Leyla Əliyeva Berlində işgüzar səfərdə olub
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin (İB) təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyeva Beynəlxalq Biomüxtəliflik Günü ərəfəsində Berlinə işgüzar səfəri çərçivəsində Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzində IDEA İB-nin təşkilatçılığı ilə keçirilən “Təbiətə qayıdış: Azərbaycanda zubr populyasiyasının bərpası” adlı tədbirdə iştirak edib.
Tədbirdə çıxış edən Leyla Əliyeva, eləcə də Berlin Zooparkının direktoru Andreas Knirim və Ümumdünya Təbiəti Mühafizə Fondunun (WWF) Almaniya nümayəndəliyinin konservasiya üzrə müdiri Katrin Samson tədbirin əhəmiyyətindən bəhs edib, ölkəmizdə zubr populyasiyasının bərpası və inkişafı üzrə görülən işlərin vacibliyini iştirakçıların diqqətinə çatdırıblar. Tədbirdə, həmçinin bu sahədə görülən işlərə həsr olunmuş film və fotosərgi nümayiş etdirilib.
Leyla Əliyeva səfər çərçivəsində “Michael Succow” Fondunun təsisçisi Maykl Sukkov, Lissabon Zooparkının Zoologiya və veterinar şöbəsinin müdiri Ruy Bernardino, eləcə də Andreas Knirim və Katrin Samson ilə ayrıca görüşlər keçirib, təbiəti mühafizə, canlı aləmin konservasiyası və bərpası sahələrində əməkdaşlıq imkanları barədə fikir mübadiləsi aparıb. Sonuncu görüş zamanı Bakı və Berlin zooparkları arasında əməkdaşlıq haqqında memorandum imzalanıb. Memoranduma əsasən, zooparklar öz aralarında məlumat, bilik və təcrübə mübadiləsi keçirəcək, habelə əməkdaşlar üçün birgə təlimlər təşkil edəcəklər.
Qeyd edək ki, ötən əsrin əvvəllərində ölkəmizdə nəsli kəsilmiş zubr populyasiyasının vəhşi təbiətə reintroduksiyası məqsədilə 2012-ci ildən etibarən IDEA İctimai Birliyi, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi və Ümumdünya Təbiəti Mühafizə Fondunun Azərbaycan nümayəndəliyinin birgə tərəfdaşlığı çərçivəsində uğurla həyata keçirilməkdə olan layihə nəticəsində hazırda Şahdağ Milli Parkının ərazisində 61 başdan ibarət zubr populyasiyasının bərpasına nail olunub.

As part of the working visit to Berlin, Leyla Aliyeva, Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation, founder and head of the IDEA Public Union attended an event titled “Back to Nature: Revival of bison population in Azerbaijan” organized ahead of the International Biodiversity Day by the IDEA PU at the Azerbaijan Culture Center.
Addressing the event, Leyla Aliyeva, Andreas Knieriem, Director of the Berlin Zoo, Kathrin Samson, Head of nature conservation department of the World Wildlife Fund (WWF) in Germany emphasized the significance of the event and the progress made in reviving and increasing the bison population in Azerbaijan.
Leyla Aliyeva also held meetings with Andreas Knieriem, Kathrin Samson as well as Michael Succow, Founder of the Succow Foundation, and Rui Bernardino, Head of the Zoology and Veterinary Department of the Lisbon Zoo. They exchanged views on cooperation in nature protection, conservation, and wildlife revival.
The visit also saw the signing of the Memorandum of Understanding between Baku and Berlin Zoos. The document envisages the exchange of experience, knowledge and information, as well as joint training sessions for zoo personnel.
Since 2012, the IDEA Public Union, the Ministry of Ecology and Natural Resources, and the World Wildlife Fund (WWF) Azerbaijan office have been intensively working together for the reintroduction of bison into the wild in Azerbaijan.