Mətbuat şərhi 26 iyun 2018
Berlin şəhərində Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələrinin yaranmasının 100-cü ildönümünə həsr edilmiş təntənəli ziyafət keçirilib.
25 iyun 2018-ci il tarixində Berlin şəhərində Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələrinin yaranmasının 100-cü ildönümü münasibətilə rəsmi ziyafət keçirilib.
Tədbir Azərbaycanın və Almaniyanın dövlət himnlərinin səsləndirilməsi ilə açıq elan edilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Azərbaycan Respublikasının Almaniya Federativ Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Ramin Həsənov müsəlman şərqində ilk dünyəvi və demokratik respublikanın məhz Azərbaycanda qurulduğunu, onun qısa müddət yaşamasına baxmayaraq, Azərbaycan xalqının inkişafı və maariflənməsinə, habelə onun dövlətçilik ənənələrinin yenidən canlandırılmasına xüsusi töhfələr verdiyini, bu səbəbdən AXC-nin Azərbaycan xalqının yaddaşında dərin izlər buraxdığını və müasir Azərbaycan Respublikasının özünü AXC-nin varisi elan etdiyini bildirib.
Səfir Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin əsasını qoyduğu siyasətin Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilməsi nəticəsində müasir Azərbaycanın Qafqaz regionunda ən güclü və müasir orduya malik olan qüdrətli dövlətə çevrildiyini qonaqların diqqətinə çatdırıb.
Azərbaycan ərazilərinin Ermənistan tərəfindən işğal edilməsinin ağır nəticələri barədə tədbir iştirakçılarını məlumatlandıran səfir ölkəmizin ərazi bütövlüyünün bərpasının prioritet vəzifə olduğunu qeyd edib.
Azərbaycanın Almaniya Federativ Respublikasındakı Səfirliyinin hərbi attaşesi, polkovnik Mahir Bayramov qonaqları salamlayaraq milli ordumuzun yaranması tarixi haqqında məlumat verib.
M.Bayramov Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin yaranması, inkişafı tarixi və beynəlxalq sülhməramlı əməliyyatlara töhfəsindən bəhs edərək, Azərbaycanın beynəlxalq sülh və təhlükəsizliyin qorunmasında inamlı tərəfdaş olduğunu xüsusilə vurğulayıb. Müasir Azərbaycan ordusunun formalaşmasının xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyevin adı ilə bağlı olduğunu bildirib.
Azərbaycanın NATO ilə əməkdaşlığa xüsusi diqqət ayırdığını və NATO-nun beynəlxalq əməliyyatlarına dəstək verdiyini qeyd edərək Azərbaycan ordusunun ən müasir silah və hərbi texnika ilə təchiz edilməsi ilə yanaşı 2005-ci ildən etibarən ölkəmizin hərbi sursat, silah və ləvazimatlar istehsal etməyə başladığını vurğulayıb.
Qəbul zamanı Azərbaycan və onun silahlı qüvvələri barədə video materiallar nümayiş etdirilib, qonaqlara Azərbaycan mətbəxinin nümunələri təqdim olunub.
Tədbirdə AFR Silahlı Qüvvələrinin və Müdafiə Nazirliyinin yüksək rütbəli zabitləri, digər dövlət qurumlarının təmsilçiləri, xarici ölkələrin Berlindəki səfirliklərinin hərbi attaşeləri, diplomatik korpusun nümayəndələri, Almaniyadakı Azərbaycan diasporunun üzvləri və mətbuat nümayəndələri iştirak ediblər.

A solemn reception dedicated to the 100th anniversary of the Armed Forces of the Republic of Azerbaijan was held in Berlin.
An official reception was held in Berlin on the occasion of the 100th anniversary of the Armed Forces of the Republic of Azerbaijan on June 25, 2018.
The event was started with the national anthems of Azerbaijan and Germany.
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Azerbaijan to the Federal Republic of Germany Ramin Hasanov opened the event by mentioning that the first secular and democratic republic in the Muslim east was established in Azerbaijan, and despite its short duration, it contributed to the development and enlightenment of the Azerbaijani people, as well as its revival of statehood traditions; therefore, the ADR has left deep impressions on the memory of the Azerbaijani people, and the modern Azerbaijan Republic has declared itself a successor to the ADR.
The ambassador pointed out that as a result of the successful pursuit of the policy laid by the national leader of the Azerbaijan Heydar Aliyev, President Ilham Aliyev has turned modern Azerbaijan into a mighty state with the most powerful and modern army in the Caucasus region.
Informing the attendees about the serious consequences of the occupation of Azerbaijani territories by Armenia, the ambassador noted that the restoration of the territorial integrity of our country is a priority of the Republic of Azerbaijan.
Military Attaché of the Embassy of Azerbaijan to the Federal Republic of Germany, Colonel Mahir Bayramov welcomed the guests and informed them about the history of the formation of our national army.
M.Bayramov highlighted the formation and historical development of the Azerbaijani Armed Forces and its contribution to the international peacekeeping operations which makes Azerbaijan a reliable partner in the international peace and security and stressed that the formation of the modern Azerbaijani army is related to the name of our nation's national leader Heydar Aliyev.
Noting that Azerbaijan attaches great importance to cooperation with NATO and supports NATO's international operations, besides the Azerbaijani army has been provided with modern weapons and military equipment, since 2005 Republic of Azerbaijan has also started to produce weapons and military ammunition
At the reception, video materials about Azerbaijan and its armed forces were demonstrated and samples of Azerbaijani cuisine were presented to the guests.
High-ranking officers of the German Armed Forces and Defense Ministry, representatives of other state agencies, military attachés of foreign embassies in Berlin, representatives of the diplomatic corps, members of the Azerbaijani Diaspora Organizations in Germany and members of the press were present at the event.