Mətbuat şərhi 26 oktyabr 2020
Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin yeni humanitar atəşkəs razılaşmasının Ermənistan tərəfindən pozulmasına dair açıqlaması
26 oktyabr tarxində saat 08.05-də yeni humanitar atəşkəsi kobud şəkildə pozaraq, Ermənistan silahlı qüvvələri Azərbaycan ordusunun Laçın rayonunun Səfiyan kəndindəki bölmələrini artilleriya atəşinə tutub. Daha sonra Tərtər rayonunun Tərtər şəhəri və kəndləri Ermənistan silahlı qüvvələrinin intensiv atəşinə məruz qalıb.
Növbəti, üçüncü dəfədir ki, Ermənistan atəşkəs rejiminə əhəmiyyət vermir və onu açıq şəkildə pozur; 10 oktyabr Moskva birgə bəyanatı, 18 oktyabr Parisin vasitəçilik səyləri ilə öhdəliyin yenidən elan edilməsi və 24 oktyabr tarixində Vaşınqtonda təcili humanitar atəşkəsin həyata keçirilməsi razılığı Ermənistan tərəfindən pozulur. Bu, növbəti dəfə Ermənistan tərəfindən məqsədli şəkildə öz öhdəliklərinə məhəl qoyulmamasının və beynəlxalq vasitəçilərin səylərinə açıq hörmətsizliyin göstəricisidir. Görünür, Ermənistan Baş nazirinin bəyan etdiyi kimi, bu ölkə münaqişənin diplomatik həlli yolunu görmür və başlıca məqsədi Azərbaycanın ərazilərinin hərbi işğalını davam etdirməkdir.
Azərbaycan öz öhdəliklərinə sadiqdir və razılaşdırılmış humanitar atəşkəsə hörmət nümayiş etdirir.
Atəşkəsin pozulması və bölgədə gərginliyin davam etməsinə görə bütün məsuliyyət Ermənistanın hərbi-siyasi rəhbərliyinin üzərindədir.

Press release 26 October 2020
Press release of the Press service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on violation of the new humanitarian ceasefire by Armenia
In a gross violation of the new humanitarian ceasefire, on October 26 at 08.05 am, the armed forces of Armenia subjected to artillery fire the units of the Azerbaijan Army located in the Safiyan village of Lachin region. Later, the city of Tartar and the villages of the Tartar region were under intensive shelling by the armed forces of Armenia.
Another, third time in a row ceasefire regime is blatantly ignored and violated by Armenia; 10 October Moscow joint statement, 18 October reaffirmed commitments by the mediation efforts of Paris and 24 October meeting in Washington and agreement on implementing the immediate humanitarian ceasefire. This is yet another demonstration of willful ignorance by Armenia of its commitments and open disrespect to the tireless endeavors of international mediators. Obviously, as it is declared by the Prime Minister of Armenia, this country does not see a diplomatic solution to the conflict, and the ultimate goal is about continuing the military occupation of the Azerbaijani territories.
Azerbaijan is committed to its agreements and showing respect to the agreed humanitarian ceasefire.
All responsibility for violation of the ceasefire and continued escalation in the region lies with the political-military leadership of Armenia.