İlham Əliyev Alman İqtisadiyyatının Şərq Komitəsinin sədrinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib
Fevralın 28-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Alman İqtisadiyyatının Şərq Komitəsinin sədri Mixael Harmsın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Almaniya Federativ Respublikasının aparıcı şirkətlərinin rəhbərlərindən ibarət nümayəndə heyətinə Almaniya-Azərbaycan Xarici Ticarət Palatasının icraçı direktoru Tobias Baumann, “Falk” konsaltinq şirkətinin icraçı direktoru Tomas Falk, “Uniper Global Commodities SE” şirkətinin birinci vitse-prezidenti Uve Fip, “Rhenus Group” beynəlxalq nəqliyyat şirkətinin layihələr üzrə idarə heyətinin direktoru Heinrix Kerstgens, “VNG” Səhmdar Cəmiyyətinin İdarə Heyətinin sədri Ulf Heitmüller və “HHLA International” şirkətinin icraçı direktoru Filip Sveens daxildir.
Dövlətimizin başçısı alman iş adamları ilə ötən il Berlində, bu yaxınlarda isə Münxendə keçirdiyi görüşlərini məmnunluqla xatırlayaraq, indi də böyük nümayəndə heyətinin iqtisadi əməkdaşlığın gündəliyinin müzakirəsi üçün Azərbaycana səfər etməsinin önəmini qeyd etdi.
Almaniya Federativ Respublikasının Azərbaycandakı səfiri Ralf Horlemann nümayəndə heyətinin adından İlham Əliyevin yenidən Prezident seçildiyi vaxtda qəbula görə minnətdarlığını bildirdi. Səfir Prezident İlham Əliyevin Münxen səfəri zamanı Almaniya Kansleri ilə keçirdiyi görüşlərinin təəssüratı altında olduqlarını dedi. O, eyni zamanda, Azərbaycan və Ermənistan xarici işlər nazirlərinin görüşünün bu gün Berlində keçirilməsindən məmnunluqlarını ifadə etdi və ölkəsinin sülh prosesini konstruktiv şəkildə dəstəklədiyini vurğuladı.
Səfir qeyd etdi ki, COP29-un keçirildiyi bu ildə sülh müqaviləsinin imzalanmasına nail olmaq üçün bir imkan yaranıb, bu da öz növbəsində sabitlik, iqtisadi inkişaf, əmin-amanlıq baxımından çox önəmlidir. O dedi ki, iş adamlarından ibarət böyük nümayəndə heyətinin Azərbaycana səfərinin əsas məqsədlərindən biri də ölkəmizlə əməkdaşlıqda maraqlı olduqlarını nümayiş etdirməkdən ibarətdir. Səfir vurğuladı ki, Azərbaycan Prezidentinin də inauqurasiya nitqində dediyi kimi iqtisadi, o cümlədən enerji sahəsində transformasiya məsələlərinin gündəlikdə durması əməkdaşlıq üçün böyük imkanlar yaradır. Xüsusi olaraq vurğuladı ki, Almaniya biznes dairələri və şirkətləri bu gündəliyə böyük töhfələrini verməyə hazırdır.
O, qəbula görə bir daha dövlətimizin başçısına minnətdarlığını bildirərək, nümayəndə heyətinin səfərinin əməkdaşlığın genişlənməsi baxımından səmərəli nəticələr verəcəyinə ümidvar olduğunu ifadə etdi.
Böyük nümayəndə heyətinin Azərbaycana səfərini yüksək qiymətləndirən dövlətimizin başçısı iqtisadi sahənin ikitərəfli münasibətlərimizdə həmişə mühüm rol oynadığını deyərək bunu əlaqələrimizin yaxşı göstəricisi kimi dəyərləndirdi. Prezident İlham Əliyev keçən il Berlinə səfəri zamanı Almaniya Kansleri ilə görüşündə əlaqələrimizin geniş gündəliyinə daxil olan məsələlərin, o cümlədən iqtisadi əməkdaşlıq məsələlərinin müzakirə olunduğunu qeyd etdi. Eyni zamanda, Kansler Şoltsun təşəbbüsü ilə bu yaxınlarda Münxendə Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanla keçirilən görüşün sülh prosesinə dinamizm gətirilməsi baxımından önəmini vurğuladı. Bununla yanaşı, Almaniya tərəfinin təklifi ilə xarici işlər nazirləri arasında Berlində görüşün keçirilməsinin də Azərbaycan tərəfindən dəstəkləndiyini qeyd etdi. Belə ki, Almaniya qonşuluğunda yerləşən, necə deyərlər, alovun üstünə benzin tökən və Ermənistanı öldürücü silahlarla təchiz edən Fransadan fərqli olaraq sülh prosesində neytrallıq nümayiş etdirir.
“Beynəlxalq hüququn normaları bizim tərəfimizdədir”, – deyən Prezident İlham Əliyev vurğuladı ki, ölkəmizin suverenliyini və ərazi bütövlüyünü təmin etməsi ilə bağlı bizi hər hansı günahlandırma cəhdləri tamamilə əsassız və qərəzlidir. Azərbaycan öz ərazi bütövlüyünü və suverenliyini təmin etməklə bağlı digər ölkələrin atdığı addımlardan fərqli addımlar atmır. Dövlətimizin başçısı təəssüf hissi ilə qeyd etdi ki, bu gün ikili standartlar bir sıra beynəlxalq institutlar, o cümlədən Avropa İttifaqı üçün adi hala çevrilib. Bu baxımdan Cozef Borrelin qeyri-adekvat bəyanatları bizi çox məyus edib. Əvvəla, onun bu bəyanatları heç bir reallığı əks etdirmir və beynəlxalq hüququn normalarına ziddir. İkincisi, Azərbaycan tərəfi bu bəyanatları ölkəmizə qarşı pərdələnmiş təhdid kimi qiymətləndirir. Belə ki, Borrel bildirib ki, Azərbaycan Ermənistana hücum edərsə, bunun acı nəticələrini görəcək. Əvvəla, Borrel bu məlumatı haradan alıb ki, Azərbaycan Ermənistana hücum etməyi planlaşdırır? Bizdə belə planlar yoxdur. Onlar cənab Makronun insinuasiyalarıdır. Bütün bunlar Fransanın guya Azərbaycanın Ermənistana hücuma hazırlaşması ilə bağlı ölkəmizin demonizə edilməsinə əsaslanan anti-Azərbaycan siyasətinin bir hissəsidir. Ermənistanla sərhəddə son dəfə 2023-cü ilin sentyabrında ciddi gərginləşmədən sonra bu ilin fevralınadək olan dövrdə sərhəddə vəziyyət sakit idi. Lakin fevral ayında erməni snayperi Azərbaycan əsgərini ağır yaraladıqdan sonra biz buna vaxtında adekvat və dəqiq cavab verməli olduq. Bizim bu cavab bir neçə dəqiqə çəkdi və Ermənistanın bunu dərk etməsinə kifayət etdi ki, azərbaycanlıların öldürülməsi cəhdi cəzasız qalmayacaq və dediyim kimi, ötən ilin sentyabrından bu hadisə istisna olmaqla sərhəddə sakitçilik hökm sürür. Deməli, cənab Borrel və cənab Makron bu informasiyanı reallıqdan deyil, öz xəyallarından götürürlər.
Prezident İlham Əliyev qeyd etdi ki, Azərbaycan sülh prosesinə sadiqdir. Məhz biz İkinci Qarabağ müharibəsi başa çatdıqdan sonra sülh danışıqları təşəbbüsü ilə çıxış etdik. Əslində, biz sülh yolu ilə həllin beş əsas prinsipini işləyib hazırladıq və sülh müqaviləsinin mətninin layihəsini təqdim etdik. Beləliklə, biz əgər sülh istəmiriksə niyə bunların hamısını hazırlamışıq?!
Dövlətimizin başçısı vurğuladı ki, Azərbaycan əraziləri 30 il Ermənistanın işğalı altında olub. Ermənilər torpaqlarımızın 20 faizini işğal edərək həmin əraziləri dağıdıblar, o vaxt 1 milyona yaxın soydaşımız məcburi köçkün vəziyyətinə düşdü. Torpaqlarımızı işğal altında saxlayan Ermənistan bu müddətdə BMT Təhlükəsizlik Şurasının məlum qətnamələrinə, beynəlxalq hüququn normalarına, o cümlədən humanitar normalara məhəl qoymadı. İki gün əvvəl ildönümünü qeyd etdiyimiz Xocalı soyqırımını törətdilər. İndi biz suverenliyimizi və ərazi bütövlüyümüzü bərpa etdikdən və Qarabağda separatizm yuvasını dağıtdıqdan sonra hücumlara məruz qalmışıq. Biz Makron, Borrel və onlar kimi digər insanlar tərəfindən günahlandırılırıq. Ukraynanı götürək, Ukrayna öz ərazi bütövlüyünü bərpa etmək istəyir. Almaniya və digər ölkələr Ukraynaya silahlar göndərir. Siz hamınız bəyan edirsiniz ki, Ukrayna öz ərazi bütövlüyünü təmin etməlidir. Bəs bizim ərazi bütövlüyümüz?! Məgər bu məsələ Ukrayna məsələsindən daha az önəmlidir? Əfsuslar olsun ki, biz Cənubi Qafqazda ayırıcı xətlərin qurulması cəhdlərini görürük. Bununla bağlı Azərbaycanda bir çox insanlar belə düşünürlər ki, Avropa institutları tərəfindən Cənubi Qafqazda Gürcüstan və Ermənistanı çox yaxın qəbul etdikləri, Azərbaycanın isə demonizə edildiyi bir şəraitdə yeganə çıxış yolu bizim İslam dinimizdir. Mən demirəm ki, bu mənim şəxsi fikrimdir, insanların çoxu belə düşünür. Biz öz ərazi bütövlüyümüzü və suverenliyimizi bərpa etdikdən sonra Avropa Şurası Parlament Assambleyası Azərbaycan nümayəndə heyətinin səs hüququndan məhrum edilməsi barədə qərar qəbul edir. Əfsuslar olsun ki, bu qərar Almaniya parlamentinin üzvünün təşəbbüsü ilə qəbul olunub və o şəxs Kansler Şoltsun rəhbərlik etdiyi partiyanın üzvüdür. Bu, ikili standart deyilmi, yoxsa bizimlə aparılan bir oyundur?! Almaniya Kansleri qərəzsizlik nümayiş etdirir, onun bəyanatları və fəaliyyəti bunu əks etdirir. Onun rəhbərlik etdiyi partiyanın üzvü isə AŞPA-da 2 qeyri-xristian ölkəsindən biri olan Azərbaycanı uzaqlaşdırmaq istəyir və bunu nümayişkaranə və məqsədyönlü şəkildə edir. Bildiyiniz kimi, biz bu qurumun sessiyalarında iştirak etməmək qərarına gəlmişik. Çünki əgər bizim öz mövqeyimizi bildirmək hüququmuz yoxdursa, nəyə görə orada olmalıyıq?!
Prezident İlham Əliyev bildirdi ki, əgər bir il ərzində nümayəndə heyətimizin hüquqları bərpa olunmazsa, biz Avropa Şurasından tamamilə çıxmağımız barədə məsələyə ciddi şəkildə baxa bilərik. Dövlətimizin başçısı bir məsələni də təəssüf hissi ilə qeyd etdi ki, Almaniya mətbuatında Azərbaycan guya azadlıqların təmin olunmadığı, insanların öz fikirlərinə görə həbs olunduğu, diktaturanın hökm sürdüyü despotik bir ölkə kimi təqdim edilir. “Bu, tamamilə yalandır və mən bundan təəssüf hissi keçirirəm”, - deyən Prezident İlham Əliyev bunu həmin yazıların müəlliflərinin özlərinin də yaxşı bildiyini vurğuladı və qeyd etdi ki, Azərbaycanda bir neçə ildir fəaliyyət göstərən Almaniya səfiri də ölkəmizdə gedən proseslərin şahididir. Prezident İlham Əliyev qeyd etdi ki, Azərbaycan haqqında bilərəkdən çox mənfi təəssürat yaradılır. Dövlətimizin başçısı dedi: “Bütün bunlar bizim həyata keçirdiyimiz işlərə mane ola bilərmi?! Xeyr! Biz istər ərazi bütövlüyünün bərpası, istər iqtisadi gündəliyimizlə bağlı öz xalqımızın, ölkəmizin rifahı naminə işlər görürük”.
Azərbaycanın özünü təmin edən ölkə olduğunu qeyd edən dövlətimizin başçısı bildirdi ki, ölkəmizdə gedən proseslər və həyata keçirilən işlər Azərbaycanın normal həyatını təmin edir. Kimsə bizim inkişafımıza töhfə vermək istəyirsə biz minnətdar olarıq. Bu olmazsa biz yenə də təəssüflənməyəcəyik.
Sovet dövründə 70 il ölkəmizin dövlətçilikdən məhrum olduğunu deyən Prezident İlham Əliyev qeyd etdi ki, 1991-ci ildə Azərbaycan öz müstəqilliyini yenicə bərpa etdiyi vaxtda Ermənistanın ölkəmizə qarşı təcavüzü ilə üzləşdi və müstəqilliyin bərpasından 4 ay sonra ermənilər Xocalı soyqırımını törətdilər. Yüzlərlə şəhər və kəndimizi işğal etdilər, oraları dağıtdılar. Otuzillik bir müddətdə özlərini beynəlxalq birlik adlandıran Fransa, ABŞ və Rusiya – həmsədrlər ədalətin bərpa olunması üçün heç bir addım atmadılar. Biz öz torpaqlarımızı azad etməyə başlayanda bu üç ölkə bizə təzyiqlər göstərməyə başladı. Hər biri bizi öz yolumuzdan döndərmək üçün müxtəlif alətlərdən istifadə etdi. Onlar istəmirdilər ki, biz öz torpaqlarımızı azad edək. Ötən ilin sentyabrında biz separatizmə son qoyduğumuz zaman onlar yenə də səhv etdilər. Onların bəziləri indi də səhv edirlər. Mən ABŞ və Fransanı nəzərdə tuturam. Düşünürəm ki, Rusiya indi nəyin baş verdiyini yaxşı anlayır və yeni reallıqları qəbul edir. ABŞ və Fransa da eyni cür hərəkət etməlidirlər. Əks təqdirdə, vəziyyət onların planlaşdırdığı kimi olmayacaq. Bu ölkələr Cənubi Qafqazda buranın aparıcı ölkəsi, iqtisadiyyatı, ordusu, geniş beynəlxalq əlaqələri olan Azərbaycan ilə işləməlidirlər.
Almaniyanın ölkəmizdəki səfiri verilən məlumatlara görə dövlətimizin başçısına minnətdarlığını bildirdi və qeyd etdi ki, həqiqətən ölkəmiz haqqında təəssüratlara malik olmaq üçün buradakı prosesləri öz gözləri ilə görmək vacibdir və elə nümayəndə heyətinin səfərinin məqsədlərindən biri də bundan ibarətdir.
Mixael Harms Münxendəki görüşdən az müddət sonra yenidən Azərbaycan Prezidentinin qəbulundan şərəf hissi keçirdiklərini bildirdi və buna görə minnətdarlığını ifadə etdi. Qonaq ölkəmizə infrastruktur, sənaye, kənd təsərrüfatı, bank və maliyyə, alternativ enerji və digər sahələrlə məşğul olan 40-dan artıq şirkətin rəhbəri və nümayəndələri ilə gəldiklərini vurğulayaraq, Azərbaycanda səmərəli görüşlər keçirdiklərini bildirdi. O, müzakirələr zamanı belə bir nəticəyə gəldiklərini qeyd etdi ki, Azərbaycan iqtisadi islahatlarla bağlı böyük işlər həyata keçirir. Digər nəticə bundan ibarətdir ki, ölkələrimizin yalnız ənənəvi enerji sektorunda deyil, başqa sahələrdə də əməkdaşlıq üçün yaxşı imkanları var.
O vurğuladı ki, Almaniya biznes dairələri Azərbaycanın Cənubi Qafqazda sülh proseslərinə sadiqliyini yüksək qiymətləndirir və bu da öz növbəsində bütün regionda müsbət inkişafın əsasını qoya bilər.
Görüşdə iqtisadi əlaqələrin perspektivləri, o cümlədən energetika, birgə layihələr, investisiya və digər sahələrdə əməkdaşlıqla bağlı məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı.

Press release 29 February 2024
Ilham Aliyev has received the delegation led by Managing Director of the German Eastern Business Association
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has received a delegation led by Executive Director of the German Eastern Business Association Michael Harms.
The delegation, comprising heads of leading companies from the Federal Republic of Germany, includes Executive Director of the German-Azerbaijani Chamber of Commerce Tobias Baumann, Executive Director of Falk Consulting Thomas Falk, Senior Vice-President of Uniper Global Commodities SE Uwe Fip, Director Board Projects at Rhenus Group international logistics company Heinrich Kerstgens, Chairman of the Board at VNG AG Ulf Heitmuller, Managing Director of HHLA International GmbH Philip Sweens.
Fondly recalling his meetings with German businessmen last year in Berlin and recently in Munich, the head of state stressed the importance of the visit of the large delegation to Azerbaijan to discuss the agenda of economic cooperation.
On behalf of the delegation, Ambassador of the Federal Republic of Germany to Azerbaijan Ralf Horlemann expressed gratitude to Ilham Aliyev for the reception shortly after he was re-elected as the President. The ambassador said that they were impressed by President Ilham Aliyev’s meetings with the Chancellor of Germany during his visit to Munich. He also welcomed the meeting of the foreign ministers of Azerbaijan and Armenia today in Berlin, emphasizing that his country constructively supports the peace process.
The ambassador noted that this year, with the holding of COP29, there is an opportunity to achieve a peace agreement, which is crucial in terms of stability, economic development, and tranquility. He said that one of the main goals of the large delegation of businessmen's visit to Azerbaijan is to demonstrate their interest in cooperation with the country. The ambassador pointed out that, as stated by the President of Azerbaijan in his inauguration speech, the current focus on the economy, including energy, and transformation issues creates significant opportunities for cooperation. He specifically emphasized that German business communities and companies are ready to make significant contributions to this agenda.
He once again expressed gratitude to the head of state for the reception and expressed hope that the delegation's visit would yield fruitful results in terms of expanding cooperation.
Praising the visit of the large delegation to Azerbaijan, the head of state noted that the economic sphere always plays an important role in bilateral relations, describing it as a good sign of bonds. President Ilham Aliyev noted that during his meeting with the Chancellor of Germany in Berlin last year, they discussed a broad agenda of issues concerning bilateral relations, including economic cooperation. The head of state also emphasized the importance of his recent meeting with Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan in Munich, initiated by Chancellor Scholz, in terms of bringing dynamism to the peace process. In addition, the President noted that Azerbaijan supported the holding of a meeting between foreign ministers in Berlin at the proposal of the German side. “Thus, Germany, unlike its neighbor France, which, as it is said, pours gasoline on the fire and equips Armenia with deadly weapons, demonstrates neutrality in the peace process.”
“The norms of international law are on our side,” said President Ilham Aliyev, underscoring that any attempts to blame us for ensuring the sovereignty and territorial integrity of the country are completely baseless and biased.
“The steps taken by Azerbaijan to ensure its territorial integrity and sovereignty are not different from those taken by other countries.” The head of state regretfully noted that today double standards have become commonplace for several international institutions, including the European Union. “In this regard, the non-constructive statements by Josep Borrell have deeply disappointed us. Firstly, his statements do not reflect any reality and are contrary to the norms of international law. Secondly, the Azerbaijani side evaluates these statements as a veiled threat against our country. Borrell stated that if Azerbaijan were to attack Armenia, it would face dire consequences. Firstly, where did Borrell obtain this information suggesting that Azerbaijan is planning to attack Armenia? We have no such plans. These are mere insinuations by Mr. Macron. All of this is part of the anti-Azerbaijan policy based on demonizing our country, supposedly related to Azerbaijan's alleged preparation for an attack on Armenia. After the last serious tension on the border with Armenia, which occurred in September 2023, the situation along the border remained calm until February of this year. However, in February, an Armenian sniper seriously injured an Azerbaijani soldier, prompting us to respond adequately and precisely. Our response took only a few minutes, and it was enough for Armenia to realize that attempts to kill Azerbaijanis would not go unpunished. As I mentioned, apart from the incident in September last year, the border has remained calm. Therefore, Mr. Borrell and Mr. Macron are not obtaining this information from reality but rather from their imaginations.”
President Ilham Aliyev emphasized that Azerbaijan is committed to the peace process. “It was us who initiated peace talks after the Second Karabakh War ended. In fact, we developed five major principles for a peaceful solution and presented the draft peace agreement. Therefore, if we did not want peace, why would we have prepared all of these documents?!”
The head of state emphasized that the Azerbaijani territories had been under Armenian occupation for 30 years. “Armenians occupied 20 percent of our lands, devastating those territories, forcing displacing nearly one million of our compatriots. Armenia, which kept our lands under occupation during this period, disregarded the resolutions of the UN Security Council, and international legal norms, including humanitarian ones. They committed the Khojaly genocide, which we commemorated just two days ago. After restoring our sovereignty and territorial integrity by dismantling the separatist stronghold in Karabakh, we came under attack.
We are being blamed by individuals such as Macron, Borrell, and others. Let's consider Ukraine. Ukraine seeks to restore its territorial integrity. Germany and other countries are sending weapons to Ukraine. You all declare that Ukraine must ensure its territorial integrity. But what about our territorial integrity?! Is our issue less important than the issue of Ukraine? Unfortunately, we are witnessing attempts to establish divisive lines in the South Caucasus. Many people in Azerbaijan think that our Muslim religion is the only way out given that Georgia and Armenia are taken very close to the hearts of the European institutions and Azerbaijan is now being demonized. I do not say this is my personal opinion. This is what people think. After the restoration of our territorial integrity and sovereignty, the Parliamentary Assembly of the Council of Europe adopted a decision to suspend our delegation of voting rights. This decision was unfortunately initiated by a member of Germany’s parliament from the party led by Chancellor Scholz. Is it once again a case of double standards or some sort of game being played with us?! The Chancellor of Germany demonstrates impartiality, and his statements and actions demonstrate that. While a member of his party tries to get rid of Azerbaijan from the Council of Europe, get rid of one of the two non-Christian countries, and does it deliberately, openly. And as you know, we decided not to participate in the sessions, because if we don't have a right to express our will, why should we be there?!”
President Ilham Aliyev noted that if the rights of the Azerbaijani delegation were not restored within one year, the country would seriously consider the total departure from the Council of Europe. The head of state regretfully noted that in the German media, Azerbaijan is allegedly portrayed as a country where freedoms are not ensured, people are imprisoned for their opinions, and it is depicted as a despotic country ruled by dictatorship. Saying that “this is absolutely fake and I regret that,” President Ilham Aliyev emphasized that the authors of those articles themselves are well aware of it, adding that the German Ambassador, who has been serving in Azerbaijan for several years, is also a witness of the processes taking place in the country. President Ilham Aliyev underlined that deliberately many negative impressions are created about Azerbaijan. “Well, does it play any role in what we are doing here? No. We do what is right for our people, for our country, whether it's the restoration of territorial integrity or it's our economic agenda,” the head of state mentioned.
Noting that Azerbaijan is a self-sufficient country, the head of state said that the ongoing developments and works accomplished in Azerbaijan ensure normal life in the country. “If someone wants to contribute to our development, we are grateful. If not, we will not be disappointed,” the Azerbaijani President underscored.
Noting that Azerbaijan was deprived of its statehood for 70 years during the times of the Soviet Union, President Ilham Aliyev underlined that when Azerbaijan just became independent in 1991, it faced aggression from Armenia. Four months after the restoration of its independence, Armenians committed the Khojaly genocide.
“They occupied hundreds of villages and cities, destroyed everything. For 30 years, the international so-called community – France, the US, and Russia – co-chairs did nothing to restore justice. “When we started to de-occupy our lands, all of them started to pressure us. Each with different instruments to stop us. They did not want us to liberate our territories. And, last September, when we totally put an end to separatism, they were wrong again. And they're wrong now, some of them. I mean the United States and France. Russia, I think, understands now clearly what's happened and accepts the new realities. But I think the United States and France should also do the same. Otherwise, the situation will not be in line with their plans. They have to work with Azerbaijan, the leading country in the Caucasus, with the leading economy, army, and very broad international connections.”
Expressing gratitude to the head of state for the information provided, the Ambassador of Germany to Azerbaijan noted that it is important to see the processes here with their own eyes in order to get an impression of the country, adding that this is exactly one of the reasons why the delegation arrived in the country.
Michael Harms said that it was a great honor that they could meet the Azerbaijani President shortly after the meeting in Munich and expressed his gratitude for that. Emphasizing that the delegation arrived in Azerbaijan with the heads and representatives of more than 40 companies involved in infrastructure, industry, agriculture, banking and finance, alternative energy, and other spheres, Michael Harms said they had fruitful meetings in the country. He mentioned that during the discussions, they concluded that Azerbaijan had implemented an impressive agenda of economic reforms. Harms pointed out that the other result is that there are other good opportunities for cooperation in sectors other than traditional energy. He emphasized that the German business community greatly values Azerbaijan’s firm commitment to the peace process in the Caucasus and it can also lay the foundation for positive development in the whole region.
The meeting also saw discussions on prospects for economic relations, including energy cooperation, joint projects, investment, and other issues.