Səfir Nəsimi Ağayev etimadnaməsini Almaniya Prezidentinə təqdim edib
Azərbaycanın Almaniyadakı səfiri Nəsimi Ağayev etimadnaməsini Almaniyanın federal prezidenti Frank-Valter Ştaynmayerə təqdim edib.
Sonra Almaniya Prezidenti səfirlə söhbət edib. Söhbətdə Almaniya Prezidentinin xarici siyasət müşaviri, XİN-in dövlət katibi və digər rəsmilər iştirak ediblər.
Səfir N.Ağayev Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin salamlarını Almaniyanın dövlət başçısına çatdırıb. Diplomat Azərbaycanın Almaniyada səfiri kimi akkreditə olunmasından şərəf hissi keçirdiyini söyləyərək, yeni vəzifəsində iki ölkə arasında münasibətlərin daha da dərinləşdirilməsi və möhkəmləndirilməsinə çalışacağını bildirib.
Almaniya Prezidenti Frank-Valter Staynmayer öz növbəsində Prezident İlham Əliyevin salamlarına görə minnətdarlığını bildirib, onun da səmimi salamlarını dövlətimizin başçısına çatdırmağı xahiş edib.
Söhbət zamanı Azərbaycan-Almaniya münasibətlərinin inkişafı, regional təhlükəsizlik məsələləri, habelə digər qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər barədə ətraflı fikir mübadiləsi aparılıb.
Almaniya Prezidentinin Berlindəki Bellevue İqamətgahında keçirilən mərasimdə Azərbaycanın dövlət bayrağı qaldırılıb.

Ambassador Nasimi Aghayev presented his credentials to the German Federal President
The Ambassador of Azerbaijan to Germany, Nasimi Aghayev, presented his credentials to German Federal President Frank-Walter Steinmeier.
Afterwards, the Federal President had a conversation with the Ambassador. The foreign policy advisor to the Federal President, the State Secretary of the Foreign Ministry and other officials took part in the conversation.
Ambassador N. Aghayev conveyed a greeting from the President of Azerbaijan Ilham Aliyev to the German Head of State. The diplomat said he was honoured to be accredited as the Ambassador of Azerbaijan to Germany and would work in his new post to further deepen and strengthen relations between the two countries.
For his part, Federal President Frank-Walter Steinmeier thanked for the greeting of President Ilham Aliyev and asked the ambassador to convey his heartfelt greetings to the Head of State.
During the talks, there was an extensive exchange of views on the development of German-Azerbaijani relations, regional security and other issues of common interest.
The Azerbaijani flag was raised at a ceremony held at the residence of Federal President of Germany in Berlin.