Berlində Azərbaycan əsilli yəhudi rəssam Rami Meirin sərgisi keçirilib
24 noyabr 2022-ci il tarixində Berlin şəhərində yerləşən “QGallery Berlin” qalereyasında Azərbaycan əsilli yəhudi rəssam Rami Meirin sərgisi keçirilib. Sərgidə Almaniyanın yəhudi icmasının aparıcı təşkilatlarının rəhbərləri, dövlət qurumlarının təmsilçiləri, xarici diplomatlar, KİV nümayəndələri, incəsənət xadimləri və Azərbaycan icmasının üzvləri iştirak ediblər.
Azərbaycanın Almaniyadakı səfirliyi, "Azərxalça" Açıq Səhmdar Cəmiyyəti və Alman-Azərbaycan Forumunun birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən sərgini giriş sözü ilə Azərbaycan-Almaniya Forumunun icraçı direktoru Pərviz Yazdani açıb. O, Rami Meir və onun sənəti barədə tədbir iştirakçılarına məlumat verib. Bildirib ki, dağ yəhudilərindən olan Rami Meir Azərbaycanda doğulub, Sovet İttifaqının dağılmasından sonra İsrailə köçüb və rəssam kimi fəaliyyətini orada davam etdirib. Bildirilib ki, Rami Meirin sənət fəaliyyətində Azərbaycandakı dağ yəhudilərinin yaşamı həmişə özünəməxsus yer tutub. Müxtəlif xarici ölkələrdə sərgiləri keçirilən rəssam Azərbaycan və azərbaycanlılarla əlaqələrini həmişə qoruyub saxlayıb.
Sonra çıxış edən Azərbaycanın Almaniyadakı səfiri Nəsimi Ağayev Azərbaycan əsilli yəhudi rəssamın sərgisinin Berlində keçirilməsini əlamətdar hadisə hesab etdiyini bildirib. Sərginin keçirilməsinə verdiyi dəstəyə görə "Azərxalça" Açıq Səhmdar Cəmiyyətinin idarə heyətinin sədri Emin Məmmədova təşəkkür edən səfir sözügedən tədbirin Azərbaycandakı dinlərarası harmoniya və multikulturalizm ənənələrinin Almaniyada təqdim və təbliğ olunması baxımından mühüm əhəmiyyət daşıdığını dilə gətirib. N.Ağayev ölkəmizdə mövcud olan zəngin tolerantlıq irsindən bəhs edərək, qədim dövrlərdən bəri Azərbaycanda bütün xalqlar və dinlər arasında, o cümlədən yəhudi icması ilə mehriban qardaşlıq əlaqələrinin hökm sürdüyünü vurğulayıb. Səfir əhalisinin əksəriyyəti müsəlman olan ölkəmizdə İslam dini ilə yanaşı, xristian, yəhudi və digər dinlərə mənsub insanların qarşılıqlı anlaşma, mehriban qonşuluq və əmin-amanlıq şəraitində yaşadıqlarını diqqətə çatdırıb. Diplomat, bu ənənənin müasir dövrdə Azərbaycan-İsrail münasibətlərinin qurulmasında və inkişafında vacib rol oynadığını bildirib. N.Ağayev ötən həftə Azərbaycan Milli Məclisinin Azərbaycanın İsraildə səfirliyinin açılması barədə qərar qəbul etdiyini diqqətə çatdırıb. Bildirilib ki, bu vacib addım ikitərəfli münasibətlərin daha yüksək mərhələyə keçməsinə öz mühüm töhfəsini verəcəkdir.
Sərginin açılışında həmçinin Almaniyanın ən aparıcı yəhudi təşkilatı - Almaniya Yəhudilərinin Mərkəzi Şurasının icraçı direktoru Daniel Botman çıxış edib. O, çıxışında Azərbycanda yüksək tolerantlıq mühitinin olduğunu, müxtəlif dinlərə mənsub şəxslərin, o cümlədən yəhudilərin  ölkəmizdə dinc və digər din mənsubları ilə yanaşı yaşadığını qeyd edib. Alman tarixçisi Eva-Maria Aux öz çıxışında Azərbaycandakı dağ yəhudilərinin tarixi haqda məlumat verib.

Berlin hosted the exhibition of the Azerbaijani-Jewish artist Rami Meir
The exhibition of the Azerbaijani-Jewish artist Rami Meir took place at the QGallery Berlin on 24 November 2022. Leaders of leading organizations of Germany's Jewish community, representatives of government agencies, foreign diplomats, representatives of mass media, artists and members of the Azerbaijani community took part in the exhibition.
The exhibition, jointly organized by Azerbaijan's Embassy in Germany, 'Azerkhalcha' and the German-Azerbaijani Forum, was opened by Executive Director of the Azerbaijani-German Forum Parviz Yazdani. He told about Rami Meir and his art. He said Rami Meir, a Mountain Jew, was born in Azerbaijan, moved to Israel after the collapse of the Soviet Union and continued his activity as an artist there. He noted that the life of mountain Jews in Azerbaijan had always occupied a special place in Rami Meir's artistic activity. Holding exhibitions in various foreign countries, the artist always maintained ties with Azerbaijan and Azerbaijanis.
Then Ambassador of Azerbaijan in Germany Nasimi Aghayev stated that he considered holding an exhibition of a Jewish artist of Azerbaijani origin in Berlin to be a notable event. Thanking Emin Mammadov, chairman of the board of directors of "Azerkhalcha", for supporting the exhibition, the ambassador noted that this event was important from the standpoint of presentation and promotion of Azerbaijan's interreligious harmony and multiculturalism traditions in Germany. Speaking about the rich heritage of tolerance that exists in Azerbaijan, Aghayev stressed that since ancient times in Azerbaijan there have been good fraternal ties between all nations and religions, including the Jewish community.
The Ambassador noted that people of Christian, Jewish and other religions live in Azerbaijan, where the majority of population is Muslim, along with the Islamic religion, in conditions of mutual understanding, good-neighborliness and peace. The diplomat noted that this tradition has played an important role in building and developing Azerbaijani-Israeli relations in the modern era. N. Agayev noted that last week Azerbaijani Milli Majlis (parlament) passed a decision to open Azerbaijan's embassy in Israel. It was noted that this important step will make an important contribution to the advancement of bilateral relations.
German historian Eva-Maria Auch talked in her speech about the history of mountain Jews in Azerbaijan.