Berlin Filarmoniyasında “Əbədiyyət” adlı konsert keçirilib
24 noyabr 2021-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Almaniyadakı Səfirliyi, Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi və Azərbaycan Diasporuna Dəstək Fondunun birgə təşkilatçılığı ilə Berlin Filarmoniyasında dahi Azərbaycan şairi Nizami Gəncəvinin anadan olmasının 880 illik yubileyi münasibətilə “Əbədiyyət” adlı konsert keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Azərbaycanın Almaniyada fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Ramin Həsənovun və Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Elşad Əliyevin çıxışlarından sonra Azərbaycanın xalq artisti, dirijor Yalçın Adıgözəlovun rəhbərliyi altında “Köln Gənc Filarmoniyası” simfonik orkestrinin ifasında Üzeyir Hacıbəyli, Qara Qarayev, Fikrət Əmirov, Niyazi, Asəf Zeynallı, Vasif Adıgözəlov və digər azərbaycanlı bəstəkarların, eləcə də dünya klassiklərinin əsərləri, o cümlədən Nizami Gəncəvinin qəzəllərinə bəstələnmiş musiqi parçaları səsləndirilib. Azərbaycanlı musiqiçilər Selcan Nəsibli (soprano), Əvəz Abdulla (bariton), Anar Bramo (skripkaçı), Mirələm Mirələmov (xalq ifaçısı), Kamilə Nəbiyeva (xalq ifaçısı), Əliağa Sadiyev (tarzən) konsertin solistləri qismində çıxış ediblər.

A Concert entitled " Eternity " took place in the Berlin Philharmonie
On 24 November 2021, the Embassy of the Republic of Azerbaijan in Germany, the State Committee for Work with the Diaspora and the Foundation for Support of the Azerbaijani Diaspora jointly organised a concert entitled "Eternity" to mark the 880th anniversary of the birth of the great Azerbaijani poet Nizami Ganjavi.
The Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Azerbaijan in Germany, Mr. Ramin Hasanov, and the Deputy Chairman of the State Committee for Work with the Diaspora, Mr. Elshad Aliyev, delivered opening speeches. Afterwards, the Young Philharmonic Orchestra of Cologne, conducted by the Azerbaijani folk artist and conductor Yalchin Adigozalov, played compositions by Uzeyir Hajibeyli, Gara Garayev, Fikrat Amirov, von Niyazi, Asaf Zeynalli, Vasif Adigozalov and other Azerbaijani composers, as well as world classics. The concert also included pieces of music composed to the ghazals of Nizami Ganjavi.