Mətbuat şərhi 07 sentyabr 2023
Azərbaycanın Almaniyadakı səfirliyi və “Azərxalça” ASC-nin birgə təşkilatçılığı ilə Berlində fəaliyyət göstərən Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzində Azərbaycan xalçalarının sərgisi təşkil edilib. 6 sentyabr 2023-cü il tarixində sözügedən sərginin açılışı ilə bağlı təşkil olunmuş tədbirdə Almaniyanın dövlət qurumlarının təmsilçiləri, xarici ölkələrin səfirləri, KİV nümayəndələri, elm və mədəniyyət xadimləri, eləcə də Almaniyada yaşayan Azərbaycan, türk və digər icmaların üzvləri iştirak edib.
Açılışda çıxış edən Azərbaycanın Almaniyadakı səfiri Nəsimi Ağayev Azərbaycanda xalçaçılıq sənətinin qədim tarixə malik olduğunu, usta xalçaçıların bu sənətin incəliklərini gənc nəsilə uğurla ötürdüyünü, ölkə rəhbərliyinin bu sənətin inkişafına mühüm əhəmiyyət verdiyini qeyd edib.
"Azərxalça" ASC-nin İdarə Heyətinin sədri, əməkdar incəsənət xadimi Emin Məmmədov tədbirdə çıxış edərək, təmsil etdiyi təşkilatın tarixindən söz açıb. Sədr “Azərxalça” ASC-nin əsas məqsədinin xalçaçılıq ənənəsinin qorunub saxlanması və bu sənətin daha da inkişaf etdirilməsindən ibarət olduğunu söyləyib. O, Azərbaycan xalq-tətbiqi sənəti və onun bir qolu olan xalçaçılığın xalqımızın milli mədəniyyəti tarixində özünəməxsus yer tutduğunu vurğulayıb. E.Məmmədov sərgidə nümayiş olunan, Qarabağ, Qazax, Naxçıvan, Şirvan xalçaçılıq məktəblərinə aid olan xalçalardan bəhs edib.
Tədbirdə həmçinin Almaniyanın Azərbaycandakı səfiri Ralf Horleman çıxış edib. Almaniya səfiri fəaliyyəti dövründə Azərbaycanda xalçaçlıq sənəti ilə bağlı əldə etdiyi təəssüratları tədbir iştirakçıları ilə bölüşüb.
Sərgi zamanı qonaqlar üçün əsl Qarabağ xalçasının toxunma prosesi də nümayiş olunub. Sərgi iştirakçılarına xalçada öz ilmələrini atmaq imkanı yaradılıb. Qarabağ xalçasının toxunma prosesində iştirak edən hər kəsə “Azərxalça” ASC-nin xüsusi sertifikatı da təqdim olunub. Tədbir çərçivəsində iştirakçılara həmçinin Heydər Əliyev Fondu tərəfindən nəfis tərtibatda və alman dilində hazırlanmış Azərbaycanda xalçaçılıq sənətindən bəhs edən kitablar və bröşürlər paylanılıb, Azərbaycan xalçaçılıq sənətindən, eləcə də ölkəmizin tanınmış xalça toxucularından bəhs edən film nümayiş olunub.
Berlindəki Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzində təşkil olunan sərginin qapıları sentyabr ayının sonunadək avropalı xalça sevərlər üçün açıq olacaq, sərgi ziyarətçilərinə həmçinin Azərbaycan xalçaçılıq sənəti və məktəbləri barədə məlumat veriləcəkdir.

An exhibition of Azerbaijani carpets was organised at the Cultural Centre of Azerbaijan in Berlin under the joint organisation of the Embassy of Azerbaijan in Germany and the "Azerkhalcha". Representatives of German state structures, ambassadors of foreign states, representatives of mass media, personalities of science and culture, as well as members of Azerbaijani, Turkish and other communities living in Germany took part in the event organised in connection with the opening of the exhibition on September 6, 2023.
Addressing the opening ceremony, Azerbaijani Ambassador to Germany Nasimi Aghayev said that the art of carpet weaving in Azerbaijan has an ancient history, that the masters of carpet weaving successfully pass on the intricacies of this art to the younger generation, and that the country's government attaches great importance to the development of this art.
At the event, the Chairman of the Board of Azerkhalcha, Honoured Artist of Azerbaijan, Emin Mammadov gave a speech and reported on the history of this organisation. The chairman also informed the participants about the carpets from the carpet weaving schools of Karabakh, Gazakh, Nakhchivan and Shirvan presented in the exhibition.
The Ambassador of Germany to Azerbaijan, Ralf Horlemann, also spoke at the event. The Ambassador of Germany shared with the participants of the event his impressions of the art of carpet weaving in Azerbaijan.
During the exhibition, guests were given a demonstration of how to knot a genuine carpet. All participants who took part in knotting a Karabakh carpet received a special certificate from Azerkhalcha.