Mətbuat şərhi 25 mart 2024
Azərbaycanın Almaniyadakı səfiri Nəsimi Ağayev 12-13 mart 2024-cü ildə Almaniyanın Raynland-Pfalts federal əyalətinə səfər edib. Səfər çərçivəsində ilk görüş əyalətin paytaxtı Maynts şəhərində Raynland-Pfalts Landtaqının (parlament) sədri Hendrik Herinq və sədr müavinləri Katrin Anklam-Trapp və Matias Lammert ilə keçirilib. Landtaqın  üzərində Azərbaycan bayrağı dalğalandırılıb. Görüşdən əvvəl səfir N.Ağayev Raynland-Pfalts Landtaqının qonaq kitabına imza atıb. Görüşdə H.Herinq Raynland-Pfalts Landtaqının fəaliyyəti, tarixi və xarici əlaqələri barədə məlumat verib. Səfir N.Ağayev həmsöhbətini Azərbaycanın tarixi, mədəniyyəti, iqtisadiyyatı, multikulturalizm ənənələri, xarici siyasəti, o cümlədən ölkəmizin qonşuları ilə əlaqələri, regional təhlükəsizlik və s. barədə məlumatlandırıb. İkitərəfli münasibətlərdə parlamentlərarası əlaqələrin vacibliyi vurğulanıb.
Sonra səfir Raynland-Pfalts əyalətinin iqtisadiyyat, nəqliyyat, kənd təsərrüfatı və şərabçılıq naziri Daniela Şmid, Raynhessen  Sənaye və Ticarət Palatasının icraçı direktoru Qünter Yerts və Alman İqtisadiyyatının Şərq Komitəsinin icraçı direktoru Mixael Harmsın birgə dəvəti əsasında Maynts şəhərində keçirilmiş “Mərkəzi Asiya və Xəzər regionu səfirləri ilə dialoq” adlı konfransda iştirak edib. Konfransda N.Ağayev Azərbaycanın Orta Dəhlizdə oynadığı rol, həyata keçirdiyi nəqliyyat layihələri, yaşıl enerjiyə keçidlə bağlı gördüyü işlər və bu sahədə malik olduğu böyük potensial, COP29 konfransına ev sahibliyi ilə bağlı apardığı hazırlıq işləri haqqında geniş məlumat verərək, iştirakçıların suallarını cavablandırıb. Tədbir çərçivəsində səfir həmçinin Raynland-Pfaltsın aparıcı şirkət nümayəndələri ilə danışaraq, onları Azərbaycana səfərə dəvət edib.
Növbəti gün səfir Sumqayıt şəhərinin 1977-ci ildən bəri qardaşlaşdığı Ludviqshafen şəhərinə səfər edib. Səfər zamanı şəhərin meri Yutta Ştaynruk, Ludviqshafen-Sumqayıt Dostlar Cəmiyyətinin sədri Uve Frölix, fəxri sədri Volfqanq Lauenştayn və üzvləri ilə görüşlər keçirilib. Görüşlərdə iki şəhər arasında müxtəlif sahələr üzrə əməkdaşlıq məsələləri və əlaqələrin davamlı inkişafı üçün mövcud potensial müzakirə edilib.
Səfər müddətində səfir N.Ağayev Türkiyənin Maynts şəhərindəki baş konsulu Mehmet Akif İnam ilə də görüşüb.

The Ambassador of Azerbaijan to Germany visited the federal state Rhineland-Palatinate
On March 12-13, 2024, the ambassador of Azerbaijan to Germany, Nasimi Agayev, visited the German federal state Rhineland-Palatinate. Within the framework of the visit, the first meeting was held in Mainz, the capital of the state, with the chairman of the Landtag (parliament) of Rhineland-Palatinate Hendrik Hering and the vice-chairpersons Kathrin Anklam-Trapp and Matthias Lammert. The flag of Azerbaijan was flown over the Landtag. Before the meeting, Ambassador N. Agayev signed the guest book of the Landtag of Rhineland-Palatinate. At the meeting, H. Hering informed about the activity, history and foreign relations of the Landtag of Rhineland-Palatinate. Ambassador N. Agayev informed his interlocutor about Azerbaijan's history, culture, economy, traditions of multiculturalism, foreign policy, including relations with our country's neighbors, regional security, etc.. The importance of inter-parliamentary relations in bilateral relations was emphasized.
Later, the ambassador attended a meeting entitled "Dialogue of Ambassadors. Central Asia and the Caspian Region", held in Mainz at the joint invitation of Daniela Schmitt, the Minister of Economy, Transport, Agriculture and Winery of the State of Rhineland-Palatinate, Günter Jertz, Executive Director of the Rheinhessen Chamber of Industry and Commerce, and Michael Harms, Executive Director of the Eastern Committee of the German Economy. At the conference, N. Agayev provided comprehensive information about the role of Azerbaijan in the Middle Corridor, implemented transport projects, works related to the transition to green energy and the great potential of Azerbaijan in this field, preparations for hosting the COP29 conference, and answered the questions of the participants. Within the framework of the event, the ambassador also spoke with representatives of leading companies of Rhineland-Palatinate and invited them to visit Azerbaijan.
The next day, the ambassador visited Ludwigshafen - the twin city of Sumgayit since 1977. During the visit, meetings were held with the mayor of the city Jutta Steinruck, the chairman of the Ludwigshafen-Sumgayit Friends Society Uwe Fröhlich, honorary chairman Wolfgang Lauenstein and members. During the meetings, issues of cooperation between the two cities in various fields and the existing potential for the continuous development of relations were discussed.
During the visit, the ambassador N. Agayev also met with Mehmet Akif Inam, the Consul General of Türkiye in Mainz.