Mətbuat şərhi 19 sentyabr 2023
Son bir neçə ayda Azərbaycanın Qarabağ bölgəsindəki Ermənistan silahlı qüvvələrinin birləşmələri tərəfindən Azərbaycan Ordusunun mövqelərinin müxtəlif çaplı silahlardan sistemli şəkildə atəşə tutulması, ərazilərimizin minalanmasının davam etdirilməsi, döyüş mövqelərinin mühəndis cəhətdən təkmilləşdirilməsi, eləcə də səngər və sığınacaqların sayının artırılması gərginliyin artmasına səbəb olmuşdur.
Bu xüsusda, döyüş mövqelərinin şəxsi heyət, zirehli texnika, artilleriya qurğuları və digər atəş vasitələri ilə gücləndirilməsi, bölmələrin yüksək döyüşə hazırolma səviyyəsinə gətirilməsi, səfərbərlik üzrə əlavə bölmələrin yaradılması, Azərbaycan Ordusunun bölmələrinə qarşı kəşfiyyat fəaliyyətlərinin genişləndirilməsi, mövqelərimizin dərinliyinə sızaraq minalardan təmizlənmiş ərazilərin və  mülki təyinatlı yolların terror-təxribat məqsədilə yenidən minalanması kimi əməllər tərəfimizdən aparılan müşahidələrlə təsbit edilmişdir.
Sentyabrın 19-da Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın Qarabağ bölgəsindəki birləşmələrinin kəşfiyyat-diversiya qrupları tərəfindən Əhmədbəyli-Füzuli-Şuşa avtomobil yolunda terror məqsədilə əvvəlcədən quraşdırılmış minanın partlaması nəticəsində Azərbaycan Avtomobil Yolları Dövlət Agentliyinə məxsus nəqliyyat vasitəsi sıradan çıxmış və mülki şəxslər həlak olmuşdur. Həmin gün Daxili İşlər Nazirliyinin Daxili Qoşunlarının hərbi qulluqçularını daşıyan nəqliyyat vasitəsinin də Ermənistan silahlı qüvvələrinin kəşfiyyat-diversiya qrupları tərəfindən quraşdırılmış minaya düşməsi nəticəsində hərbi qulluqçularımız həlak olmuş və yaralanmışdır. Bu kimi faktlar Ermənistanın Azərbaycana qarşı apardığı məqsədyönlü və planlı terror siyasətinin davamıdır.
Azərbaycan Respublikası Müdafiə Nazirliyi dəfələrlə bayan etmişdir ki, 10 noyabr 2020-ci ildə imzalanmış üçtərəfli bəyanatın müddəalarına zidd olaraq Azərbaycanın Qarabağ bölgəsindəki Ermənistan silahlı qüvvələrinin birləşmələrinin mövcudluğunu davam etdirməsi regional sülh və sabitlik üçün ciddi təhlükə mənbəyidir.
Üçtərəfli bəyanatın müddəalarının təmin olunması, Qarabağ iqtisadi rayonunda törədilən genişmiqyaslı təxribatların qarşısının alınması, Ermənistan silahlı qüvvələrinin birləşmələrinin tərksilah edilərək ərazilərimizdən çıxarılması, onların hərbi infrastrukturunun zərərsizləşdirilməsi, işğaldan azad edilmiş ərazilərə qayıdan dinc əhali, habelə bərpa-quruculuq işlərinə cəlb olunmuş mülki işçilər və hərbi qulluqçularımızın təhlükəsizliyinin təmin olunması və Azərbaycan Respublikasının konstitusiya quruluşunun bərpa edilməsi məqsədilə bölgədə lokal xarakterli antiterror tədbirlərinə başlanılıb.
Tədbirlər çərçivəsində Ermənistan silahlı qüvvələrinin birləşmələrinin ön xətt və dərinlikdə olan mövqeləri və uzunmüddətli atəş nöqtələri, eləcə də döyüş vasitələri və hərbi təyinatlı obyektləri yüksək dəqiqlikli silahların tətbiqi ilə sıradan çıxarılır.
Bir daha bildiririk ki, mülki əhali və infrastruktur obyektləri hədəfə alınmır, yalnız legitim hərbi hədəflər sıradan çıxarılır.
Keçirilən tədbirlər barədə Rusiya sülhməramlı kontingentinin komandanlığı və Türkiyə-Rusiya Birgə Monitorinq Mərkəzinin rəhbərliyi məlumatlandırılıb.

Systematic shelling of positions of the Azerbaijan Army by the formations of Armenia’s armed forces using weapons of different calibers, continued mining of our territories, enhancement of engineering support for battle positions, as well as an increase in the number of trenches and shelters in the Karabakh region of Azerbaijan in the past few months have further escalated the tensions.
In this regard, we have also registered fortification of battle positions with military personnel, armored vehicles, artillery gun mounts, and other firepower, bringing units to a high level of combat readiness, creation of additional mobilization units, expansion of reconnaissance activities against units of the Azerbaijan Army, as well as penetration in-depth of our positions to carry our reconnaissance-subversion acts by re-planting mines across already demined areas and the roads used for civilian purposes.
On September 19, a vehicle belonging to Azerbaijan State Agency for Automobile Roads exploded hitting a land mine previously planted by the reconnaissance-subversion groups of Armenia’s armed forces in the Karabakh region of Azerbaijan, with the purposes of committing terror act, on the Ahmadbayli-Fuzuli-Shusha Road that killed two civilians. The same day, the explosion of vehicle carrying the military personnel of the Internal Troops of the Ministry of Internal Affairs on the mine, installed by the reconnaissance-subversion groups of Armenia’s armed forces led to fatalities and injuries among our military servicemen. Such facts are the testimony to the ongoing deliberate and planned policy of terror by Armenia against Azerbaijan.
The Ministry of Defense of Azerbaijan has repeatedly stated that contrary to the provisions of the Trilateral Statement signed on 10 November 2020, the continued presence of Armenia’s armed forces formations in the Karabakh region of Azerbaijan is the source of grave threat to regional peace and stability.
Therefore, local anti-terrorist activities have been launched to ensure the provisions of the Trilateral Statement, suppress large-scale provocations in the Karabakh economic region, to disarm and secure the withdrawal of formations of Armenia’s armed forces from our territories, neutralize their military infrastructure, provide the safety of the civilian population returned to the territories liberated from occupation, the civilians involved in construction and restoration work and our military personnel, and ultimately restore the constitutional order of the Republic of Azerbaijan.
As part of the measures, positions on the front line and in-depth, long-term firing points of the formations of Armenia’s armed forces, as well as combat assets and military facilities are incapacitated using high-precision weapons.
We reiterate that the civilian population and civilian infrastructure facilities are not targeted. Only legitimate military targets are being incapacitated.
The command of the peacekeeping contingent of the Russian Federation and the leadership of the Turkish-Russian Monitoring Center are informed about the ongoing activities.