Mətbuat şərhi 02 aprel 2025
Prezident İlham Əliyevin Almaniya Prezidenti Frank-Valter Ştaynmayer ilə geniş tərkibdə görüşü keçirilib
Aprelin 2-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Almaniya Federativ Respublikasının Prezidenti Frank-Valter Ştaynmayer ilə geniş tərkibdə görüşü keçirilib.
Görüşdə çıxış edən Prezident İlham Əliyev dedi:
-Cənab Prezident, əziz qonaqlar, xoş gəlmisiniz. Sizə burada yaxşı vaxt keçirməyi arzulayıram. Bizim elə indicə cənab Prezidentlə məhsuldar görüşümüz oldu. Görüş zamanı biz ikitərəfli gündəliyə daxil olan geniş, əhatəli məsələləri, eləcə də beynəlxalq məsələləri müzakirə etdik. Almaniya Prezidentini Azərbaycanda qəbul etməkdən çox məmnunam. Bildiyiniz kimi, bizim mütəmadi təmaslarımız olub. Biz keçən il Berlində görüşmüşdük və mən dəvətimi qəbul etdiyinizə görə Sizə minnətdaram. Əminəm ki, səfər çox faydalı, məhsuldar olacaq və bizim ikitərəfli əlaqələrimizə yeni təkan verəcəkdir. Xoş gəlmisiniz, cənab Prezident.
Prezident Frank-Valter Ştaynmayer dedi: Təşəkkür edirəm, cənab Prezident. Səmimi dəvətinizə görə təşəkkür edirəm. İcazə verin bildirim ki, uzun illərdən sonra yenidən Azərbaycanda olmaq xoşdur. Sonuncu səfərim xarici işlər naziri qismində 2016-cı ildə oldu. Ötən 9 ildə geosiyasi dəyişikliklərə gəlincə, bu, əbədiyyət kimi görünür. Lakin düzünü söyləsək, mən təxminən iki il bundan əvvəl Azərbaycan ərazisində - Xəzərin şərq hissəsində olmuşam. Sizin Aktaudakı logistika mərkəzini ziyarət edərkən və Azərbaycan gəmisinə minərkən mən öyrəndim ki, bu gəmi Azərbaycan ərazisidir. Ona görə də buraya, Bakıya yenidən qayıtmaq və bu günlərdə zəruri olan çox geniş fikir mübadiləsi aparmaq üçün imkana malik olmaq xoşdur.
Görüşdə Orta Dəhliz layihəsi və bu layihədə Azərbaycanın rolu, ölkələrimiz arasında enerji sahəsində əməkdaşlıq məsələləri müzakirə edildi, yaşıl enerji ilə bağlı əməkdaşlığa toxunuldu. COP29-un Azərbaycanda yüksək səviyyədə təşkil edildiyi və həmin tədbir zamanı iqlim gündəliyi ilə bağlı mühüm nəticələrin əldə olunduğu vurğulandı.
Söhbət zamanı humanitar əlaqələrin inkişafına toxunuldu. Alman icmasının uzun illər Azərbaycanda sülh və əmin-amanlıq şəraitində yaşaması və onlara dövlət səviyyəsində göstərilən yüksək diqqət qeyd edildi.

Ilham Aliyev held expanded meeting with President of Germany Frank-Walter Steinmeier
On April 2, Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan, held an expanded meeting with Frank-Walter Steinmeier, President of the Federal Republic of Germany.
Addressing the meeting, President Ilham Aliyev stated:
- Mr. President, dear guests, welcome. We wish you a pleasant stay. We just had a very good meeting with Mr. President, discussing a broad range of issues of bilateral agenda and also international matters. I'm very glad to host the President of Germany to Azerbaijan. As you know, we have regular contacts. We met last year in Berlin, and I'm grateful that you accepted my invitation. I'm sure that the visit will be very fruitful and productive, and will give a new boost to our bilateral ties. Welcome, Mr. President.
President Frank-Walter Steinmeier said: Thank you for your kind invitation. May I say it's good to be back in Azerbaijan after so many years. My last visit was in 2016, in my capacity as foreign minister. Considering these nine years and the geopolitical shifts during this time, it seems like an eternity. But to be honest, I was on Azerbaijani territory nearly two years ago on the eastern side of the Caspian Sea when I was visiting your logistics hub in Aktau, and I boarded an Azerbaijani ship, where I learned it was Azerbaijani territory. Therefore, it's good to be back here in Baku and to have the opportunity for a very extensive exchange of views, which is necessary these days.
The meeting discussed the Middle Corridor project and Azerbaijan's role in it, as well as energy cooperation between the countries, including collaboration on green energy. They emphasized that COP29 was successfully organized in Azerbaijan, yielding significant outcomes on the climate agenda.
Humanitarian ties were also addressed during the conversation. They noted the long-standing peaceful coexistence of the German community in Azerbaijan and the high-level attention they received from the state.