, approximately 320 citizens applied for the renewal of their national passports.
The purpose of organizing mobile consular services is to provide efficient and convenient services on-site to citizens who, for various reasons, are unable to travel to Berlin.
We express our gratitude to the Azerbaijan-Germany Cultural House in Cologne for facilitating the mobile consular service.
It should be noted that since 2024, through mobile consular services in various German cities, around 850 applications from Azerbaijani citizens for the renewal of their national passports have been accepted.