Mətbuat şərhi 29 aprel 2024
Aprelin 26-da Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Almaniya Federativ Respublikasının Prezidenti Frank-Valter Ştaynmayer ilə geniş tərkibdə görüşü keçirilib.
Görüşdə “Petersberq İqlim Dialoqu”nun əhəmiyyəti və Prezident İlham Əliyevin bu tədbirdə çıxışı qeyd olundu.
Dövlətimizin başçısı tədbirə dəvətə görə təşəkkürünü bildirdi.
Söhbət zamanı COP29-la əlaqədar Almaniya ilə Azərbaycan arasında uğurlu əməkdaşlıq və heyətlər arasında görüşlərin önəmi xüsusi vurğulandı. COP29-la bağlı yaradılan “üçlük” mexanizminin əhəmiyyətinə toxunuldu, Almaniyanın COP29-la əlaqədar Azərbaycana bundan sonra da dəstək göstərəcəyi diqqətə çatdırıldı.
Prezident İlham Əliyev qeyd etdi ki, Ermənistan ilə Azərbaycan arasında sülh gündəliyinin təşəbbüskarı məhz Azərbaycan tərəfi olub. Belə ki, sülh gündəliyinin əsasını təşkil edən fundamental prinsiplər Azərbaycan tərəfindən formalaşdırılıb və təqdim olunub. Azərbaycan tərəfi, həmçinin bunun əsasında sülh müqaviləsinin mətnini hazırlayıb.
Dövlətimizin başçısı Münxen Təhlükəsizlik Konfransı çərçivəsində Almaniya Kansleri Olaf Şoltsun dəstəyi ilə Ermənistanın baş naziri ilə keçirilmiş görüşü, bu görüş çərçivəsində də məhz delimitasiya və demarkasiya məsələlərinin, sülh gündəliyinin irəlilədilməsinə dair müsbət müzakirələrin olduğunu qeyd etdi. Prezident İlham Əliyev vurğuladı ki, Almaniyanın xarici işlər nazirinin dəstəyi ilə Ermənistanın və Azərbaycanın xarici işlər nazirləri arasında görüş keçirildi və bu görüşdə sülh müqaviləsi üzrə əsaslı müzakirələr aparıldı.
Söhbət zamanı sərhədlərin delimitasiyası və demarkasiyası istiqamətində iki ölkə arasında birbaşa danışıqlarda əldə edilmiş nəticələr qeyd olundu.
Prezident İlham Əliyev Qazaxıstan tərəfinin təklifi ilə Ermənistanın və Azərbaycanın xarici işlər nazirlərinin sülh müqaviləsi üzrə danışıqları davam etdirmələri üçün növbəti görüşün Qazaxıstanda təşkil olunacağını dedi.
Frank-Valter Ştaynmayer qeyd etdi ki, Almaniya tərəfi Ermənistanla Azərbaycan arasında sülh gündəliyini yaxından dəstəkləyir və bundan sonra da dəstəkləyəcəkdir.

Ilham Aliyev held expanded meeting with President of Germany Frank-Walter Steinmeier
Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan, held an expanded meeting with Frank-Walter Steinmeier, President of the Federal Republic of Germany.
President Frank-Walter Steinmeier highlighted the importance of the Petersberg Climate Dialogue, and hailed President Ilham Aliyev's speech at the event.
The Azerbaijani President expressed gratitude for the invitation to the event.
During the conversation, they underscored the successful cooperation between Germany and Azerbaijan regarding COP29, including meetings between the delegations of both countries. The sides stressed the importance of the “Troika” mechanism established for COP29. President Frank-Walter Steinmeier affirmed Germany’s continued support for Azerbaijan in relation to COP29.
President Ilham Aliyev noted that Azerbaijan had initiated the peace agenda between Armenia and Azerbaijan. “The fundamental principles underpinning the peace agenda were formulated and presented by Azerbaijan. The Azerbaijani side has also prepared the text of the peace agreement based on these principles.”
The head of state noted that during the Munich Security Conference, with the support of German Chancellor Olaf Scholz, a meeting was held with the Armenian Prime Minister, where positive discussions took place regarding border delimitation and demarcation, as well as the advancement of the peace agenda. President Ilham Aliyev underlined comprehensive discussions on the peace treaty held at the meeting between the foreign ministers of Armenia and Azerbaijan, facilitated by Germany's foreign minister.
During the conversation, President Ilham Aliyev hailed the results achieved in border delimitation and demarcation between the two countries through direct negotiations.
President Ilham Aliyev stated that, following Kazakhstan's proposal, the next meeting to continue peace treaty negotiations between the foreign ministers of Armenia and Azerbaijan will be held in Kazakhstan.
Frank-Walter Steinmeier noted that Germany closely supports the peace agenda between Armenia and Azerbaijan and will continue to offer its backing in the future.