Almaniyada yaşayan Azərbaycan vətəndaşları üçün xoş xəbər
Almaniya tərəfi ilə uzun müddət aparılan iş nəticəsində rəsmi sənədlərin tanınması ilə bağlı yeni qaydalar qüvvəyə minib ki, bu da vətəndaşlarımızın işini xeyli yüngülləşdirəcəkdir.
✅ Nə dəyişib?
Artıq Almaniya ilə Azərbaycan arasında sənədlərin səfirliklər tərəfindən leqallaşdırılması tam dayandırılıb. Bunun əvəzinə apostil prosedurunun tətbiqinə başlanılıb.
📄 Bu nə deməkdir?
- Hər iki ölkə 1961-ci il tarixli Haaqa Apostil Konvensiyasının iştirakçısıdır. Bu Konvensiyaya görə, bir ölkədə verilmiş rəsmi sənədlərin digər ölkədə tanınması üçün yalnız apostil möhürü kifayətdir. Əlavə leqallaşdırma və ya təsdiq tələb olunmur.
- Almaniya tərəfi ilə aparılan müvafiq iş nəticəsində 2026-cı ilin mart ayında Apostil Konvensiyası iki dövlət arasında tam qüvvəyə minib.
- Beləliklə, Almaniyada verilən rəsmi sənədlər yalnız Almaniyanın müvafiq dövlət qurumları tərəfindən apostil möhürü ilə təsdiq olunur və bu, həmin sənədlərin Azərbaycanda tanınması üçün kifayətdir. Artıq əlavə olaraq bu sənədlərin Berlindəki Azərbaycan Səfirliyində leqallaşdırılmasına ehtiyac yoxdur.
- Həmçinin, Azərbaycanda verilmiş sənədlər də yalnız apostil möhürü ilə Almaniyada tanınır və Almaniyanın Bakıdakı səfirliyində əlavə leqallaşdırma tələb olunmur.
Bu mühüm yenilik Azərbaycan ilə Almaniya arasında qarşılıqlı etimada əsaslanan səmərəli əməkdaşlığın xalqlarımızın maraqları naminə davamlı şəkildə inkişaf etdiyini bir daha aydın şəkildə nümayiş etdirir.

Good News for Azerbaijani Citizens Living in Germany
As a result of long-term efforts with the German side, new rules regarding the recognition of official documents have come into force, which will significantly facilitate the work of our citizens.
✅ What Has Changed?
The legalization of documents by embassies between Germany and Azerbaijan has now been completely discontinued. In its place, the application of the apostille procedure has begun.
📄 What Does This Mean?
- Both countries are parties to the 1961 Hague Apostille Convention. According to this Convention, only an apostille stamp is sufficient for the recognition in the other country of official documents issued in one country. No additional legalization or confirmation is required.
- As a result of the relevant efforts with the German side, the Apostille Convention will enter into full force between the two states in March 2026.
- Thus, official documents issued in Germany are confirmed only with an apostille stamp by the relevant German state institutions, and this is sufficient for their recognition in Azerbaijan. There is no longer any need to additionally legalize these documents at the Azerbaijani Embassy in Berlin.
- Similarly, documents issued in Azerbaijan are also recognized in Germany only with an apostille stamp, and no additional legalization is required at the German Embassy in Baku.
This important innovation once again clearly demonstrates that the effective cooperation based on mutual trust between Azerbaijan and Germany continues to develop sustainably for the benefit of our peoples' interests.