Mətbuat şərhi 16 avqust 2018
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun Aktauda keçirilmiş Xəzəryanı dövlətlərin V Zirvə toplantısının nəticələrinə dair bir sıra informasiya agentiklərinə verdiyi müsahibə.
Qazaxıstanın Aktau şəhərində Xəzər dənizi üzrə V Zirvə toplantısının nəticələri barədə nə deyərdiniz?
12 avqust 2018-ci ildə Aktauda keçirilmiş V Zirvə toplantısında Xəzər dənizinin hüquqi statusu üzrə Konvensiyanın imzalanması beş Xəzəryanı dövlət üçün tarixi hadisə və mühüm əhəmiyyətli nailiyyətdir. Bu bir daha onu nümayiş etdirir ki, Xəzəryanı dövlətlər Xəzər hövzəsi və onun ətrafındakı regionlarda dayanaqlı sülh və əməkdaşlıq mühitinin təsbit olunmasında qəti əzmə malikdirlər. Konvensiya Xəzər dənizində dövlətlərarası münasibətlərin və davranışın hüquqi çərçivəsini müəyyən edir. Sənədin əsasını beynəlxaq hüququn ümum qəbul edilmiş norma və prinsipləri, xüsusilə dövlətlərin ərazi bütövlüyü və suverenliyinə hörmət kimi təməl prinsiplər təşkil edir.
Hüquqi rejimin və anlayışların müəyyən edilməsi ilə bərabər konvensiya bütün Xəzəryanı dövlətlərin fəaliyyətində aydın, şəffaf və proqnozlaşdırılan sivil davranışı özündə ehtiva edir. Xəzəryanı dövlətlər arasında qarşılıqlı etimada və əməkdaşlığa əsaslanan bu cür münasibətlər Xəzər dənizi dövlətləri, həmçinin tərəfdaşlar üçün vacibdir.
Xəzəryanı dövlətlər həmçinin, bu konvensiyanın hazırlanması prosesində unikal regional mənsubiyyət, məsuliyyət və sahiblik kimi yüksək siyasi mədəniyyəti nümayiş etdirdilər.  Xəzəryanı dövlətlər hər hansı kənar müdaxiləyə imkan vermədən birgə konstruktiv səylərlə Xəzər dənizinin hüquqi statusuna dair konvensiya daxil olmaqla mühüm nailiyyətlərə imza atdılar.
Konvensiyanın razılaşdırılması prosesi üzv dövlətlər tərəfindən davamlı səylər tələb etmişdir. Bu haqda fikirlərinizi öyrənmək istərdik.
Etiraf etməliyik ki, konvensiya razılaşdırılmasının son mərhələsi heç də asan olmayan müzakirələrdən keçmişdir. 2017-ci ilin dekabrında Moskvada keçirilmiş Xəzəryanı dövlətlərin xarici işlər nazirlərinin iki günlük iclası çox intensiv xarakter daşıdı və nəhayət ki, konvensiyanın razılaşdırılması istiqamətində əsas irəliləyiş əldə olundu. Bir sıra müddəalar üzrə çox ağır müzakirələr keçmişdi.
Amma, xoş niyyətlə və qarşılıqlı etimad şəraitində aparıldığı halda, danışıqlar müsbət nəticə verir. Bütün bu müzakirələrin yekunu olaraq, Xəzəryanı dövlətlərin Aktauda keçirilmiş zirvə toplantısında konvensiya imzalanmaq üçün prezidentlərə təqdim olundu və biz bu nailiyyətə imza atdıq.
Bundan sonrakı addımlar nədən ibarət olacaqdır?
Ölkədaxili prosedurlara uyğun olaraq konvensiya üzv dövlətlərin ratifikasiyasına təqdim olunacaqdır. Biz ümid edirik ki, konvensiyanın ratifikasiyası tezliklə başa çatacaqdır. Ratifikasiya prosesinin başa çatması və konvensiyadan irəli gələn müddəaların praktiki icrası regionun dayanaqlı inkişafı üçün daha da geniş imkanlar açacaqdır. Konvensiyada və Aktau zirvə toplantısında dövlət başçıları tərəfindən qəbul edilmiş kommunikədə yeni vəzifələr və tapşırıqlar müəyyən olunmuşdur. Bütün Xəzər regionunun və xalqlarımızın gələcək mənafeyi naminə xoş niyyətə, dostluğa və əməkdaşlığa əsaslanan intensiv işimiz bundan sonra da davam etdiriləcəkdir.

Interview by Foreign Minister Elmar Mammadyarov on the outcome of the 5th Summit of the Heads of States of the Caspian Littoral States to news agencies.
What would you say about the outcome of the 5th Caspian Summit in Aktau?
The signing of the Convention on the Legal Status of the Caspian Sea on August 12, 2018 at the 5th Summit of the Caspian Littoral States in Aktau is a historic milestone development and an important achievement for all five littoral states.
It once again demonstrated that the Caspian states have a firm resolve to reaffirm the atmosphere of sustainable peace and cooperation in the Caspian basin and the surrounding regions. The Convention defines the legal framework of interstate relations and conduct in the Caspian Sea. This document is based on the generally accepted norm and principles of international law, especially such key principles as respect for the territorial integrity and sovereignty of states.
Along with the legal regime and the definitions, the convention envisages civil conduct based on clarity, transparency and predictability in the activities of all Caspian littoral states. These relations, based on mutual trust and cooperation between the Caspian littoral states, are necessary for them, as well as their partners.
In the process of developing the convention, the Caspian states also demonstrated high political culture with the unique regional identity, responsibility and regional ownership. The Caspian states, having not allowing any outside interference, achieved important progress, including the signing of the Convention on the Legal Status of the Caspian Sea through joint efforts.
Working process on the Convention required continued efforts of each littoral state. We would like to hear your opinion on this matter.
It should be recognized that the final stage of the development of the Convention has passed through not an easy discussions.
The two-day meeting of the Foreign Ministers of the Caspian littoral states, held in December 2017 in Moscow, was very intense and as a result of it breakthrough was achieved in the finalization of the Convention. Very serious discussions were held on a number of provisions of the Convention.
But with goodwill and mutual trust, negotiations yield positive results. As a result of all these discussions, the Convention was presented to the Heads of States for signing at the Summit of the Caspian littoral states in Aktau, and we were able to achieve this breakthrough.
What are the following steps?
In accordance with the internal procedures, the convention will be submitted for ratification by littoral states. We do hope that the ratification of the Convention will soon be completed. The completion of the ratification process and the practical implementation of the provisions of the Convention will open up even broader opportunities for the sustainable development of the region. The signed Convention and the Communique adopted by the Heads of States at the Aktau Summit assigned new tasks ahead of us. Intensive work, based on goodwill, friendship and cooperation for the benefit of the entire Caspian region and our peoples, will be continued.