Mətbuat şərhi 29 sentyabr 2016
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva Forumun rəsmi açılış mərasimində iştirak ediblər.
Bakı Beynəlxalq Humanitar Forumu bəşəriyyətdə maraq doğuran qlobal xarakterli məsələlərə dair geniş spektrli dialoqlar, fikir mübadilələri və müzakirələr aparmaq məqsədilə tanınmış dövlət xadimlərini, elmin müxtəlif sahələri üzrə Nobel mükafatı laureatlarını və nüfuzlu beynəlxalq təşkilatların rəhbərlərini, o cümlədən dünyanın siyasi, elmi və mədəni elitasının görkəmli nümayəndələrini bir araya toplayan mötəbər tədbirdir. Forum təşkilatçılarının və iştirakçılarının, təbii, sosial və humanitar elmlər, o cümlədən dünya mədəni elitasının nümayəndələrinin qarşısında duran iddialı məsələ gələcəkdə beynəlxalq səviyyədə baxılması məqsədilə yeni humanitar gündəmin formalaşmasıdır.
Dövlət başçısı Forumun açılışında nitq söylədi.
Sonra Rusiya Federasiyası Hökuməti sədrinin müavini xanım Olqa Qolodets Rusiya Prezidenti Vladimir Putinin Forum iştirakçılarına müraciətini oxudu və çıxış edərək tədbirin əhəmiyyətini yüksək qiymətləndirdi.
BMT baş katibinin müavini xanım Cihan Sultanoğlu təşkilatın baş katibi Pan Gi Munun Forum iştirakçılarına müraciətini oxudu.
Sonra ISESCO-nun baş direktoru Əbdüləziz Osman əl-Tuveycri və UNESCO-nun baş direktorunun müavini Qetaçyu Enqida çıxış etdilər.

Press release 29 September 2016
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and his spouse Mehriban Aliyeva attended an official opening ceremony of the Forum.
Baku International Humanitarian Forum is an annual platform for famous representatives of political, scientific and cultural elite of the world community including famous statesmen, Nobel Prize winners in various fields of science and leaders of influential international organizations for holding dialogues, discussions and exchange of views on a wide range of global issues in the interest of all humanity.
The organizers and participants of the Forum are representatives of natural and social sciences, as well as cultural elite of the world who have an ambitious task of forming a new humanitarian agenda with the aim of its further consideration in the world scale.
The head of state addressed the opening ceremony of the Forum.
Deputy Chairman of the Government of the Russian Federation Olga Golodets hailed the importance of the event. She read out Russian President Vladimir Putin's message to the Forum participants.