Mətbuat şərhi 17 oktyabr 2019
17 oktyabr 2019-cu il tarixində Almaniyanın Bavariya federal torpağının Teqernzee şəhərində SOCAR-Uniper Əlaqələndirmə Şurasının 6-cı iclası keçirilib. İclasda SOCAR-ın vitse-prezidenti Xalik Məmmədovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti və Uniper şirkətinin rəhbər şəxsləri iştirak ediblər. Azərbaycan Respublikasının Almaniya Federativ Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Ramin Həsənov da iclasda iştirak edib və giriş nitqi ilə çıxış edib.
Səfir R. Həsənov əsası ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuş enerji strategiyasının uğurlarından, Azərbaycanın Almaniya və Avropa İttifaqı ilə enerji əməkdaşlığından, ölkəmizin dünya dövlətləri və enerji şirkətləri üçün etibarlı tərəfdaşa çevrilməsindən danışıb. O, həmçinin Azərbaycan və Almaniya arasındakı münasibətlərdən ətraflı bəhs edib, bu münasibətlərin bütün sahələrdə dinamik inkişaf etdiyini, Almaniyanın Federal Kanslerinin ötən il Azərbaycana səfərinin münasibətlərin inkişafına yeni təkan verdiyini, Azərbaycanın iqtisadi uğurları və həyata keçirdiyi regional layihələrin Azərbaycan və Almaniya arasında iqtisadi əməkdaşlıq üçün yeni imkanlar yaratdığını və mədəni-humanitar sahədə əlaqələrin son zamanlar xeyli intensivləşdiyini vurğulayıb. Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə toxunan səfir Ermənistanın hərbi təcavüzünün nəticələrini qeyd edib, Ermənistan rəhbərliyinin qeyri-konstruktiv mövqeyinin münaqişənin sülh yolu ilə həllinə mane olduğunu diqqətə çatdırıb və Almaniyanın Minsk Qrupunun üzvü kimi münaqişənin həllində daha fəal rol oynayacağına ümid etdiyimizi bildirib.
SOCAR-ın vitse-prezidenti Xalik Məmmədov Prezident İlham Əliyevin “Əsrin kontraktının 25-illiyi” tədbirindəki çıxışından sitat gətirərək, “Azərbaycanın beynəlxalq müqavilələrdə etibarlı tərəfdaş olduğunu, 25 il ərzində imzalanmış müqavilələrdə heç bir dəyişiklik olunmadığını yığıncaq iştirakçılarının nəzərinə çatdırıb. O, eyni zamanda təmsil etdiyi şirkətin Azərbaycanda və beynəlxalq bazarlarda fəaliyyəti, o cümlədən beynəlxalq əməkdaşlığı, regional və qlobal səviyyədə həyata keçirdiyi layihələr barədə ətraflı məlumat verib.
Uniper şirkətinin birinci vitse-prezidenti Uve Fip qlobal enerji bazarlarındakı hazırkı vəziyyətdən söz açıb və bu xüsusda şirkətin beynəlxalq fəaliyyəti haqqında danışıb.
SOCAR-ın vitse-prezidentinin müavini Vitali Bəylərbəyov Cənub Qaz Dəhlizi layihəsi, onun hazırkı vəziyyəti və bu istiqamətdə görülən işlər barədə məlumat verib.
Tədbirin davamında SOCAR və Uniper arasındakı əməkdaşlıq, bu çərçivədə həyata keçirilmiş işlər və gələcək planlar nəzərdən keçirilib. SOCAR-Uniper əməkdaşlığının səmərəliyi və qarşılıqlı faydaları vurğulanıb.
Daha sonra SOCAR və Uniper şirkətlərinin aidiyyəti nümayəndələrin iştirakı ilə Azərkimya layihəsindəki nailiyyətlər və onun cari vəziyyəti, SOCAR-ın əməkdaşlarının bilik və bacarıqlarının təkmilləşdirilməsi və digər məsələlər ətrafında müzakirələr aparılıb. İclas çərçivəsində tərəflər arasında 2020-ci il üçün əməkdaşlıq proqramı imzalanıb.

On october 17, 2019 the SOCAR-Uniper 6th Coordination Committee Meeting was held in Tegernsee, Bayern of Germany. The meeting was attended by delegation led by Mr. Khalik Mammadov, Vice President of SOCAR and leading employees of Uniper. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Azerbaijan to the Federal Republic of Germany Ramin Hasanov also participated at the meeting.
Delivering an opening speech, the Ambassador stressed the successful energy strategy of the National leader of Azerbaijan Heydar Aliyev, energy cooperation between Azerbaijan and the European Union, transformation of Azerbaijan into reliable energy partner of foreign states and international companies. He informed about recent developments in relations between Azerbaijan and Germany, mentioned that relations are successfully developing in all fields, and underlined that the visit of Mrs. Angela Merkel, Federal Chancellor of Germany, to Azerbaijan last year gave a new impetus to bilateral relations. The Ambassador told that this visit paved the way for further development of relations in economical, cultural, humanitarian, educational and other fields of mutual interest. Ambassador Hasanov informed the participants of the meeting on the current status of the Armenia-Azerbaijan Nagorno Karabakh conflict and stressed that Armenia continues the occupation of the territories of Azerbaijan and that the destructive policy of the Armenian leadership is the main impediment to the peaceful resolution of the conflict. He expressed his hope that Germany as a Minsk Group member will play a more active role in the settlement of the conflict.
Mr. Khalik Mammadov, Vice president of SOCAR, delivered a speech in which he informed the participants about the current activities of SOCAR on local and global markets, as well as the international cooperation and projects of regional and international importance implemented by SOCAR.
In his address, First Vice president of Uniper Mr. Uve Fip spoke about the current situation in global energy markets and the company’s international activities in this respect.
Mr. Vitaliy Baylarbayov, Deputy Vice president of SOCAR, made a statement in which he provided information on the cooperation between SOCAR and Uniper. He informed about the already accomplished and undergoing projects, as well as the future plans. He stressed his satisfaction by efficiency and mutual benefits of that cooperation.