Nikol Paşinyan Baş nazir seçilməzdən əvvəl, Ermənistanın Parlamentinə müraciətində, Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində qurulmuş qanunsuz rejimin danışıqlarda iştirak etməsi məsələsini qaldırmışdı. Beləliklə, o, danışıqların formatını şübhə altına almağa başladı və müxtəlif tədbirlərdə bunu dəfələrlə təkrarladı. |
|
9 may 2018-ci il |
Seçkinin ertəsi günü Nikol Paşinyan həyat yoldaşı ilə birlikdə Azərbaycanın işğal edilmiş Dağlıq Qarabağ bölgəsinə səfər edib. O, Xankəndidə Azərbaycanın Şuşa şəhərinin işğalının qeyd olunmasında iştirak etmişdir, “düşmənin qarşısının alınması” mexanizminin təkmilləşdirilməsi məsələsini müzakirə edib və Şuşada “Erməni Dram Muzeyi” ni açıb. |
16 iyun 2018-ci il |
Nikol Paşinyan yenidən işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərini ziyarət edib, Ermənistan silahlı qüvvələrinin işğal altında olan Dağlıq Qarabağ bölgəsinin şərq hissəsindəki mövqelərini yoxlayıb və qanunsuz rejim “rəsmiləri” ilə hərbi məsləhətləşmələr aparıb. |
9 iyul 2018-ci il |
Nikol Paşinyan oğlunu Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində yerləşdirilmiş Ermənistan silahlı qüvvələrinin bölmələrində hərbi xidmət keçməyə göndərib. O bildirib ki, bu jest daha çox erməninin orduya cəlb edilməsinə təşviq etmək məqsədi daşıyır. |
8 sentyabr 2018-ci il |
Moskvada rus-erməni iş adamları ilə görüşən Nikol Paşinyan açıq şəkildə “Artsaxı gələcəkdə Ermənistanın bir hissəsi kimi qəbul etdiyini” söyləyib. |
27 fevral 2019-cu il |
Ermənistanın Milli Təhlükəsizlik Xidmətinin direktoru Artur Vanetsyan işğal altında olan Xankəndi şəhərində keçirdiyi mətbuat konfransında deyib: “Məskunlaşdırma proqramı adlandırdığımız proqram, mənim və hər kəsin nəzərində, ölkəmizin təhlükəsizliyinin əsas təminatı olacaqdır. Çünki bu mövzunu həmişə sanki torpaqlar geri qaytarılacaq, danışıqlar aparılacaq, güzəştə gediləcək və s. kimi təhrif edən insanlar, çıxışlar və ifadələr var. Bu proqramın nəticəsi olaraq xalqımıza və dünyaya bir qarış torpaqdan imtina etmək niyyətində olmadığımıza dair açıq bir mesaj göndərəcəyik; əksinə, soydaşlarımız o torpaqlarda məskunlaşmalı və ölkəmizi qurmalıdırlar.” |
30 mart 2019-cu il |
Ermənistanın müdafiə naziri Davit Tonoyan Nyu Yorkdakı erməni icması ilə görüşündə “sülh üçün ərazilər” yanaşmasının tətbiq olunmayacağını bildirmişdir. “Müdafiə naziri olaraq elan edirəm ki, sülh üçün ərazilər adlı bu format, tərəfimdən yeni ifadə ilə əvəzlənmişdir. Biz bunun əksini edirik - yeni ərazilər üçün yeni müharibə” deyə Tonoyan qeyd etmişdir. O, həmçinin Ermənistanın hücum bölmələrinin sayını artıracağını söyləyib. |
9 may 2019-cu il |
Nikol Paşinyan Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərinə səfər edərək, Şuşa şəhərinin işğalı ilə əlaqədar keçirilən şənliklərdə iştirak edib. |
30 may 2019-cu il |
Ermənistan cəbhə xəttində atəşkəs rejimini kobud şəkildə pozub. ATƏT-in Minsk Qrupu həmsədrlərinin Azərbaycana səfər etdiyi vaxtda, mayın 30-da səhər saatlarında Azərbaycan Ordusunun mayoru Aqil Ömərov Ağdam rayonu istiqamətində Ermənistan silahlı qüvvələrinin snayperi tərəfindən vurularaq həlak olub. |
10 iyun 2019-cu il |
Müdafiə naziri D.Tonoyan cəbhənin Tərtər rayonu istiqamətində Azərbaycan əsgərinin öldürülməsinə şəxsən əmr verdiyini təsdiqləyib və Azərbaycan əsgərinin qatilini ictimai şəkildə mükafatlandırıb. |
5 avqust 2019-cu il |
Pan-erməni oyunlarının başlaması ərəfəsində Nikol Paşinyan bəyan edib ki, “Artsax Ermənistandır, Nöqtə”, izdiham “Miatsum” (Birləşmə) şüarları səsləndirib. |
6-17 avqust 2019-cu il |
Ermənistan ilk dəfə Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində Pan-Erməni Oyunları keçirib. |
9 avqust 2019-cu il |
Ermənistan Sərsəng Su Anbarının infrastrukturunun dəyişdirilməsinə yönəlmiş 4 illik başqa bir layihə elan edib. Ermənistan tərəfi, Ermənistanı Azərbaycanın işğal olunmuş əraziləri ilə birləşdirmək üçün üçüncü avtomobil yolunun inşasını elan edib. Beynəlxalq hüquqa və Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyinə zidd olan bu infrastruktur dəyişiklikləri Azərbaycan ərazilərinin işğalının möhkəmləndirilməsini hədəfə alır. |
24 sentyabr – 5 oktyabr 2019-cu il |
Ermənistan silahlı qüvvələri Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində “Silahlı Qüvvələrin genişləndirilməsi: Düşmənin təcavüzünə qarşı mübarizə” adlı genişmiqyaslı hərbi təlimlər keçirib. |
23 dekabr 2019-cu il |
Yerevanda, Ermənistan Respublikasının Baş naziri Nikol Paşinyan və qanunsuz rejimin “prezidenti” Arayik Harutyunyanın həmsədrliyi ilə Ermənistan və Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində yaradılmış qanunsuz rejimin Təhlükəsizlik Şuralarının birgə iclası keçirilib. |
31 mart 2020-ci il |
Ermənistan Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində qanunsuz “parlament” və “prezident” seçkiləri keçirib. |
21 aprel 2020-ci il |
Ermənistan Xarici İşlər naziri Zohrab Mnatsakanyan, Rusiyanın Xarici İşlər naziri Sergey Lavrovun “Dağlıq Qarabağ ətrafındakı bir sıra ərazilərin azad edilməsi və nəqliyyat, iqtisadi və digər əlaqələrin açılması” ilə bağlı açıqlamalarını şərh edərək deyib: “Heç bir güzəşt olmayıb və olmayacaq. Erməni tərəfi heç vaxt bu yanaşmanı tətbiq etməyəcəkdir ”. |
23 aprel 2020-ci il |
Ermənistanın Xarici İşlər Nazirliyi mərhələli yanaşmanı nəzərdə tutan Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin sülh yolu ilə həlli təklifinin qəbuledilməz olduğunu bəyan edib. |
26 iyun 2020-ci il |
Ermənistan, Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllinin məqsədinin Ermənistanın Azərbaycana qarşı başlatdığı müharibənin nəticələrinin möhkəmləndirilməsi olduğunu müəyyənləşdirən, yenidən işlənmiş Milli Təhlükəsizlik Strategiyasını qəbul edib. |
12-16 iyul 2020-ci il |
23 iyul 2020-ci il |
Nikol Paşinyan iyul toqquşmalarından sonra Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi ilə bağlı Ermənistanın mövqeyinin gücləndirildiyini bəyan edib və 7 şərt irəli sürüb: Ermənistanın və qanunsuz rejimin “təhlükəsizlik sistemi gücləndirilməlidir, qanunsuz rejim “danışıqların tam hüquqlu tərəfi olmalıdır”, atəşkəs rejiminin monitorinqi gücləndirilməlidir və s. |
4 avqust 2020-ci il |
Beyrutda baş vermiş dağıdıcı partlayışdan sonra, Ermənistan Livan ermənilərini Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərinə köçürmək planını elan edib. Erməni kütləvi informasiya vasitələrinin məlumatına görə, Livandan olan bir çox erməni Şuşa şəhəri daxil olmaqla işğal olunmuş ərazilərdə məskunlaşıb. Beləliklə, Ermənistan 2020-ci ildə qanunsuz məskunlaşma siyasətini intensivləşdirib. |
11 avqust 2020-ci il |
Qanunsuz rejim “əsas inzibati ofisləri” işğal altında olan Şuşa şəhərinə köçürmək niyyətini elan edib. |
17 avqust 2020-ci il |
Qanunsuz rejim Azərbaycanın Gəncə şəhərini vurmaqla hədələyib. |
26 avqust 2020-ci il |
Ermənistan Müdafiə Nazirliyi, Ermənistanın silahlı qüvvələrini gücləndirəcək və Ermənistanın sərhədlərinin “təhlükə altında olan hissələrində” və ya “düşmənlə təmas xəttində” yerləşdirilə bilən ümummilli milis dəstəsini yaratmaq planını elan edib. |
28 avqust 2020-ci il |
Nikol Paşinyan 12-16 iyul 2020-ci il tarixlərində Azərbaycana qarşı hərbi əməliyyat həyata keçirən erməni hərbçilərinin mükafatlandırılması mərasimini keçirib. O, çıxışında 1990-cı illərin əvvəllərindəki hərbi əməliyyatlar zamanı azərbaycanlı mülki şəxslərə qarşı qanlı əməllər törətmiş Monte Melkonyan kimi erməni terrorçularına bir daha tərif yağdırıb. |
25-31 avqust 2020-ci il |
Ermənistan Baş nazirinin həyat yoldaşı Anna Hakobyan digər qadınlarla birlikdə Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində döyüş və atıcılıq təlim kurslarında iştirak edib. Təlimin video və fotoları mediada geniş şəkildə yayılıb. |
29 avqust 2020-ci il |
Nikol Paşinyan Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərinə səfər edib. O, həm 1990-cı illərin əvvəllərində, həm də 2020-ci ilin iyul ayında Azərbaycana qarşı hərbi təcavüzdə iştirak edən hərbi qulluqçuları mükafatlandırıb. |
21 sentyabr 2020-ci il |
Nikol Paşinyan Ermənistanın müstəqilliyinin 29-cu ildönümündə xalqa ismarış verib. İsmarışın ikinci sətrində “Artsax Respublikasının (Qarabağ) qürurlu vətəndaşlarına!” deyilir. |

Press release 25 September 2020
In his address to Armenia’s National Assembly, prior to his election as PM, N.Pashinyan raised the issue of participation of the illegal regime established in the occupied territories of Azerbaijan as a party to the negotiations. Thus, he has started questioning the format of negotiations and has been doing so on numerous occasions.
9 May 2018
On the next day of the election, together with his wife, N.Pashinyan visited the occupied Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan. In Khankendi, he participated in the celebration of the occupation of the Azerbaijani city of Shusha, discussed the issue of improvement of the mechanism of “restraint of the enemy” and opened the “Armenian Dram Museum” in Shusha.
16 June 2018
N.Pashinyan visited again the occupied territories of Azerbaijan, inspected positions of the armed forces of Armenia in the eastern part of the occupied Nagorno-Karabakh region, and held military consultations with illegal regime “officials”.
9 July 2018
N.Pashinyan sent his son to undergo military service in the units of armed forces of Armenia deployed in the occupied territories of Azerbaijan. He said that this gesture had been intended to encourage more Armenians to be enlisted in the army.
8 Sept.  2018
In meeting with the Russian-Armenian businessmen in Moscow, N.Pashinyan openly said that “he perceived Artsakh as part of Armenia in the future”.
27 February 2019
Armenia’s National Security Service Director Artur Vanetsyan at a press conference in the occupied Khankendi city said: “The program that we call a resettlement program, in my and everyone’s assessment will be the main guarantee of our country’s security. Because there are those speeches, those expressions, and those people who always manipulate this subject as if the lands will be returned, will be negotiated, conceded, etc. As a result of that program, we will send a clear message to all our people and the world that we have no intention to give up an inch of land; on the contrary, our compatriots must settle on those lands and build our country.”
12 March 2019
N.Pashinyan visited the occupied territories of Azerbaijan and in Khankendi city of Azerbaijan, held a joint meeting of the Security Councils of Armenia and the illegal regime created by Armenia in the occupied territories of Azerbaijan.
30 March  2019
In a meeting with the Armenian community in New York, the Armenian Minister of Defense Davit Tonoyan stated that a “territories for peace” approach will no longer be applied. “As the minister of defense, I announce that this format, territories for peace, I have re-phrased it. We are doing the opposite – a new war for new territories,” Tonoyan said. He also said that Armenia will increase the number of its strike units.
9 May 2019
N.Pashinyan visited the occupied territories of Azerbaijan where he took part in the celebrations of the occupation of Shusha city.
30 May 2019
10 June 2019
Minister of Defence D.Tonoyan confirmed that he had personally ordered the killing of an Azerbaijani soldier in the direction of Tartar district of the front line and publicly awarded the murder of an Azerbaijani soldier.
5 August 2019
Ahead of the start of the Pan-Armenian Games, N.Pashinyan declared that “Artsakh is Armenia. Period.” and the crowd chanted “Miatsum” (Unification).
6-17 August 2019
Armenia held pan-Armenian Games, for the first time, in the occupied territories of Azerbaijan.
9 August 2019
Armenia announced another 4-year project aimed at changing the infrastructure of the Sarsang Water Reservoir. Also, the Armenian side announced the construction of the third highway to connect Armenia with the occupied territories of Azerbaijan. These infrastructural changes, which are in violation of international law and Azerbaijani legislation, aimed at the consolidation of occupation of the territories of Azerbaijan.
24 Sept. – 5 October 2019
Armenian armed forces held large-scale military exercises entitled “The expansion of the Armed Forces: Combating the adversary’s aggression” in the occupied territories of Azerbaijan
23 December 2019
A joint session of the Security Councils of Armenia and the illegal regime established by Armenia in the occupied territories was held in Yerevan co-chaired by Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan and “President” of the illegal regime Arayik Harutyunyan.
31 March 2020
Armenia held illegal “parliamentary” and “presidential” elections in the occupied territories of Azerbaijan.
21 April 2020
Commenting the remarks by Russia’s Minister of Foreign Affairs, S.Lavrov, on “liberation of a number of areas around Nagorno-Karabakh and the unlocking of transport, economic and other communications”, Minister of Foreign Affairs of Armenia Zohrab Mnatsakanyan said: “There have not been and will not be any concessions. The Armenian sides will never exercise that approach”.
23 April 2020
Armenia’s MFA declared that a proposal for a peaceful settlement of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict, envisaging a step-by-step approach, is not acceptable.
26 June 2020
Armed forces of Armenia, with the participation of the Chief of Staff Onik Gasparyan, held military exercises in the occupied territories of Azerbaijan.
Armenia adopted a revised National Security Strategy, which defined that the goal of the settlement of the Armenia-Azerbaijan Nagorno Karabakh conflict was to consolidate the outcomes of the war launched by Armenia against Azerbaijan.
12-16 July 2020
Armenia attacked the positions of Azerbaijan at the Armenia-Azerbaijan international border, in the direction of the Tovuz district. 12 servicemen of Azerbaijan and one civilian were killed.
23 July 2020
N.Pashinyan declared that after the July clashes the Armenian position on the Armenia-Azerbaijan Nagorno Karabakh conflict has been strengthened and he put forward 7 conditions, stipulating, inter alia, the following: the system of security of Armenia and the illegal regime “to be strengthened, the illegal regime “must become the full-fledged party to negotiations”, international monitoring of the cease-fire regime must be strengthened, and etc.
4 August 2020
After the devastating explosion in Beirut, Armenia announced its plan to implant Lebanese Armenians to the occupied territories of Azerbaijan. According to the Armenian mass media, several Armenians from Lebanon have already settled in the occupied territories, including in Shusha. Thus, Armenia intensified its illegal settlement policy in 2020.
11 August 2020
The illegal regime announced its intention of transferring “key administrative offices” to the occupied Shusha city.
17 August 2020
The illegal regime threatened to strike the Azerbaijani city of Ganja.
26 August 2020
The Armenian Defense Ministry announced the plan to create a nationwide militia that would reinforce Armenia’s armed forces and could be deployed at “endangered sections” of Armenia’s borders or “line of contact with the adversary”.
28 August 2020
N.Pashinyan held the ceremony to award Armenian servicemen who conducted a military operation against Azerbaijan on July 12-16, 2020. In his speech, he again praised Armenian terrorists, such as Monte Melkonian, for their deeds against Azerbaijani civilians in the course of military operations in the early 1990s.
25-31 August 2020
Anna Hakobyan, the wife of Armenia’s Prime Minister, together with other women participated in combat and shooting training courses in the occupied territories of Azerbaijan. Videos and photos of the training were widely distributed in the media.
29 August 2020
N.Pashinyan visited the occupied territories of Azerbaijan. He awarded servicemen who took part in military aggression against Azerbaijan both in the early 1990s and in July 2020.
21 Sept. 2020
N.Pashinyan issued a message to the nation on the 29th anniversary of Armenia’s independence. 2nd line of the message reads “To the proud citizens of the Artsakh Republic!” [i.e. Karabakh].