Səfir Nəsimi Ağayev Almaniyanın Bavariya federal torpağına səfər edib
Azərbaycanın Almaniyadakı səfiri Nəsimi Ağayev 18-20 aprel 2023-cü il tarixlərində Almaniyanın ərazicə ən böyük və iqtisadi cəhətdən ən inkişaf etmiş federal torpaqlarından olan Bavariyaya səfər edib. Səfərin məqsədi federal torpağın yüksək vəzifəli təmsilçiləri ilə Bavariya və Azərbaycan arasında əməkdaşlıq məsələlərinin müzakirəsi, onların ölkəmizin iqtisadiyyatı və sərmayə imkanları barədə məlumatlandırılmasından, səmərəli əməkdaşlıq münasibətlərinin qurulmasından ibarət olub.
N.Ağayev səfəri çərçivəsində Bavariya Landtaqının (parlament) prezidenti İlse Ayqner ilə görüşüb. N.Ağayev görüşdə həmsöhbətini Azərbaycanın Avropanın, o cümlədən Almaniyanın enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsində oynadığı rol, ölkəmizdə həyata keçirilən islahatlar, Azərbaycanın təşəbbüskarı və iştirakçısı olduğu qlobal layihələr, siyasi, iqtisadi, sosial və digər sahələrdə əldə olunmuş nailiyyətlər barədə məlumatlandırıb. Görüş zamanı Azərbaycan və Almaniya, eləcə də onun federal torpaqları arasında əlaqələrin genişlənməsində parlamentlərarası münasibətlərin böyük önəm daşıdığı vurğulanıb.
Səfir N.Ağayev səfəri çərçivəsində həmçinin Bavariya baş nazirinin müavini və daxili işlər və inteqrasiya naziri Yoaxim Herman, Avropa və beynəlxalq məsələlər üzrə dövlət naziri Melani Huml, Münhen şəhərinin vitse-meri Katrin Habenşaden, Bavariya federal torpağının baş nazirinin aparatının rəhbəri, federal işlər və media üzrə dövlət naziri Florian Herman və Bavariya iqtisadiyyat, regional inkişaf və enerji nazirliyinin rəhbərliyi ilə görüşlər keçirib. Görüşlərdə aidiyyəti sahələr üzrə əməkdaşlıq məsələləri, münasibətlərin inkişaf perspektivləri, habelə hər iki tərəf üçün qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər müzakirə olunub.
N.Ağayev səfər zamanı həmçinin Türkiyənin Münhendəki baş konsulu Süalp Erdoğan, İsrailin baş konsulu Karmela Şamir, Avropa Ravvinləri Konfransı təşkilatının baş icraçı direktoru Qadi Qroniç ilə görüşlər keçirib, habelə Xristian Sosialistlər İttifaqı (CSU) partiyasının baş ofisini ziyarət edib.
Səfər çərçivəsində Azərbaycan səfirinin həmçinin Bavariyada yaşayan Azərbaycan, türk, yəhudi və digər icmaların fəalları ilə görüşləri baş tutub.

Ambassador of Azerbaijan to Germany Nasimi Aghayev visited Bavaria, the largest state in terms of area and one of the most economically developed states in Germany, from 18 to 20 April 2023. The purpose of the visit was to discuss with high-ranking state representatives issues of cooperation between the Free State of Bavaria and Azerbaijan, to inform them about the Azerbaijani economy and investment opportunities in the country, as well as to promote investment in Azerbaijan by companies operating in Bavaria.
During the visit, N. Aghayev met with the President of the Bavarian Parliament Ilse Aigner. During the meeting, Ambassador Aghayev informed his interlocutor about the role of Azerbaijan in ensuring the energy security of Europe, including Germany, about the reforms implemented in Azerbaijan, about global projects in which Azerbaijan is involved as an initiator and participant, as well as about the achievements made in political, economic, social and other fields. During the meeting it was noted that inter-parliamentary relations play an important role in the development of relations between Azerbaijan and Germany and its federal states.
During Ambassador Aghayev's visit, meetings were also held with the Bavarian State Minister of the Interior, for Sport and Integration Joachim Hermann, the Bavarian State Minister for European and International Affairs Melanie Huml, the Second Mayor of the City of Munich Katrin Habenschaden, and the Head of the State Chancellery and State Minister for Federal and European Affairs and Media Dr. Florian Herrmann. During the meetings, issues of cooperation in relevant fields, prospects for expansion of relations and other topics of mutual interest were discussed.
During the visit, Aghayev also met with the Consul General of the Republic of Turkey in Munich Süalp Erdoğan, the Consul General of the State of Israel in Munich Carmela Shamir, the Executive Director of the European Rabbinical Conference Gady Gronich and visited the headquarters of the Christian Social Union (CSU).
During the visit, the Azerbaijani Ambassador met with activists from Azerbaijani, Turkish, Jewish and other communities living in Bavaria.