Mətbuat şərhi 28 yanvar 2026
Yanvarın 27-də Berlində Bundestaq yanında fəaliyyət göstərən nüfuzlu Alman Parlament Cəmiyyətində “Cənubi Qafqazda dönüş nöqtəsi: Azərbaycan və Ermənistan arasında tarixi sülh” mövzusunda tədbir keçirilib. Tədbir Almaniyanın ICI İnstitutunun və Lüdviq Maksimilian Universiteti tərəfindən təşkil olunub.
Almaniyada bu formatda ilk dəfə təşkil olunan və AFR-in hökumət təmsilçiləri, Bundestaq üzvləri, ekspertlər, jurnalistlər, Almaniyanın siyasi, iqtisadi və elmi həyatında tanınmış şəxslərin iştirak etdiyi tədbirdə, AFR xarici işlər naziri Yohan Vadeful, Bundestaqın xarici siyasət komitəsinin sədri Armin Laşet, eləcə də Azərbaycanın Almaniyadakı səfiri Nəsimi Ağayev və Ermənistanın Almaniyadakı səfiri Viktor Yengibaryan çıxış ediblər.
Almaniyanın xarici işlər naziri Yohan Vadeful, Bundestaqın Almaniya-Cənubi Qafqaz parlament qrupunun sabiq sədri kimi keçmiş Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi ilə yaxından tanış olduğunu və o zaman hər iki ölkənin səfirləri ilə bu mövzunu mütəmadi şəkildə müzakirə etdiyini diqqətə çatdırıb. Nazir sülh prosesində ötən il əldə olunan nəticələrin hər iki ölkənin böyük nailiyyəti, eləcə də Avropa tarixində mühüm hadisə olduğunu vurğulayıb. Y.Vadeful bu nailiyyətlərin gələcəyə ümidlə baxmağa əsas yaratdığını qeyd edərək bildirib ki, Almaniya bu prosesə bundan sonra da töhfə verməyə hazırdır. Nazir deyib ki, bu sülh hər iki ölkə üçün Avropa İttifaqı ilə sabit və etibarlı münasibətlər qurmaq baxımından da geniş imkanlar yaradır.
Bundestaqın xarici siyasət komitəsinin sədri Armin Laşet çıxışında hər iki ölkənin səfirlərinin iştirakı ilə Berlində belə bir tədbirin ilk dəfə keçirilməsini yüksək dəyərləndirib. O bildirib ki, bu proses təkcə Azərbaycan və Ermənistan üçün deyil, eyni zamanda, Almaniya üçün də önəmlidir, çünki Mərkəzi Asiyaya yeni nəqliyyat və dəmir yolu əlaqələri açılacaq ki, bu Avropa üçün də vacibdir. A.Laşet, həmçinin Almaniya Prezidenti Frank-Valter Ştaynmayerin ötən il Azərbaycana və Ermənistana ilk rəsmi səfərində iştirak etdiyini xatırladaraq, ölkəmizin zəngin tolerantlıq ənənələrini və bütün dinlərin nümayəndələrinin dinc şəkildə birgə yaşamasını xüsusi vurğulayıb.
Səfir Nəsimi Ağayev çıxışında bildirib ki, 2020-ci ilin Vətən Müharibəsindən sonra Prezident İlham Əliyevin uzaqgörən və strateji liderliyi ilə ölkəmiz regionda davamlı sülh və sabitliyin əldə olunması istiqmətində əməli fəaliyyətə başlayıb. Məhz Azərbaycan sülh gündəliyinin təşəbbüskarı olub, sülh sazişinin əsas prinsiplərini irəli sürüb və onun ilk layihəsini təqdim edib. Danışıqlar ikitərəfli formatda aparılsa da, Almaniya xüsusilə həlledici mərhələdə konstruktiv rol oynayıb. Ötən ilin avqustunda Vaşinqtonda keçirilmiş tarixi sülh sammitində tərəflər birgə bəyannamə imzalayaraq və sülh sazişini paraflayaraq, münasibətlərdə yeni səhifə açıblar.
N.Ağayev dayanıqlı və hüquqi baxımdan möhkəm sülh üçün Ermənistan Konstitusiyasının sülh sazişinin prinsiplərinə tam uyğunlaşdırılmasının, Azərbaycana qarşı bütün ərazi iddialarının tezliklə aradan qaldırılmasının vacibliyini vurğulayıb.
Səfir, sülhün gücləndirilməsi istiqamətində Azərbaycanın son aylarda atdığı konkret addımları diqqətə çatdırıb, həmçinin parlamentlər və vətəndaş cəmiyyətləri arasında dialoqun gücləndiyini qeyd edib.
TRIPP marşrutunun önəminə toxunan N.Ağayev bildirib ki, Azərbaycanın əsas hissəsi ilə Naxçıvan MR arasında maneəsiz əlaqənin bərpasını nəzərdə tutan bu marşrut sülhü ortaq iqtisadi maraqlarla daha da möhkəmləndirəcək. TRIPP marşrutu bununla yanaşı, daha geniş bölgədə ticarət və bağlantıların şaxələndirilməsi baxımından vacibdir ki, bu da Avropa və Almaniya üçün təchizat zəncirlərini yaxşılaşdıracaq. N.Ağayev bu marşrutun yaradılması üçün öhdəliklərin tam və vaxtında icrasının vacibliyini qeyd edib.
Çıxışlardan sonra səfirlər tədbir iştirakçılarının çoxsaylı suallarını cavablandırıblar. Tədir iştirakçılar tərəfindən yüksək qiymətləndirilib.

Groundbreaking Event in Berlin on the “Historic Peace Between Azerbaijan and Armenia”
On January 27, 2026, a high-level event on the topic “Turning Point in the South Caucasus: Historic Peace Between Azerbaijan and Armenia” took place at the German Parliamentary Society in Berlin. The forum was organized by the German ICI Institute in cooperation with Ludwig Maximilian University of Munich.
The event—held in this format for the first time in Germany—was attended by representatives of the Federal Government, members of the Bundestag, experts, journalists, as well as figures from business and academia. Speeches were delivered by Federal Foreign Minister Johann Wadephul, Chairman of the Bundestag’s Foreign Affairs Committee Armin Laschet, and the Ambassadors of Azerbaijan and Armenia to Germany, Nasimi Aghayev and Viktor Yengibaryan.
Foreign Minister Johann Wadephul stated that he had long been familiar with the former conflict between Armenia and Azerbaijan. He described the progress achieved in the peace process over the past year as a significant success and a milestone in European history. Given the multitude of global crises, every successfully resolved conflict represents a gain. The peace process also opens up an opportunity for both states to develop good, intact, and untroubled relations with Europe and the European Union.
Armin Laschet emphasized that a joint event in Berlin involving both ambassadors was unprecedented. He noted that the peace process is of strategic importance not only for the region but also for Germany.
Azerbaijan’s Ambassador Nasimi Aghayev stated that following the 2020 war, Azerbaijan, under the visionary leadership of President Ilham Aliyev, had taken concrete steps to establish lasting peace. Azerbaijan had been the initiator of the peace agenda and had presented the fundamental principles as well as the first draft of a peace agreement. Germany, he noted, had played a constructive role, particularly during the decisive phase of the negotiations. At the peace summit held in Washington in August of last year, a peaceful chapter in relations between Azerbaijan and Armenia had been opened.
Aghayev stressed that for a sustainable, irreversible and legally secured peace, it is necessary to align the Armenian constitution with the principles of the peace agreement and to promptly eliminate any territorial claims against Azerbaijan.
The ambassador highlighted the concrete steps Azerbaijan has taken in recent months to strengthen peace and noted that dialogue between parliaments and civil societies has been intensified.
The ambassador attached particular importance to the planned TRIPP route, which is intended to enable an unimpeded connectivity between the mainland Azerbaijan and its Autonomous Republic of Nakhchivan. This connection could contribute to the economic stabilization of the region while also strengthening trade and supply chains for Europe and Germany.
Following the speeches, the ambassadors answered questions from the audience. The event attracted strong interest among participants.