Mətbuat şərhi 10 mart 2026
Nazir Ceyhun Bayramovun Almaniyanın xarici işlər naziri Yohan David Vadeful ilə telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
09 mart 2026 14:53
9 mart tarixində Almaniya Federativ Respublikasının xarici işlər naziri Yohan David Vadeful Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramova zəng vurub.
Tərəflər regionda mövcud təhlükəsizlik vəziyyətini və Yaxın Şərqdə artan gərginliyin regional və qlobal təhlükəsizliyə təsirlərini müzakirə ediblər.
Almaniya naziri İranın ölkəmizə qarşı həyata keçirdiyi dron hücumlarından narahatlığını ifadə edib, hücumları qətiyyətlə pisləyib, ölkəmizlə həmrəy olduğunu bildirib.
Almaniya naziri ölkəsinin vətəndaşlarının İrandan təxliyəsi istiqamətində göstərilən dəstəyə görə Azərbaycan tərəfinə təşəkkür edib.
Telefon danışığı zamanı həmçinin Azərbaycan–Almaniya ikitərəfli münasibətlərinin inkişaf perspektivləri, eləcə də qarşılıqlı maraq doğuran digər regional məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

On March 9, the Minister of Foreign Affairs of the Federal Republic of Germany, Johann David Wadephul, made a phone call to the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov.
The parties discussed the current security situation in the region and the impact of rising tensions in the Middle East on regional and global security.
The German Minister expressed concern over Iran’s drone attacks against Azerbaijan, strongly condemned the attacks, and stated that Germany stands in full solidarity with the country.
The German Minister also thanked the Azerbaijani side for the support provided in the evacuation of German citizens from Iran.
During the phone conversation, the sides also exchanged views on the prospects for the development of Azerbaijan–Germany bilateral relations, as well as other regional issues of mutual interest.