Mətbuat şərhi 17 oktyabr 2020
Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Ermənistanın Azərbaycanın Gəncə şəhərini ballistik raket atəşinə tutması ilə bağlı bəyanatı
2020-ci il Oktyabrın 17-də gecə saat 01:00 radələrində Ermənistan Azərbaycanın Gəncə şəhərini ballistik raket atəşinə tutub. Ermənistanın Azərbaycana qarşı yeni təcavüzündən sonra Azərbaycanın ikinci böyük şəhəri olan və cəbhə xəttindən çox uzaqda yerləşən Gəncə şəhərinə sayca üçüncü dəhşətli hücum ciddi sayda mülki insanların itkisinə səbəb olub; 12 şəxs, o cümlədən 2 uşaq həyatını itirib, 40 dan çox insan ciddi yaralanıb.
Beynəlxalq hüququn norma və prinsipləri, o cümlədən beynəlxalq humanitar hüquq, eləcə də elan olunmuş humanitar atəşkəsi kobud şəkildə pozaraq dinc insanların məqsədli şəkildə öldürülməsi müharibə cinayəti və insanlıq əleyhinə cinayətdir. Ermənistan rəhbərliyi bu cinayətə görə tam məsuliyyət daşıyır.
Ermənistanın davam edən təcavüzü və mülki insanlara qarşı qəddar hücumları dayandırılmalıdır və beynəlxalq ictimaiyyət Ermənistanın Azərbaycan xalqına qarşı olan bu qeyri-insani aktlarına göz yummamalıdır.
Ermənistanın Azərbaycan mülki əhalisini hədəf alan bu mənfur hücumlarını şiddətlə qınayırıq və işğalçı ölkədən müharibə cinayətlərinə son verməyi tələb edirik.
Terroru dövlət siyasəti vasitəsinə çevirən Ermənistanın siyasi-hərbi rəhbərliyi dinc əhalini raket atəşinə tutmaq qərarı verdiklərinə görə məsuliyyət daşıyırlar. Azərbaycan Respublikası bəyan edir ki, milli və beynəlxalq hüquq mexanizmlərindən istifadə etməklə cinayətkarların ədalət mühakiməsinə cəlb edilməsi təmin ediləcəkdir.

Press release 17 October 2020
Statement of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the attack of the armed forces of Armenia on Ganja city with ballistic missiles
On the night of 17 October, 2020 the armed forces of Armenia attacked the Ganja city of Azerbaijan with ballistic missiles. This, third in a row atrocious attack on the second biggest city of Azerbaijan, since the new aggression of Armenia against Azerbaijan, situated far away from the frontline caused serious civilian casualties; 12 civilians, including 2 minors killed, more than 40 people injured.
Armenia’s deliberate and indiscriminate targeting of civilians, in a blatant violation of norms and principles of international law, including international humanitarian law, as well as declared humanitarian ceasefire, the purposeful killing of peaceful people constitute a war crime and a crime against humanity and the leadership of Armenia bears full responsibility for this crime.
Continuous aggression of Armenia, cruel attacks on the civilians must be stopped and the international community should not turn a blind eye to these inhuman acts by Armenia against the people of Azerbaijan.
We condemn in the strongest manner vicious attacks by Armenia against the Azerbaijani civilians and urge this aggressor state to stop its war crimes.
The political-military leadership of Armenia, using terror as the state policy, bear responsibility for giving an order on the rocket shelling the peaceful population. The Republic of Azerbaijan declares that based on the national and international law mechanisms the perpetrators of this crime will be brought to justice.