Mətbuat şərhi 16 noyabr 2021
Son günlərdə Ermənistan tərəfindən məqsədyönlü təxribatların törədildiyi müşahidə edilir. Bu, Ermənistan rəhbərliyinin növbəti hərbi avantürasıdır.
Belə ki, Ermənistanın keçmiş müdafiə nazirinin Rusiya sülhməramlılarının müvəqqəti yerləşdiyi Azərbaycan ərazilərinə qanunsuz səfəri və burada hərbi təyinatlı müşavirələr keçirməsi, Ermənistan silahlı qüvvələrinin 60-a yaxın şəxsi heyətinin Laçın rayonunda Azərbaycan Ordusunun mövqelərinə aparan yol üzərində cəmləşməsi, habelə Ermənistan silahlı qüvvələrinin Kəlbəcər və Laçın rayonundakı Azərbaycan Ordusunun mövqelərini intensiv atəşə tutması onu göstərir ki,  Ermənistan tərəfi məqsədyönlü şəkildə vəziyyəti gərginləşdirir.
Bütün bunlar onu göstərir ki, Ermənistan regionda sülh və təhlükəsizliyin təmin olunmasında, eləcə də Azərbaycan ilə sərhədlərin delimitasiyasında maraqlı deyil. Vurğulayırıq ki, bölgədə yaşanan gərginlik Ermənistanın növbəti hərbi-siyasi təxribatıdır. Mövcud gərginliyə görə başlıca məsuliyyət bilavasitə Ermənistanın hərbi-siyasi rəhbərliyinin üzərinə düşür.

Press release 16 November 2021
In recent days, purposeful provocations have been committed by Armenia. This is another military adventure of the Armenian leadership.
Thus, illegal visit of the former Armenian Defense Minister to the territories of Azerbaijan, where Russian peacekeeping contingent is temporarily deployed and holding military meetings there, the concentration of about 60 personnel of the Armenian armed forces on the road leading to the Azerbaijani Army positions in Lachin, as well as intensive shelling of the Azerbaijani Army's positions in Kalbajar and Lachin by the Armenian armed forces show that the Armenian side is purposefully aggravating the situation.
All this demonstrate that Armenia is not interested in ensuring peace and security in the region, as well as in delimitation of borders with Azerbaijan. We do emphasize that, the tension in the region is yet another military-political provocation of Armenia. The main responsibility for the current tension lies directly with the military-political leadership of Armenia.