Mətbuat şərhi 07 oktyabr 2021
Azərbaycan hökumətinin yüksək səviyyəli nümayəndələri Berlində keçirilmiş 2-ci Xəzər Avropa Forumunda iştirak edib
Cari ilin 5-6 oktyabr tarixlərində Berlində hibrid formatda 2-ci Xəzər Avropa Forumu keçirilib. Tədbirdə Xəzər hövzəsi və Mərkəzi Asiya ölkələrinin, həmçinin Almaniyanın hökumət nümayəndələri, habelə beynəlxalq təşkilatların və şirkətlərin yüksək səviyyəli rəhbər şəxsləri iştirak edib.
"Enerji və davamlılıq: karbohidrogen resurslarından iqlim cəhətdən neytral iqtisadiyyata gedən yol” adlı sessiyada onlayn formatda iştirak edən energetika nazirinin müavini Elnur Soltanov “Beynəlxalq enerji aləmində Azərbaycan - gələcəyə baxış” mövzusunda çıxış edib.
Tədbirin ikinci günündə Ələt Azad İqtisadi Zonasının səlahiyyətli qurumunun İdarə Heyətinin sədri Valeh Ələsgərov əsas məruzəçi qismində "Xəzər regionuna müvəffəqiyyətlə investisiya qoymaq" mövzusunda çıxış edib və zonanın üstünlükləri barədə iştirakçıları ətraflı məlumatlandırıb.
İqtisadiyyat nazirinin müavini Rövşən Nəcəfin də iştirak etdiyi, Asiya İnkişaf Bankının Mərkəzi Asiya Regional İqtisadi Əməkdaşlıq Proqramının (CAREC) rolu ilə bağlı keçirilən panel müzakirələrdə regional əməkdaşlığın təşviq edilməsi imkanları müzakirə olunub.

High-level representatives of the Government of Azerbaijan participated in the 2nd Caspian Europe Forum in Berlin
On October 5-6, 2021, the 2nd Caspian Europe Forum in hybrid format was held in Berlin. The event was attended by high-level officials from the Caspian Basin & Central Asia countries, as well as representatives of the German government, international organizations and companies.
Deputy Minister of Energy Elnur Soltanov, who participated in the online session " Energy and Sustainability: The path from fossil energy resources to a climate-neutral economy", gave a presentation on "Azerbaijan in the international energy world - a look at the future".
On the second day of the event, Valeh Alasgarov, Chairman of the Board of Directors of the Plenipotentiary Body of the Alat Free Economic Zone, reported on "Successfully invest in the Caspian Region" and informed participants about the benefits of the zone.
A panel discussion on the role of the CAREC (Central Asia Regional Economic Cooperation) program of the Asian Development Bank, which was also attended by Deputy Minister of Economy of the Republik of Azerbaijan Rovshan Najaf, discussed ways to promote regional cooperation.