Mətbuat şərhi 27 noyabr 2024
Azərbaycanın Almaniyadakı səfirliyinin təşkilatçılığı ilə noyabrın 27-də Berlindəki Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzində tanınmış caz musiqiçisi İsfar Sarabskinin rəhbərlik etdiyi kvartetin ifasında “Şimalda Xəzər küləyi: Azərbaycan cazı Berlində" adlı konsert proqramı təşkil olunub.
Konsertdə 400-dək qonaq, o cümlədən Almaniyanın dövlət qurumlarının təmsilçiləri, Bundestaq üzvləri, xarici ölkələrin səfirləri, KİV nümayəndələri, elm və mədəniyyət xadimləri, eləcə də Almaniyada yaşayan Azərbaycan, türk və digər icmaların üzvləri iştirak ediblər.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycanın Almaniyadakı səfiri Nəsimi Ağayev Azərbaycanda caz musiqisinin inkişafı barədə məlumat verib. Qeyd olunub ki, caz muğamı kimi tanınan Azərbaycan cazı 1950-ci illərdə Bakıda - əsrlər boyu müxtəlif mədəniyyətlərin və adət-ənənələrin görüş yeri olmuş şəhərdə yaranmış füsunkar üslubdur. Bu musiqi cazın improvizasiya azadlığını muğamın emosional sədaları ilə birləşdirir. Bu unikal vəhdət yenilik və ənənəni ustalıqla birləşdirən musiqi dili yaradır.
Xüsusi vurğulanıb ki, İsfar Sarabski bu ənənəni uğurla davam etdirir və özünəməxsus üslubu ilə ona yeni çalarlar qazandırır. Onun musiqisi təkcə keçmişə hörmət deyil, həm də yaradıcılıq və yeni səslərlə dolu gələcəyə cəsarətli baxışdır.
İsfar muğamın mürəkkəb sədalarını cazın sonsuz imkanları ilə toxuyur, eyni zamanda valehedici və ruhlandırıcı unikal səs mənzərəsi yaradır.
Sonra İsfar Sarabskinin kvarteti maraqlı konsert proqramı ilə çıxış edərək, rəngarəng əsərlər ifa edib. Kvartetin üzvlərinin - Bəhruz Zeynalın tarda, Makar Novikovun kontrabasda, Aleksandr Maşinim barabanda rəngarəng ifaları tamaşaçılara xoş ovqat yaşadıb, ayaqüstü alqışlarla qarşılanıb.

Press release 27 November 2024
On November 27, the Embassy of Azerbaijan in Germany hosted a special cultural highlight: the concert program “Caspian Breeze in the North: Azerbaijani Jazz in Berlin” took place at the Azerbaijani Cultural Center in Berlin. The evening was led by the world-renowned jazz musician Isfar Sarabski and his outstanding quartet.
The event attracted around 400 guests, including high-ranking representatives of German authorities, members of the Bundestag, ambassadors, scholars, cultural figures, and prominent media representatives. Members of the Azerbaijani, Turkish, and other communities living in Germany were also in attendance.
In his opening speech, the Azerbaijani Ambassador to Germany, Nasimi Aghayev, provided an engaging insight into the origins and development of Azerbaijani jazz. He emphasized that the so-called "Jazz-Mugham" emerged in the 1950s in Baku—a city long known as a cultural crossroads and meeting point for diverse traditions. Jazz-Mugham combines the improvisational freedom of jazz with the deep, emotional tones of Mugham, creating a unique musical synthesis that masterfully blends tradition and innovation.
The ambassador particularly praised Isfar Sarabski, who not only continues this musical tradition but elevates it to new heights with his creative vision and distinctive style. His compositions are not merely a tribute to the past but also open up new horizons for the future. Sarabski skillfully merges the intricate nuances of Mugham with the boundless creativity of jazz, crafting a mesmerizing soundscape.
The subsequent concert program by the Isfar Sarabski Quartet showcased an impressive variety and truly captivated the audience. The musicians' virtuoso performances were met with prolonged applause and standing ovations—an unforgettable evening that highlighted the cultural brilliance of Azerbaijan in a remarkable way.