Mətbuat şərhi 12 yanvar 2021
Moskvada Rusiya Prezidenti Vladimir Putin, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan arasında üçtərəfli görüş keçirilib.
11 yanvar 2021-ci il tarixində Moskvada Rusiya Prezidenti Vladimir Putin, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan arasında üçtərəfli görüş keçirilib və görüş çərçivəsində Bəyanat imzalanıb. Bəyanatın mətni aşağıdakından ibarətdir:
“Azərbaycan Respublikası Prezidentinin,
Ermənistan Respublikası baş nazirinin və
Rusiya Federasiyası Prezidentinin Bəyanatı
11 yanvar 2021-ci il
Biz, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İ.H.Əliyev, Ermənistan Respublikasının baş naziri N.V.Paşinyan və Rusiya Federasiyasının Prezidenti V.V.Putin aşağıdakıları bəyan edirik:
1. 2020-ci il 9 noyabr tarixli Bəyanatın 9-cu bəndinin regionda bütün iqtisadi və nəqliyyat əlaqələrinin bərpası ilə bağlı hissəsinin reallaşdırılması məqsədilə Rusiya Federasiyasının Prezidenti V.V.Putinin Azərbaycan Respublikasının, Ermənistan Respublikasının baş nazirləri müavinlərinin və Rusiya Federasiyası Hökumətinin sədr müavininin birgə həmsədrliyi ilə üçtərəfli İşçi qrupu yaradılması barədə təklifi dəstəklənir.
2. İşçi qrupu 2021-ci il yanvarın 30-dək ilk iclasını keçirəcək, bu iclasın nəticələrinə görə Bəyanatın 9-cu bəndinin reallaşdırılmasından irəli gələn işlərin əsas istiqamətlərinin siyahısını formalaşdıracaq, prioritet qismində dəmir yolu və avtomobil yollarını müəyyən edəcək, həmçinin bundan sonra Tərəflər adlanacaq Azərbaycan Respublikası, Ermənistan Respublikası və Rusiya Federasiyası arasında razılaşma əsasında digər istiqamətləri müəyyən edəcəkdir.
3. Fəaliyyətin əsas istiqamətlərinin reallaşdırılması məqsədilə İşçi qrupunun həmsədrləri bu istiqamətlər üzrə Tərəflərin səlahiyyətli hakimiyyət orqanları və təşkilatlarının vəzifəli şəxslərindən ibarət ekspert yarımqruplarının tərkibini təsdiq edəcəklər. Ekspert yarımqrupları İşçi qrupunun iclasından sonra bir ay müddətində layihələrin siyahısını təqdim edəcək, onların reallaşdırılması və Tərəflərin yüksək səviyyədə təsdiq etməsi üçün zəruri resursları və tədbirləri əsaslandıracaqlar.
4. İşçi qrupu 2021-ci il martın 1-dək Azərbaycan Respublikası və Ermənistan Respublikası ərazisindən həyata keçirilən beynəlxalq daşımaların, həmçinin Azərbaycan Respublikası və Ermənistan Respublikası tərəfindən həyata keçirilən, yerinə yetirilməsi zamanı Azərbaycan Respublikasının və Ermənistan Respublikasının ərazilərinin kəsişməsi tələb olunan daşımaların təşkili, yerinə yetirilməsi və təhlükəsizliyinin təmin edilməsi üçün zəruri olan yeni nəqliyyat infrastrukturu obyektlərinin bərpasını və tikilməsini nəzərdə tutan tədbirlərin siyahısını və reallaşdırılması qrafikini Tərəflərin yüksək səviyyədə təsdiqləməsi üçün təqdim edəcək.

Press release 12 January 2021
On January 11, 2021, a trilateral meeting was held in Moscow between Russian President Vladimir Putin, Azerbaijani President Ilham Aliyev and Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, and a statement was signed during the meeting. The text of the statement consists of the following:
Statement of the President of the Republic of Azerbaijan, Prime Minister of the Republic of Armenia and President of the Russian Federation
11 January 2021
We, the undersigned as President of the Republic of Azerbaijan I. H. Aliyev, Prime Minister of the Republic of Armenia N. V. Pashinyan and President of the Russian Federation V. V. Putin, state the following:
1. With the aim of implementing Clause 9 of the Statement dated 9 November 2020 in relation to the unblocking of all economic and transport communications in the region, we support the suggestion of President of the Russian Federation V. V. Putin on the establishment of a trilateral working group co-chaired by deputy prime ministers of the Republic of Azerbaijan and the Republic of Armenia and Deputy Chairman of the Government of the Russian Federation.
2. The working group will hold its first meeting before 30 January 2021, as a result of which it will formulate a list of main activity directions arising from the implementation of Clause 9 of the Statement, establishing railway and automobile communication as a priority, and also determine other directions as agreed upon among the Republic of Azerbaijan, the Republic of Armenia and the Russian Federation, hereinafter referred to as Parties.
3. With the aim of implementing the key activity directions, the co-chairs of the working group will approve the composition of expert subgroups for these directions, which would be comprised of officials of relevant authorities and organizations of the Parties. The expert subgroups will, within a month of the working group meeting, submit a list of projects specifying the required resources and activities for their implementation and approval at the highest level by the Parties.
4. The working group will, before 1 March 2021, submit a list of activities and their implementation schedule for approval at the highest level by the Parties, which would envisage restoration and installation of new infrastructure facilities required for the organization, implementation and provision of security of international travels carried out across the Republic of Azerbaijan and the Republic of Armenia, as well as the transportation carried out by the Republic of Azerbaijan and the Republic of Armenia the implementation of which requires the crossing of the territories of the Republic of Azerbaijan and the Republic of Armenia.
President of the Republic of Azerbaijan I. H. Aliyev [signed]
Prime Minister of the Republic of Armenia N. V. Pashinyan [signed]
President of the Russian Federation V. V. Putin [signed]
Source: https://azertag.az/en/xeber/Statement_of_President_of_the_Republic_of_Azerbaijan_Prime_Minister_of_the_Republic_of_Armenia_and_President_of_the_Russian_Federation-1685487