Mətbuat şərhi 18 sentyabr 2018
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Dünya İqtisadi Forumunun prezidenti Börge Brende ilə görüş keçirib.
Çində işgüzar səfərdə olan Nazir Elmar Məmmədyarov Tianjin şəhərində Dünya İqtisadi Forumu (DİF) xətti ilə təşkil edilən Yeni çempionların illik toplantısı çərçivəsində DİF-in prezidenti Börge Brende ilə görüş keçirib.
Həmsöhbətlər Azərbaycanla DİF arasında təşəkkül tapmış ənənəvi əlaqələri məmnuniyyətlə qeyd etdilər. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin DİF-in illik toplantılarına qatılması və çıxışları xüsusilə vurğulandı. Ölkəmizin DİF-in müasir dünya qarşısında iqtisadi, siyasi, ictimai və ekoloji sahələrdə duran Dördüncü sənaye inqilabı dövrünə aid təhdidlərin cavablandırılmasına həsr edilmiş hazırkı toplantıda da iştirak etməsi bunun təzahürü olaraq təqdirəlayiq hal kimi dəyərləndirdi.
Nazir Elmar Məmmədyarov qlobal iqtisadi inkişafı meyllərinin izlənilməsi və onun perspektivlərinin proqnozlaşdırılmasına həsr edilmiş DİF-in illk hesabatlarında Azərbaycanda biznes fəaiyyəti üçün şəraitin və rəqabət qabiliyyətinin təmin olunması, yeni iş yerlərinin açılması üzrə göstəricilərin ildən ilə artmasının təsadüfi xarakter daşımadığını qeyd etdi. O, ölkəmizdə aparılan islahatların və həyata keçirilən inkişaf proqramlarının nəticəsi olan bu müsbət nailiyyətlər sayəsində sabit və dayanıqlı inkişafın təmin edildiyini vurğuladı.
Xalqımızın rifahı naminə Azərbaycanın zəngin potensialından daha da səmərəli istifadə edilməsi məqsədilə, regional əməkdaşlıq layihələrinə böyük diqqət yetirildiyini deyən nazir Elmar Məmmədyarov neft-qaz sektorunda həyata keçirilən strateji layihələrlə yanaşı, Şərq-Qərb, Şimal-Cənub və Cənub-Qərb nəqliyyat dəhlizlərinin ümdə əhəmiyyətindən bəhs etdi.
Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinə toxunan nazir Elmar Məmmədyarov Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində qanunsuz mövcudluğunun regional sülh və təhlükəsizlik üçün ciddi təhdid olmaqla bərabər Cənubi Qafqaz bölgəsi və daha geniş məkanda hərtərəfli əməkdaşlığa əngəl törətdiyini dedi.
Həmsöhbətlər Azərbaycanla DİF arasında ənənəvi əlaqələrin gələcəkdə də uğurla inkişaf edəcəyinə dair əminliyi ifadə edərək, ölkəmizin qlobal iqtisadiyyat sistemində tutduğu yeri, habelə qarşılıqlı maraq doğuran digər məqamlar üzrə fikir mübadiləsi apardılar.

Press release 18 September 2018
Foreign Minister of the Republic of Azerbaijan H.E. Mr. Elmar Mammadyarov met with H.E. Mr. Børge Brande, the President of the World Economic Forum.
Foreign Minister Elmar Mammadyarov, who is on a working visit to China, met with Børge Brande, the President of the World Economic Forum (WEF) within the framework of the Annual Meeting of the New Champions organized by the WEF in Tianjin.
The sides noted with satisfaction the traditional ties between Azerbaijan and the WEF. Participation of the President of the Republic of Azerbaijan, H.E Mr. Ilham Aliyev in the WEF Annual Meetings and his speeches therein were emphasized particularly. Attendance of Azerbaijan at the current meeting, dedicated to the challenges relating to the Fourth Industrial Revolution in the economic, political, social and environmental spheres, was highly appreciated as another manifestation of the level of these ties.
Minister Elmar Mammadyarov noted that in the WEF reports on trends in global economic development and forecasting its prospects, Azerbaijan's indicators on providing business conditions, competitiveness and creating new jobs are growing year by year. He stressed that due to these positive achievements, which are the result of ongoing reforms and modernization programs carried out in the country, firm and sustainable development was ensured.
Elmar Mammadyarov spoke about the great attention paid to the projects of regional cooperation with the aim of more efficient use of Azerbaijan’s rich potential for the sake of prosperity of its people. In this regard, along with the strategic projects being implemented in the oil and gas sector, he briefed about the exceptional importance of the East-West, North-South and South-West transport corridors.
Touching upon the Armenia-Azerbaijan conflict Minister Elmar Mammadyarov pointed out that the illegal presence of the armed forces of Armenia in the occupied territories of Azerbaijan, while remaining a serious threat to regional peace and stability, is at the same time the main obstacle to comprehensive cooperation in the South Caucasus region and a wider area.
The sides, expressing confidence regarding the successful development of traditional relations between Azerbaijan and the WEF, exchanged views on the role of the country in the global economic system and other issues of mutual interest.