Mətbuat şərhi 05 may 2025
Mayın 4-də Azərbaycanın Almaniyadakı səfirliyi tərəfindən Almaniyanın Zaksenhauzen (Sachsenhausen) əsir düşərgəsində azərbaycanlı əsirlərə həsr edilmiş xatirə lövhəsi açılıb.
Səfirliyin təşəbbüsü və dəstəyi ilə Azərbaycan və alman dillərində hazırlanan xatirə lövhəsi Zaksenhausen Memorial Kompleksinin divarına həkk edilib. Lövhənin rəsmi açılışı Azərbaycanın Almaniyadakı səfiri Nəsimi Ağayev və Zaksenhauzen Memorial Kompleksinin rəhbəri Aksel Drekol tərəfindən edilib.
Berlinin yaxınlığında yerləşən Zaksenhauzen əsir düşərgəsində 1936–1945-ci illərdə 200 mindən çox insan saxlanılıb. On minlərlə əsir dəhşətli işgəncələr, dözülməz şərait nəticəsində həlak olub və ya nasislər tərəfindən amansızlıqla qətlə yetirilib. Burada məhbusların sistemli şəkildə qətlə yetirilməsi üçün qaz kameraları, güllələmə divarları və krematoriya olub. Düşərgə 1945-ci ilin aprelində sovet ordusu və Polşa hərbi birlikləri tərəfindən azad edilib.
Azərbaycanın Almaniyadakı səfirliyi tərəfindən Zaksenhauzen arxivlərində aparılmış araşdırmalar nəticəsində Azərbaycan əsilli məhbusların da burada saxlanıldığı aşkar edilib və Memorial Kompleks ilə xatirə lövhəsinin açılmasına dair razılıq əldə olunub.
Mərasimdə çıxış edən Azərbaycanın Almaniyadakı səfiri Nəsimi Ağayev Azərbaycanın faşizm üzərindəki qələbənin əldə olunmasına misilsiz töhfələrindən söz açıb. Səfir müharibədə 700 min azərbaycanlının ön cəbhədə faşizmə qarşı döyüşdüyünü, onlardan 300 mininin həlak olduğunu qeyd edib. Azərbaycanın arxa cəbhədə də misilsiz fədakarlıq göstərərək qələbənin qazanılmasında həlledici rol oynadığını qeyd edən diplomat müharibə illərində sovet ordusunun istifadə etdiyi benzinin 80 faizinin Azərbaycan neftçiləri tərəfindən istehsal edildiyini xatırladıb.
Nəsimi Ağayev İkinci Dünya müharibəsində Almaniyadakı əsir düşərgələrində saxlanılmış azərbaycanlıların taleyinin araşdırılması və onların xatirəsinin əbədiləşdirilməsinin səfirliyin daim diqqət mərkəzində olduğunu vurğulayıb. Diplomat səfirlik tərəfindən ötən ilin mayında Daxau, bu gün isə Zaksenhauzen Memorial Kompleksində xatirə lövhələrinin açılmasının bu istiqamətdə həyata keçirilən sistemli işin göstəricisi olduğunu bildirib. Səfir Zaksenhauzen düşərgəsində saxlanılmış əsirlərin və onlara qarşı törədilən işgəncələrin unudulmaması üçün apardığı yorulmaz fəaliyyətə görə Memorial Kompleksin rəhbərliyinə təşəkkürünü bildirib.
Tədbirdə çıxış edən Zaksenhauzen Memorial Kompleksinin rəhbəri Aksel Drekol bu əsir düşərgəsində əzab çəkmiş və həlak olmuş azərbaycanlı qurbanların xatirəsinin əbədiləşdirilməsinin vacib olduğunu vurğulayaraq, bu baxımdan tədbirin böyük rəmzi məna daşıdığını qeyd edib.

Press release 05 May 2025
On May 4, a memorial plaque dedicated to Azerbaijani prisoners was unveiled at the Sachsenhausen concentration camp in Germany. Initiated and supported by the Embassy of Azerbaijan to Germany, the plaque was prepared in both Azerbaijani and German and has been inscribed on the wall of the Sachsenhausen Memorial Complex.
The official unveiling was carried out by Nasimi Aghayev, Azerbaijan’s Ambassador to Germany, and Axel Drecoll, Director of the Sachsenhausen Memorial and Museum.
More than 200,000 people were imprisoned in the Sachsenhausen camp, located near Berlin, between 1936 and 1945. Tens of thousands of prisoners died due to horrific torture, inhumane conditions, or were brutally murdered by the Nazis. The camp was equipped with gas chambers, execution walls, and a crematorium for the systematic killing of inmates. It was liberated in April 1945 by Soviet and Polish forces.
Research conducted by the Azerbaijani Embassy in the Sachsenhausen archives revealed that Azerbaijani prisoners had been held in the camp. As a result, agreement was reached with the Memorial Complex to install the commemorative plaque.
In his speech, ambassador Nasimi Aghayev highlighted Azerbaijan's significant contribution to the victory over fascism. He noted that 700,000 Azerbaijanis fought on the front lines against fascism, with 300,000 of them perishing. The ambassador emphasized Azerbaijan’s vital role on the home front as well, noting that 80% of the gasoline used by the Soviet army during the war was produced by Azerbaijani oil workers.
Ambassador Aghayev stressed that the Embassy remains committed to researching the fate of Azerbaijanis held in German camps during World War II and to preserving their memory. He stated that the unveiling of memorial plaques last year in Dachau and now in Sachsenhausen reflects a systematic effort in this regard. He expressed gratitude to the leadership of the Memorial Complex for their tireless efforts to ensure the suffering of the prisoners and the crimes committed against them are not forgotten.
Axel Drecoll, director of the Sachsenhausen Memorial and Museum, emphasized the importance of commemorating the Azerbaijani victims who suffered and perished in the camp, and underlined the symbolic significance of the ceremony.