Mətbuat şərhi 22 sentyabr 2016
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun Nüvə Sınaqlarının Hərtərəfli Qadağan Olunması üzrə Müqavilənin Dostları qrupu tərəfindən təşkil olunmuş 8-ci Nazirlər toplantısında çıxışı
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun Nüvə Sınaqlarının Hərtərəfli Qadağan Olunması üzrə Müqavilənin Dostları qrupu tərəfindən təşkil olunmuş 8-ci Nazirlər toplantısında çıxışı
Nyu-York, 21 sentyabr 2016-cı il
- İlk öncə Nüvə Sınaqlarının Hərtərəfli Qadağan Olunması üzrə Müqavilənin (NSHQM) ən qısa müddətdə qüvvəyə minməsinin asanlaşdırılmasına yönəlmiş bu əhəmiyyətli toplantını təşkil etdiyinə görə NSHQM-nin Dostları qrupuna təşəkkürümü bildirmək istərdim.
- Bu il Nüvə Sınaqlarının Hərtərəfli Qadağan Olunması üzrə Müqavilənin imzalanma üçün təqdim olunmasının 20 illiyi tamam olur. Azərbaycan bu təşəbbüsün irəli sürüldüyü vaxtdan etibarən dəstəkləyən ilk ölkələrdən biri olmuşdur.
- Biz NSHQM-nin qüvvəyə minməsinə Nüvə Silahının Yayılmaması Müqaviləsində nəzərdə tutulan nüvədən azad dünyanın yaradılması üçün əhəmiyyətli addım kimi baxırıq. Nüvə tərksilahına potensial töhfəsi ilə yanaşı, biz həmçinin Müqavilənin icrasının verifikasiya sistemindən əldə olunan mülki və elmi faydaları yüksək qiymətləndiririk.
- Biz nüvə tərksilahı və nüvə silahının yayılmaması məsələlərinə müraciət etmək üçün Nüvə Sınaqlarının Hərtərəfli Qadağan Olunması üzrə Müqavilə Təşkilatının səylərini təqdir edirik.
- Biz bir sıra dövlətlər tərəfindən həyata keçirilən nüvə sınaqlarına dair könüllü moratoriumları alqışlayırıq. Buna baxmayaraq, ayrıca dövlətlər tərəfindən həyata keçirilən moratoriumlar beynəlxalq sülh və təhlükəsizlik üçün əsas addım olan Müqavilənin qüvvəyə minməsini əvəz edə bilməz. Biz bir daha Müqaviləni hələ də ratifikasiya etməyən II Əlavəyə qoşulan dövlətləri bu istiqamətdə səylərini əsirgəməməyə çağırırıq.
- Fürsətdən istifadə edib, Anqolanı bu formatda keçirilmiş sonuncu iclasdan sonra Müqaviləni ratifikasiya etdiyi üçün təbrik etmək istərdim.
- Nüvə silahlarının yayılmamasına dair Müqavilədə əks olunan nüvəsiz dünya baxışına sadiq olaraq, Azərbaycan bu xüsusda olan beynəlxalq səyləri fəal şəkildə dəstəkləyir. Məmnuniyyətlə qeyd etmək istərdim ki, Azərbaycan İranın nüvə proqramı üzrə Birgə Hərtərəfli Fəaliyyət Planının həyata keçirilməsinə öz töhfəsini verir. Belə ki, bu razılaşmanın əhatə dairəsi çərçivəsində materialların ərazisi boyunca tranzitinə imkanlar yaradır.
- Yekun olaraq, bir daha NSHQM-nin Dostlarına, həmçinin XIV Maddə üzrə Əlaqələndiricilərə Müqavilənin universallaşdırılması və qüvvəyə minməsi istiqamətində göstərdikləri yorulmaz səylərinə görə təşəkkürümü bildirirəm.

Press release 22 September 2016
Statement by Foreign Minister Elmar Mammadyarov at the 8th Ministerial meeting organized by the Friends of the Comprehensive Nuclear-Test-Ban Treaty
Statement by Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, at the 8th Ministerial meeting organized by the Friends of the Comprehensive Nuclear-Test-Ban Treaty
New-York, 21 September 2016
- Let me start by thanking the Friends of the Comprehensive Nuclear Test-Ban Treaty (CTBT) for convening this important meeting aimed at facilitation of an early entry into force of the CTBT.
- This year marks the 20th Anniversary since the Comprehensive Nuclear Test-Ban Treaty opened for the signatories. Azerbaijan was one of the countries that supported the initiative right from its commencement.
- We regard entry into force of the CTBT as a crucial step for realization of the nuclear-free world as envisaged in the Non-Proliferation Treaty. In addition to its potential contribution to the nuclear disarmament, we also highly value civilian and scientific benefits that derive from the Treaty verification system.
- We commend the efforts by the CTBTO to address nuclear disarmament and nuclear non-proliferation issues.
- We welcome the voluntary moratorium exercised by several states on nuclear tests. However, the moratoria by individual states cannot substitute the entry into force of the Treaty, which is essential step for international peace and security. We once again call on all remaining Annex II States that have yet to ratify the Treaty spare no effort to do so.
- Being committed to the vision of the nuclear free world enshrined in the NPT, Azerbaijan actively supports international efforts to that end. I am pleased to inform that Azerbaijan facilitates the implementation of the Join Comprehensive Plan of Action on the nuclear program of Iran, including by enabling transit the materials within the scope of the agreement through our territory.
- Taking the opportunity, I would like to congratulate Angola for ratifying the Treaty since the last meeting in this format.
- In conclusion, I once again thank the Friends of the CTBT, as well as the Article XIV Coordinators for their tireless efforts in universalization and entry into force of the Treaty.