Prezident İlham Əliyevlə Kansler Fridrix Merts arasında telefon danışığı olub
Martın 17-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevlə Almaniya Federativ Respublikasının Kansleri Fridrix Merts arasında telefon danışığı olub.
Telefon söhbəti zamanı Yaxın Şərqdə davam edən gərginlikdən narahatlıq ifadə olunub, onun Cənubi Qafqaz regionuna mümkün təsirləri barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Fridrix Merts Azərbaycan ilə Ermənistan arasında davam edən sülh prosesini alqışlayıb, bunun regional sabitlik üçün əhəmiyyətini qeyd edib.
Azərbaycan Prezidenti və Almaniya Kansleri ikitərəfli münasibətlərin perspektivlərini, həmçinin ölkəmizlə Avropa İttifaqı arasında əlaqələrin genişləndirilməsi ilə bağlı məsələləri müzakirə ediblər.

Press release 18 March 2026
On March 17, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and Federal Chancellor of the Federal Republic of Germany Friedrich Merz held a telephone conversation.
During the call, the sides expressed concern over the ongoing tensions in the Middle East and exchanged views on their potential impact on the South Caucasus region.
Friedrich Merz welcomed the ongoing peace process between Azerbaijan and Armenia, emphasizing its importance for regional stability.
The President of Azerbaijan and the Federal Chancellor of Germany also discussed prospects for bilateral relations, as well as issues related to expanding cooperation between Azerbaijan and the European Union.