Mətbuat şərhi 25 iyul 2018
Nazir Elmar Məmmədyarov həmkarı Mevlüt Çavuşoğlunun Azərbaycan Respublikasına rəsmi səfəri çərçivəsində onunla təkbətək və nümayəndələr heyətlərinin iştirakı ilə görüşlər keçirib.
Nazirlər iki qardaş ölkə arasında bərqərar olunmuş strateji münasibətlərin və ənənəvi dostluğun yüksələn xətlə irəlilədiyini məmnuniyyətlə qeyd etdilər.
Bu mənada tərəflər Azərbaycan və Türkiyədə keçirilmiş prezident seçkilərində inamlı qələbə qazanan Prezident İlham Əliyev və Prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğanın ilk səfərlərini müvafiq olaraq məhz Ankara və Bakıya etmələrinin Azərbaycan-Türkiyə qardaşlığının bariz nümunəsini olduğunu vurğuladılar.
Nazirlər Azərbaycan ilə Türkiyə arasında dövlət başçıları səviyyəsində fəaliyyət göstərən Yüksək Səviyyəli Strateji Əməkdaşlıq Şurasının xüsusi əhəmiyyətini qeyd edərək Şuranın 31 oktyabr 2017-ci il tarixində Bakıda və 25 aprel 2018-ci il tarixində Ankarada keçirilmiş iclaslarının ölkələrimiz arasında strateji müttəfiqlik münasibətlərinin inkişafında başlıca rol oynayan amillər kimi səciyyələndirdilər.
Azərbaycan ilə Türkiyə arasında durmadan inkişaf edən əməkdaşlığın iki ölkə ilə bərabər bütün bölgənin tərəqqisinə, sülhə və sabitliyə xidmət etdiyini qeyd edən nazirlər artıq fəaliyyətə başlamış Bakı-Tbilisi-Qars, Cənub Qaz Dəhlizi və TANAP layihələrinin əhəmiyyətinə toxundular. Tərəflər ölkələrimiz arasındakı ikitərəfli əlaqələri tamamlayan Azərbaycan-Gürcüstan-Türkiyə, Azərbaycan-İran-Türkiyə, Azərbaycan-Türkmənistan-Türkiyə, Azərbaycan-Pakistan-Türkiyə kimi üçtərəfli əməkdaşlıq formatlarının praktiki vacibliyini qeyd etdilər.
Nazirlər Ermənistanın Azərbaycana qarşı davam edən hərbi təcavüz və işğalının regional sülh və təhlükəsizlik üçün ciddi təhlükə olduğunu vurğuladılar. Mevlüt Çavuşoğlu Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi ilə əlaqədar Türkiyənin mövqeyini bir daha vurğulayaraq münaqişənin BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələri əsasında Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri daxilində ərazi bütövlüyü və suverenliyi çərçivəsində həll edilməli olduğunu diqqətə çatdırdı.
Aparılan fikir mübadiləsi zamanı Azərbaycan və Türkiyənin müxtəlif beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlığının səviyyəsindən məmnunluq bildirildi və bu istiqamətdə birgə səylərin davam etdirilməsinə razılıq ifadə edildi.
Görüş əsnasında ikitərəfli və çoxtərəfli gündəliyə aid məsələlər ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparıldı.

Minister of Foreign Affairs Elmar Mammadyarov met with Mevlüt Çavuşoğlu, Minister of Foreign Affairs of Turkey.
Minister Elmar Mammadyarov met with his Turkish counterpart Mevlüt Çavuşoğlu in tête-à-tête format and with the participation of delegations during his official visit to the Republic of Azerbaijan.
The Ministers noted with satisfaction that strategic relations and traditional friendship forged between the two fraternal countries continue to grow stronger.
The sides emphasized that after their confident victories in the presidential elections in Azerbaijan and Turkey the very first visits respectively by President Ilham Aliyev to Ankara and by President Recep Tayyip Erdoğan to Baku are the vivid examples of bonds of brotherhood between Azerbaijan and Turkey.
The Ministers noted particular significance of the High-Level Strategic Cooperation Council at the level of Heads of State between Azerbaijan and Turkey, and stressed that the recent meetings of the Council held on 31 October, 2017 in Baku and on April 25, 2018 in Ankara play a key role in the development of strategic relations between our two countries.
They underlined that cooperation between Azerbaijan and Turkey, along with the two countries, serves for prosperity, peace and stability in the wider region. In this context, the Ministers touched upon the importance of commissioned Baku-Tbilisi-Kars railway, Southern Gas Corridor and TANAP projects. The sides noted the practical importance of trilateral cooperation platforms such as Azerbaijan-Georgia-Turkey, Azerbaijan-Iran-Turkey, Azerbaijan-Turkmenistan-Turkey, Azerbaijan-Pakistan-Turkey, which complement bilateral relations between the two countries.
The Ministers stressed that the ongoing military aggression and occupation of Armenia against Azerbaijan remains a major threat to regional peace and security. Mevlüt Çavuşoğlu reiterated Turkey's position on the Armenian-Azerbaijani conflict and stressed that the conflict should be settled on the basis of the UN Security Council resolutions within the framework of internationally recognized borders, territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan.
The sides expressed satisfaction with the level of cooperation between Azerbaijan and Turkey within the framework of various international organizations and agreed to continue joint efforts to this end.
At the meeting the sides exchanged views on wide range of issues of bilateral and multilateral agenda.