Mətbuat şərhi 16 yanvar 2026
SOCAR Cənub Qaz Dəhlizinin Avropa seqmenti olan TAP vasitəsilə nəql edilən əhəmiyyətli həcmdə qazın Cənubi və Mərkəzi Avropa bazarlarına satışını həyata keçirərək, Azərbaycanın qaz ixracında növbəti mühüm mərhələyə başlayıb. Belə ki, 2026-cı ilin yanvar ayından etibarən Azərbaycan qazı digər ölkələrlə yanaşı, Avstriya və Almaniyadan olan alıcılara təchiz edilir.
İtaliya üzərindən Avstriya və Almaniyaya həyata keçirilən qaz təchizatı Azərbaycan qazının Avropadakı coğrafi əhatəsini daha da genişləndirir. Beləliklə, Azərbaycan qazını alan ölkələrin sayı 16-ya çatıb.
SOCAR Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə formalaşdırılmış qaz strategiyasına uyğun olaraq, Avropa və Yaxın Şərq regionlarında qaz marketinqi fəaliyyətini davamlı şəkildə genişləndirir, müxtəlif ölkələrdən olan alıcılarla əməkdaşlıq portfelini artırır və Azərbaycanın etibarlı enerji təchizatçısı kimi mövqeyini daha da möhkəmləndirir.

Press release 16 January 2026
SOCAR has entered another important stage in Azerbaijan’s gas exports by selling significant volumes of gas, to be transported via TAP, the European segment of the Southern Gas Corridor, to the markets of Southern and Central Europe. Thus, starting from January 2026, Azerbaijani gas is being supplied among others to the buyers from Austria and Germany.
The gas supply to Austria and Germany via Italy further expands the geographical reach of Azerbaijani gas in Europe. Consequently, the number of countries buying Azerbaijani gas has reached 16.
SOCAR in accordance with the gas strategy of the Republic of Azerbaijan established under the leadership of the President Ilham Aliyev, continues to consistently expand its gas marketing activities across Europe and the Middle East, to broaden its portfolio of cooperation with buyers from various countries, and to further strengthen Azerbaijan’s position as a reliable energy supplier.