Mətbuat şərhi 17 may 2019
Azərbaycan Respublikasının Laçın rayonunun işğalının 27-cı ildönümünü ilə əlaqədar XİN-nin Mətbuat katibi Leyla Abdullayevanın açıqlaması
27 il bundan öncə, 18 may 1992-ci il tarixində, keçmiş Dağlıq Qarabağ Muxtar Vilayətinin tərkibinə daxil olmayan Laçın rayonu Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən işğal olunub.
Ermənistan Respublikasının Azərbaycan Respublikasına qarşı hərbi təcavüz siyasətinin davamı olan Laçın rayonunun işğalı nəticəsində bölgənin əhalisi etnik təmizləməyə məruz qalıb və hal-hazırda 77.518 nəfər Laçın sakini Azərbaycanın müxtəlif bölgələrində məcburi köçkün qismində yaşayır.
Ermənistanın işğalı rayonda dövlət və özəl mülkiyyətə ciddi zərər yetirib. Belə ki, 217 mədəniyyət, 101 təhsil, 142 səhiyyə müəssisəsi, 462 ticarət, 30 rabitə, 2 avtonəqliyyat və müxtəlif təyinatlı istehsal müəssisələri talan və məhv edilib.
Həmçinin dünya, yerli əhəmiyyətli çoxsaylı tarixi abidə vandalizmə məruz qalıb. O cümlədən, 6-cı əsrə aid Alban Ağoğlan məbədi, 14-cü əsrə aid Məlik Əjdər türbəsi, Qaraqışlaq kəndində məscid, Zabux kəndində qədim qəbiristanlıq viran edilib; Laçın Tarix Muzeyi və onun qızıl, gümüş və tunc sikkələrdən ibarət qədim kolleksiyası talan edilib.
Beynəlxalq hümunitar hüququ, o cümlədən Cenevrə Konvensiyaları ilə üzərinə düşən öhdəliklərini kobud şəkildə pozan Ermənistan işğal etdiyi digər Azərbaycan ərazilərində olduğu kimi Laçın rayonunda da qeyri-qanuni  fəaliyyəti davam etdirir; coğrafi adlar dəyişdirilir, rayonun təbii resursları talan edilir, qanunsuz infrastruktur dəyişiklikləri həyata keçirilir, burada məqsədyönlü məskunlaşma siyasəti aparılaraq bölgənin demoqrafik tərkibi dəyişdirilir.
Avropa İnsan Hüquqları Məhkəməsinin “Çıraqov və digərləri Ermənistana qarşı” işi üzrə Azərbaycanın Laçın rayonundan məcburi qovulmuş Azərbaycan vətəndaşlarının xeyrinə 2015-ci il 16 iyun tarixli qərar qəbul edərək onların İnsan Hüquqları və Fundamental Azadlıqların qorunmasına dair Konvensiya üzrə mülkiyyət hüququ, şəxsi və ailə həyatına hörmət kimi hüquqlarının pozulduğunu təsbit edib. Həmçinin, bu qərarın 19-20-ci paraqraflarda Laçın rayonu, ələlxüsus Laçın şəhərinin hərbi hücuma məruz qalması, 1992-ci il may ayının ortalarında Laçının havadan bombardman edilməsi və bunun nəticəsində çoxlu sayda evlərin dağıdılması, şəhərin talan edilməsi və yandırılması, hərbi münaqişə dövründə Laçın və ətraf kəndlərin tamamilə dağıdılması öz təsdiqini tapıb.
BMT-nin Təhlükəsizlik Şurası 1993-cü ildə qəbul olunmuş 822, 853, 874 və 884 saylı qətnamələri Azərbaycan ərazilərinin işğalını pisləyib, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü, suverenliyini və Dağlıq Qarabağın Azərbaycanın ayrılmaz hissəsi olduğunu bir daha təsdiq edərək işğalçı qüvvələrinin zəbt olunmuş ərazilərdən dərhal, qeyd-şərtsiz və tam çıxarılmasını tələb edib. Lakin Ermənistan BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələri, eləcə də digər beynəlxalq təşkilatların qəbul etdiyi qərar və qətnamələrin tələblərinə məhəl qoymayaraq, onları ciddi şəkildə pozaraq Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərinin ilhaq edilməsi siyasətini yürüdür.
Ermənistan anlamalıdır ki, Azərbaycan ərazilərinin işğal altında saxlanması heç zaman Ermənistanın güddüyü siyasi nəticələri verməyəcəkdir. Azərbaycan ərazilərinin işğalına əsaslanan status-quo dayanıqlı deyil və qəbuledilməzdir. Bölgənin, o cümlədən Ermənistanın özünün dayanıqlı, demokratik, sülh, sabitlik və təhlükəsizliyin təmin olunduğu bir şəraitdə inkişafı birinci növbədə, beynəlxalq hüququn aliliyinin təmin olunması, işğal amilinin aradan qaldırılması, məcburi köçkünlərin fundamental hüquqlarının bərpa olunmasından asılıdır. Yalnız Azərbaycanın işğal olunmuş Dağlıq Qarabağ və ətraf bölgələrindəki Ermənistan silahlı qüvvələrinin bu ərazilərdən dərhal, tam və qeyd şərtsiz çıxarılması və Azərbaycanlı məcburi köçkünlərin öz evlərinə geri qayıtması iki ölkə arasında normal qonşuluq münasibətlərinin qurulmasına və bölgədə davamlı sülh, təhlükəsizlik və rifahın bərpa olunmasına imkan yaradacaqdır.
Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri çərçivəsində suverenliyi və ərazi bütövlüyünün bərpa edilməsi, Laçın, habelə ölkənin digər işğal olunmuş rayonlarından olan məcburi köçkünlərin öz doğma torpaqlarına qayıtmaq kimi hüquqlarının təmin edilməsi və ümumilikdə münaqişənin ağır fəsadlarının aradan qaldırılması beynəlxalq ictimaiyyətinin öhdəliyi olmaqla yanaşı, BMT Nizamnaməsində təsbit edildiyi kimi Azərbaycan dövlətinin ayrılmaz hüququdur.

Statement by Leyla Abdullayeva, Spokesperson of the MFA on the 27th anniversary of the occupation of the Lachyn district of the Republic of Azerbaijan
As a continuation of the policy of military aggression pursued by the Republic of Armenia against the Republic of Azerbaijan, the occupation of Lachyn was resulted in the ethnic cleansing of the inhabitants of the region and currently 77.518 Lachyn residents live as internally displaced persons (IDP) in different regions of Azerbaijan.
The Armenian occupation has also inflicted serious damage to state and private property of Lachyn region. 217 cultural, 101 educational, 142 healthcare, 462 commercial enterprises and 30 communications, 2 transport and various other production facilities were plundered and destroyed.
Many historical monuments of world and national significance have been subjected to vandalism by Armenia. Among them the sixth century Albanian Aghoghlan cloister and the fourteenth century Malik Ajdar tomb, the mosque in Garygyshlag village and the ancient cemetery in Zabukh village were destroyed; the Lachyn Museum of History and its unique collection of ancient gold, silver and bronze artefacts were plundered.
Armenia, blatantly violating international humanitarian law, as well as its commitments under the Geneva Conventions continues the illegal actions in the occupied territories of Azerbaijan, including its Lachyn district; geographic names of the region are changed, natural resources are exploited, illegal infrastructural changes are carried out, deliberate resettlement policy with the aim altering the region’s demographic situation is implemented.
On June 16, 2015 the European Court of Human Rights in the case of “Chiragov and others v. Armenia” ruled in favor of Azerbaijani nationals who were forcibly displaced from the occupied Lachyn district of Azerbaijan, recognizing continuing violations by Armenia of a number of their rights under the Convention for the Protection of Human Rights and Fundamental Freedoms, namely, those relating to the protection of property (Article 1 of Protocol No. 1), the right to respect for private and family life (Article 8 of the Convention) and the right to an effective remedy (Article 13 of the Convention).
Of particular importance is the determination by the Court, in paragraphs 19-20, that the district of Lachyn, in particular the town of Lachyn, was under military attack; that in mid-May 1992, Lachin was subjected to aerial bombardment, in the course of which many houses were destroyed; that the town was looted and burned; that Lachin and the surrounding villages were completely destroyed during the military conflict.
The UN Security Council adopted resolutions 822, 853, 874 and 884 in 1993. The UNSC resolutions condemned the occupation of the territories of Azerbaijan and reaffirmed respect for the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan and the inviolability of its internationally recognized borders. In those resolutions, the Security Council also confirmed that the Nagorno-Karabakh region is part of Azerbaijan, and demanded immediate, complete and unconditional withdrawal of the occupying forces from all the occupied territories of Azerbaijan. Instead of implementing demands of UNSC resolutions, as well as the decisions and resolutions of other international organizations Armenia pursues the policy of annexation of occupied lands of Azerbaijan.
Armenia must understand that maintaining under the occupation of Azerbaijan’s lands would never produce political outcome desired by Armenia. Status-quo based on the occupation of the Azerbaijani territories is unsustainable and unacceptable. Sustainable, democratic development of the region and Armenia itself in peace, stability and security environment is highly dependent on abiding by international law, elimination of the military occupation factor and restoration of the fundamental rights of IDPs. Only complete and unconditional withdrawal of the armed forces of Armenia from the occupied Nagorno-Karabakh and surrounding regions of Azerbaijan and return of the Azerbaijani IDPs to their homelands will provide necessary conditions for the establishment of normal neighborhood relations between the two countries and restoration of lasting peace, security and prosperity in the region.
Restoration of sovereignty and territorial integrity of the Republic of Azerbaijan within its internationally recognized borders, and ensuring rights of the Azerbaijani IDPs, including those from Lachyn region to return to their native lands and eliminating the grave consequences of the conflict along being the commitment of the international community is an unconditional right of Azerbaijan under the Charter of the UN.