Mətbuat şərhi 06 avqust 2019
Ermənistan baş nazirinin 5 avqust tarixində Azərbaycanın hazırda Ermənistan silahlı qüvvələrinin işğalı altında saxlanılan Dağlıq Qarabağ bölgəsinin Xankəndi şəhərində “ümumerməni oyunları”nın açılışında çıxış edərək, reallıqdan tamamən uzaq olan populist bəyanatlar səsləndirməsi onun bölgədə və ümumiyyətlə, dünyada baş verənlərdən xəbərsiz və nə dərəcədə aciz birisi olduğunu nümayiş etdirir.
Bəyanatının əsasən daxili auditoriyaya nəzərdə tutulmasına baxmayaraq, bu, Ermənistan baş nazirinə Azərbaycan Respublikasının Dağlıq Qarabağ bölgəsinin anneksiyasına çağıran fikirlər səsləndirməsinə heç bir əsas vermir.
Ermənistan baş nazirinin aqressiv bəyanatları Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli üzrə illərdir ki, aparılan danışıqlar prosesinin ruhu və mahiyyəti ilə, o cümlədən Ermənistan və Azərbaycan arasında keçirilən sonuncu görüşlər zamanı aparılan müzakirələrlə açıq ziddiyyət təşkil edir.
Bu, həmçinin ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrlərinin vasitəçiliyi ilə aparılan danışıqlar prosesinə böyük zərbədir. Ermənistanın siyasi rəhbərinin uzun illərdir ki, aparılan danışıqların predmetinə tam zidd olan bu bəyanatı, elə Ermənistanın özünün səsləndirdiyi, “münaqişənin yalnız sülh yolu ilə həlli” çağırışına uyğun gəlmir. N.Paşinyanın Xankəndidə etdiyi çıxışı onun həqiqi simasını üzə çıxarmış oldu.
Bütün beynəlxalq ictimaiyyət işğal olunmuş Dağlıq Qarabağ və ətraf bölgələrimiz də daxil olmaqla Azərbaycanın beynəlxalq tanınmış sərhədləri çərçivəsində suverenliyi və ərazi bütövlüyünü tanıyır. Ölkəmizin ərazi bütövlüyünə birmənalı dəstək istər, BMT TŞ-nin müvafiq qətnamələri, digər beynəlxalq təşkilatların qərar və qətnamələrində, istərsə də ikitərəfli əsasda qəbul edilmiş çoxsaylı sənədlərdə öz əksini tapıb.
Azərbaycan öz ərazilərinin işğalı ilə heç zaman barışmayacaq və işğal olunmuş torpaqlarımızın azad olunması və öz evlərindən zor gücünə didərgin salınmış məcburi köçkünlərimizin bu torpaqlara geri qayıtmasını təmin etmək üçün var gücü ilə səylərini davam etdirəcəkdir.
Niyyəti həqiqətən inkişaf və tərəqqi olan bir ölkənin rəhbərliyi təcavüzkar siyasət arxasında gizlənərək növbəti 30 ili hədəfləyən xəyali məqsədlər güdməz, əksinə, mövcud vəziyyəti qiymətləndirərək, beynəlxalq hüquqa hörmət əsasında qonşu ölkələrlə münasibətləri normallaşdıraraq daha real nəticələr əldə etməyə hədəflənər. Görünür Ermənistanın hazırkı rəhbərliyi boş vədlərlə özünü və Ermənistan xalqını aldatmaqla məşğuldur.
Bölgədə yaşanan bütün gərginliklərin, etnik təmizləmə siyasətinin qurbanı olan yüz minlərlə insanın fundamental hüququnun pozulmasının, münaqişənin sülh yolu ilə həllinə vurulan zərbənin və beləliklə də yaranmış vəziyyətin tam məsuliyyəti Ermənistan üzərindədir.

Press release 06 August 2019
The speech delivered by the Armenian Prime Minister on 5 August at the opening of the so-called “panarmenian games” in Khankendi city of the occupied Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan and his populist statements far from the reality demonstrate how oblivious and helpless person he is. Despite the fact that his statement is primarily intended for internal audiences, it does not give him any reason to call for annexation of the Nagorno-Karabakh region of the Republic of Azerbaijan.
The aggressive statements of the Armenian Prime Minister clearly contradict the spirit and the essence of the negotiations on the settlement of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict conducted for many years, including the recent discussions of the meetings between Armenia and Azerbaijan.
This is also a major blow to the negotiation process mediated by the OSCE Minsk Group co-chairs. The statement of the Armenian political leadership, being completely contrary to the subject of the negotiations on the settlement of the conflict, does not correspond neither with the appeal of Armenia itself for “exclusive peaceful settlement of the conflict”. N.Pashinyan's speech in Khankendi has revealed his real face.
The entire international community recognizes the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan within its internationally recognized borders, including its Nagorno-Karabakh and surrounding regions. Unequivocal support to the territorial integrity of Azerbaijan is reflected in the relevant resolutions of the UNSC, in the decisions and resolutions of other international organizations, as well as numerous documents signed on a bilateral basis.
Azerbaijan will never reconcile with the occupation of its territories and will continue its efforts to liberate our occupied lands and return our displaced persons back to their homes.
The country with the aim to genuinely pursue development and progress cannot achieve its ambitions for the next 30 years hiding behind its aggressive policy, in the contrary, it shall seek to achieve more realistic results by evaluating the current situation and normalizing its relations with neighboring countries. Apparently, the current leadership of Armenia deals with vague promises to deceive itself and the Armenian people.
The responsibility for all the tensions in the region, the violation of the fundamental human rights of hundreds of thousands of IDPs - the victims of ethnic cleansing policy, as well as for undermining the peaceful settlement of the conflict and thus the situation created as a result of it is on Armenia.