Mətbuat şərhi 09 may 2025
Prezident İlham Əliyev Fridrix Mertsə Almaniya Federativ Respublikasının Federal Kansleri seçilməsi münasibətilə təbrik məktubu göndərib
Almaniya Federativ Respublikasının Federal Kansleri Zati-aliləri cənab Fridrix Mertsə
09 may 2025, 10:52
Hörmətli cənab Federal Kansler,
Almaniya Federativ Respublikasının Federal Kansleri vəzifəsinə seçilməyiniz münasibətilə Sizi ürəkdən təbrik edir, dost Almaniya xalqının rifahı naminə qarşıdakı məsul fəaliyyətinizdə uğurlar arzulayıram.
Azərbaycan-Almaniya əlaqələri geniş gündəliyə malikdir. Biz ölkələrimiz arasında dostluq və əməkdaşlıq münasibətlərinin bütün istiqamətlər, xüsusilə də iqtisadiyyat, ticarət, energetika, o cümlədən alternativ və bərpaolunan enerji, humanitar və digər sahələr üzrə inkişafına böyük əhəmiyyət veririk.
İnanıram ki, xalqlarımızın maraqlarına uyğun olaraq Azərbaycan ilə Almaniya arasında münasibətlərin bundan sonra da möhkəmlənməsi, ikitərəfli və çoxtərəfli qaydada qarşılıqlı maraq doğuran əməkdaşlığımızın genişlənməsi və yeni məzmunla zənginləşməsi üçün birgə səylər göstərəcəyik.

President Ilham Aliyev sent a congratulatory letter to Federal Chancellor of the Federal Republic of Germany Friedrich Merz
09 May 2025, 10:52
Dear Mr. Federal Chancellor,
I extend my heartfelt congratulations to you on your election as Federal Chancellor of the Federal Republic of Germany. I wish you every success in your responsible work for the prosperity of the friendly people of Germany.
Azerbaijan-Germany relations are characterized by a broad agenda. We attach great importance to the development of friendly and cooperative ties between our countries in all areas—particularly in the fields of economy, trade, energy, including alternative and renewable energy, as well as in the humanitarian and other sectors.
I am confident that, through our joint efforts and in accordance with the interests of our peoples, we will continue to strengthen relations between Azerbaijan and Germany, expand our cooperation of mutual interest both bilaterally and multilaterally, and enrich it with new content.
Once again, I convey my sincere congratulations to you, and wish well-being to the friendly people of Germany.