Xarici İşlər Nazirliyinin 31 Mart – Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü ilə bağlı bəyanatı
Bu gün, 31 Mart – Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü, radikal erməni qruplaşmaları tərəfindən xalqımıza qarşı törədilmiş dəhşətli qətliamlardan 108 il ötür.
1918-ci ilin martında Bakı Sovetinin 6000 və “Daşnaksutyun” partiyasının 4000 silahlı üzvü tərəfindən həyata keçirilmiş soyqırımı etnik təmizləmə siyasətinin ən qəddar nümunələrindən biri kimi tarixə həkk olunub. Həmin dövrdə Qafqazın Fövqəladə Komissarı Stepan Şaumyanın etirafları da sübut edir ki, bu qırğınlar “əksinqilabçılıqla mübarizə” pərdəsi altında məhz milli nifrət zəminində törədilib.
Bakı, Şamaxı, Quba, Qarabağ, Zəngəzur, Naxçıvan, Şirvan və İrəvan kimi bölgələrdə planlı şəkildə həyata keçirilmiş bu cinayətlər nəticəsində on minlərlə azərbaycanlı qətlə yetirilib. Təkcə Qubada 16 mindən çox insan öldürülüb, 167 kənd yerlə-yeksan edilib. Dinc əhali ilə yanaşı, xalqımızın dini və mədəni irsi hədəf alınıb, məscidlər və tarixi abidələr dağıdılıb.
Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin əsasının qoyulmasından sonra hadisələrin tədqiqinə, habelə dünya ictimaiyyətinə çatdırılması məqsədilə xüsusi təsisatların yaradılmasına, 31 mart tarixinin ümummilli matəm günü kimi qeyd edilməsinə baxmayaraq, Cümhuriyyətin süqutu bu cinayətə siyasi-hüquqi qiymətin verilməsinə mane olub.
Müstəqilliyimizin bərpasından sonra, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 26 mart 1998-ci il tarixli “Azərbaycanlıların soyqırımı haqqında” Fərmanı ilə bu qətliamlara dövlət səviyyəsində hüquqi-siyasi qiymət verilib.
XX əsrin əvvəllərində bu qanlı soyqırımı siyasəti sonrakı dövrlərdə də davam etdirilib, əsrin sonlarına doğru azərbaycanlıların indiki Ermənistan ərazisindən kütləvi deportasiyası, Azərbaycan ərazilərinin işğalı illərində törədilmiş qətliamlar, xüsusilə Xocalı soyqırımı və digər müharibə cinayətləri ilə sistematik xarakter alıb.
Azərbaycan xalqı tariximizin bu qanlı səhifələrini heç zaman unutmayacaq.
31 Mart – Azərbaycanlıların Soyqırımı Günündə etnik nifrət və soyqırımı qurbanı olmuş bütün həmvətənlərimizin əziz xatirəsini dərin hüznlə yad edirik.

Statement of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on 31 March – Day of Genocide of Azerbaijanis
31 March 2026 08:00
Today, 31 March – Day of Genocide of Azerbaijanis – marks the 108th anniversary of the atrocities committed by radical Armenian groups against Azerbaijani people.
The massacres perpetrated in March 1918 by armed units of the Baku Soviet, numbering approximately 6,000, together with around 4,000 members of the “Dashnaksutyun” party, constitute one of the gravest manifestations of ethnic cleansing. Historical records, including the disclosures by Stepan Shaumyan, then Extraordinary Commissar of the Caucasus, attest that these acts, carried out under the pretext of “combating counter-revolutionary forces,” were in fact driven by ethnic hatred.
Tens of thousands of Azerbaijanis were killed as a result of these crimes, which were carried out systematically in regions such as Baku, Shamakhi, Guba, Garabagh, Zangezur, Nakhchivan, Shirvan, and Iravan. In Quba alone, over 16,000 civilians were killed, and 167 settlements were destroyed. In addition to the mass killings of civilians, religious and cultural sites belonging to the Azerbaijani people, including mosques and historical monuments, were deliberately targeted and annihilated.
Although, following the establishment of the Azerbaijan Democratic Republic special institutions were set up to investigate these events and raise awareness in the international community, and 31 March was observed as a day of national mourning, the fall of the Republic hindered the delivery of a political and legal assessment of thesecrimes.
It was only after the restoration of Azerbaijan’s independence that a proper political and legal assessment was rendered at the state level, through the Decree on the “Genocide of Azerbaijanis” dated 26 March 1998, signed by National Leader Heydar Aliyev.
This bloody policy of genocide at the beginning of the 20th century was continued in subsequent periods, and towards the end of the century it took on a systematic character with the mass deportation of Azerbaijanis from the territory of present-day Armenia, the massacres committed during the occupation of Azerbaijan’s territories, especially the Khojaly genocide, and other war crimes.
The people of Azerbaijan will never forget these tragic chapters of its history.
On 31 March – Day of Genocide of Azerbaijanis, we commemorate with deep sadness the dear memory of all our compatriots who became victims of ethnic hatred and genocide.