Mətbuat şərhi 28 oktyabr 2020
Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən Bərdə şəhərinin növbəti dəfə raket atəşinə tutulmasına dair bəyanatı
28 oktyabr 2020-ci il tarixində Ermənistan silahlı qüvvələri Azərbaycanın Bərdə şəhərini “Smerç” yaylım atəşli reaktiv sistemdən raket atəşinə tutub və bu hücum mülki əhali arasında ağır itkilərə səbəb olub. Bərdə şəhərinə xaincəsinə edilən raket hücumu nəticəsində uşaqlar da daxil olmaqla, 21 mülki şəxs həlak olub və 70-dən çox insan ağır yaralanıb.
Hərbi hədəf əlamətləri olmayan, münaqişə zonasından çox uzaqda yerləşən şəhərdəki yaşayış məntəqələrinin növbəti dəfə hədəfə alınması Ermənistanın terrorçu mahiyyətinin bir daha nümayiş etdirir.
Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən Bərdə şəhərində dinc əhalinin məqsədyönlü şəkildə qətlə yetirilməsi soyqırımı, müharibə cinayəti və insanlıq əleyhinə cinayətdir.
Bu, Ermənistan tərəfindən beynəlxalq humanitar hüququn kobud şəkildə pozulmasıdır və bu cinayətə görə ölkənin Baş naziri və Müdafiə naziri də daxil olmaqla Ermənistan rəhbərliyi tam şəkildə məsuliyyət daşıyır.
Rəsmi olaraq elan edilmiş humanitar atəşkəs dövründə və hər iki dövlətin Xarici İşlər nazirlərinin ATƏT-in Minsk Qrupu həmsədrləri ilə Cenevrə görüşü ərəfəsində Azərbaycanın yaşayış məntəqələrinə və mülki şəxslərə hücumun edilməsi, Ermənistanın məqsədinin danışıqları pozmaq, gərginliyi artırmaq və üçüncü dövlətləri münaqişəyə cəlb etmək olduğunu açıq şəkildə göstərir.
Ermənistanın vəhşi əməlləri barədə susmaq və Azərbaycan dinc əhalisinə qarşı törədilən bu cinayətləri cəzasız qoymaq, cinayətkarları növbəti vəhşiliklərə təhrik etməyə bərabərdir. Beynəlxalq ictimaiyyət Ermənistan tərəfindən beynəlxalq hüququn pozulması, məqsədyönlü şəkildə mülki şəxslərin qətlə yetirilməsinin qarşısının alınması üçün zəruri addımlar atmalı və bu ölkənin silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən çıxarılmasını tələb etməlidir.
Azərbaycan bu qeyri-insani hərəkətlərə görə cavabdeh olan şəxslərin ədalətdən yayınmaması və məsuliyyətə cəlb olunması üçün əlindən gələni əsirgəməyəcək.

Press release 28 October 2020
Statement of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the renewed rocket attack by the armed forces of Armenia on the city of Barda
On 28 October 2020, the armed forces of Armenia hit the city of Barda of Azerbaijan with a "Smerch" multiple rocket launcher system causing serious civilian causalities. As a result of the treacherous missile attack on the city of Barda 21 civilians, including children were killed and more than 70 people seriously injured.
Targeting yet another time the residential area in the city situated far away from the conflict zone, which has no signs of military targets exposes once again the terrorist nature of Armenia.
The deliberate killing of a peaceful population in the city of Barda by the armed forces of Armenia constitutes an act of genocide, a war crime, and a crime against humanity.
It is a flagrant violation of international humanitarian law by Armenia and the leadership of Armenia, including the Prime Minister and Minister of Defence of the country bear full responsibility for this crime.
By attacking the Azerbaijani residential areas and civilians during the formally declared humanitarian ceasefire and on the eve of the Geneva meeting of the Foreign Ministers of both states with the OSCE Minsk Group co-chairs, Armenia obviously aims to undermine the negotiations, increase the tensions and involve the third states to the conflict.
Remaining silent about the barbaric acts of Armenia and impunity for these crimes against the Azerbaijani peaceful population equals inciting perpetrators for further atrocities. The international community should take necessary steps to stop Armenia from violating international law, purposefully killing the civilians, and demand to withdraw its armed forces from the occupied territories of Azerbaijan.
Azerbaijan will do its utmost that those responsible for these inhuman acts do not escape justice and are held accountable.