Mətbuat şərhi 16 noyabr 2021
Ermənistan silahlı qüvvələrinin bölmələri dövlət sərhədinin Kəlbəcər və Laçın rayonları sahəsində ölkəmizə qarşı genişmiqyaslı təxribat törədib.
Ermənistanın hərbi birləşmələri dövlət sərhədinin bu istiqamətindəki yüksəklikləri ələ keçirmək və hərbi üstünlüyə nail olmaqla daha əlverişli mövqelərə yiyələnmək məqsədilə noyabrın 16-sı saat 11.00 radələrində qəfil hərbi əməliyyata başlayıb.
Basarkeçər və Qarakilsə rayonlarında yerləşən sərhəd-döyüş mövqelərinə əlavə canlı qüvvə, hərbi və xüsusi texnika cəmləşdirən Ermənistan hərbi bölmələri Azərbaycan Ordusunun Kəlbəcər və Laçın rayonlarındakı döyüş postlarına hücum edib.
Qarşı tərəf Azərbaycan Ordusunun mövqelərini müxtəlif çaplı atıcı silahlar və qumbaraatanlardan intensiv atəşə tutaraq döyüş postlarımıza atəşlə zərər vurub. Nəticədə ilkin məlumata görə Azərbaycan Ordusunun iki hərbi qulluqçusu yaralanıb. Yaralılara dərhal ilkin tibbi yardım göstərilib. Hazırda onların həyatları üçün təhlükə yoxdur.
Ermənistan silahlı qüvvələrinin döyüş aktivliyinin qarşısını almaq məqsədilə Kəlbəcər və Laçın istiqamətində yerləşən birlik və qüvvələr tərəfindən dərhal təxirəsalınmaz əməliyyat həyata keçirilib. Əvvəlcə qarşı tərəfin hərəkəti məhdudlaşdırılıb, onun qüvvə və vasitələrinə zərər vurulub. Görülmüş qəti tədbirlər nəticəsində erməni hərbçiləri tərksilah edilərək saxlanılıb, xeyli sayda müxtəlif çaplı silah və külli miqdarda sursat qənimət kimi ələ keçirilib.
Genişmiqyaslı təxribat törətməklə qısa müddətli üstünlüyə nail olmaq istəyən Ermənistan hərbi bölmələrinin hücumu əməliyyat-taktiki baxımından tam iflasa uğrayıb və növbəti dəfə rəsmi İrəvanın təxribat törətmək cəhdi uğursuzluqla nəticələnib.

Press release 16 November 2021
Armenian armed forces have committed large-scale provocations against Azerbaijan in the Kalbajar and Lachin regions of the state border.
On November 16, at about 11:00, Armenian military formations launched a sudden military operation in order to capture the high grounds in this direction of the state border and take more advantageous positions, thereby gaining military superiority.
Armenian military units, assembling additional forces, special military equipment at the border combat positions in the Basarkechar and Garakilsa regions, attacked the combat posts of the Azerbaijan Army in the Kalbajar and Lachin regions.
The opposing side using weapons of various caliber and grenade launchers intensively firing on the positions of the Azerbaijan Army, damaged the combat posts. As a result, according to preliminary information, two servicemen of the Azerbaijan Army were wounded. The servicemen were provided with urgent medical assistance. There is no danger to their life.
Army Corps and forces of the Azerbaijan Army stationed in the direction of the Kalbajar and Lachin regions immediately carried out an emergency operation to suppress combat activity of the Armenian armed forces. First, the movement of the opposing side was limited, as well as its forces and means were damaged. As a result of the decisive measures taken by the Azerbaijani servicemen, the Armenian servicemen were disarmed and detained, a large number of weapons of various calibers, and a large amount of ammunition were seized as trophies.
From an operational-tactical point of view, the attack carried out by the Armenian military units seeking to gain a short-term superiority through large-scale provocations, as well as another attempt of official Yerevan to commit provocation completely failed.