Mətbuat şərhi 16 fevral 2026
Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyinin tabeliyində fəaliyyət göstərən Azərbaycan Respublikasının Kino Agentliyinin, Azərbaycan Respublikasının Almaniya Federativ Respublikasındakı Səfirliyinin və Berlindəki Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə Berlində Azərbaycan Kino Günləri keçirilib.
Açılış mərasimində Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin direktor vəzifəsini müvəqqəti icra edən İsa Məmmədov çıxış edərək tədbirin məqsədi, Azərbaycan kinosunun beynəlxalq məkanda tanıdılması və mədəniyyətlərarası dialoqun gücləndirilməsi baxımından əhəmiyyəti barədə məlumat verib.
Xalq artisti Mehriban Zəki Azərbaycan kinosunun son illərdə qazandığı uğurlardan və müasir kino nümunələrinin beynəlxalq auditoriya ilə təmasının vacibliyindən danışıb.
Tədbir çərçivəsində “Zəfər rəqsi” filmi nümayiş olunub. Filmin ideya müəllifi, “Ədibin evi” Ədəbiyyata Dəstək Fondunun icraçı direktoru Şəfəq Mehrəliyeva çıxış edərək ekran əsərinin beynəlxalq nümayişinin Berlində başlamasının əhəmiyyətini vurğulayıb.

Press release 16 February 2026
Co-organized by the Cinema Agency of the Republic of Azerbaijan, the Azerbaijani Embassy in Germany, and the Azerbaijani Cultural Center, the Azerbaijani Cinema Days were held in Berlin.
Speaking at the opening ceremony, Isa Mammadov, acting director of the Azerbaijani Cultural Center, highlighted the role of the event in promoting Azerbaijani cinema internationally and strengthening intercultural dialogue.
People's Artist Mehriban Zaki spoke about the recent achievements of Azerbaijani cinema, stressing the importance of reaching wider international audiences.
The event then featured the screening of the film "Dance of Victory". Shafag Mehraliyeva, the film's conceptual author and executive director of the "House of the Writer" Literature Support Foundation, noted the significance of the fact that the international screening of the screenplay began in Berlin.